Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JABŁKO I WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE JABŁKO jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JABŁKO I WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE JABŁKO jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej."— Zapis prezentacji:

1

2 JABŁKO I WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE

3 JABŁKO jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

4 Jabłko rośnie na drzewie owocowym, zwanym JABŁONIĄ.

5 BUDOWA LIŚCIA jest mi ły w dotyku ma ząbki na brzegach m a twarde nitki – nerwy ma ogonek po łączony z gałązką j est zielony, a jesieni ą robi się brązowy i opada z drzew c zasami ma plamki, jak jab łoń jest chora.

6 Ten liść jest chyba chory, ma takie dziwne, brązowe plamki.

7 BUDOWA JABŁKA 1. OGONEK, za pomocą którego jabłko połączone jest z drzewem; 2. PESTKI, które są ziarenkami, z nich mogą wyrosnąć nowe drzewa; 3. ŁUSKI gniazda nasiennego 4. KOMORA nasienna 5. KIELICH i zagłębienie kielichowe 6. MIĄŻSZ jabłka, w którym jest dużo soku; 7. SKÓRKA, w której jest dużo witamin;

8 Jab łoń kwitnie wiosną, kwiatki zapylają pszczoły przenosząc pyłki.

9 Z zapylonych kwiatów wyrastaj ą jabłka.

10 Dojrza łe jabłko spada na ziemię. W każdym jabłku są pestki, z których wyrasta drzewko - młoda jabłoń.

11 Jak się nazywa robak w jabłku? Owocówka Jabłkóweczka jest to motyl, którego gąsienice są groźnymi szkodnikami jabłoni i gruszy. Biało-różowe gąsienice wgryzają się do środka owoców, wygryzając miąższ i powodując przedwczesne ich opadanie.

12 RÓŻNE RODZAJE JABŁEK Jabłka różnią się od siebie kształtem, kolorem i smakiem zależy to od gatunku jabłka

13 Co można zrobić z jabłek? DŻEM KOMPOT JABŁECZNIK

14 WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE JABŁKO: obniża cholesterol usprawnia trawienie działa oczyszczająco wchłania tłuszcze leczy biegunkę zapobiega zatwardzeniom.

15 UWAGA !!! Skórka jabłka trawi się lepiej lub gorzej, zależy to od gatunku jabłka. Skórka zawiera składniki odżywcze, które mają zdrowotne działanie dla naszego organizmu. Niestety duża ilość produktów chemicznych stosowanych przy uprawie jabłek i ich zbiorach powoduje, że przed spożyciem powinniśmy je dokładnie umyć.

16 Należy jeść przynajmniej jedno jabłko dziennie i rozkoszować się naszym najbardziej znanym polskim owocem !!!

17 ŚWIĘTO JABŁKA OBCHODZIMY

18 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!!


Pobierz ppt "JABŁKO I WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE JABŁKO jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google