Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magia i czary.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magia i czary."— Zapis prezentacji:

1 Magia i czary

2 Co to jest magia? Magia, czary – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności. Osoba zajmująca się magią (mag, czarownik, szaman, druid, czarnoksiężnik) stosuje różnorakie gesty, wypowiada zaklęcia (inkantacje) i wykonuje czynności o cechach rytóałału mające dać mu władzę nad siłami nadprzyrodzonymi, i które w jego przekonaniu umożliwiają mu kształtowanie rzeczywistości.

3 Magia nie tylko dobra Czarna magia – rodzaj praktyk magicznych stosowanych w złych intencjach lub opartych na wierze w możliwość odwoływania się do złej części sił demonicznych (jako że pierwotnie w części wierzeń etnicznych, np. Greków lub Słowian, demony miały charakter ambiwalentny), pojmowanych jako osobowe przeciwieństwa sił dobra i światła.

4 Nietypowi magicy Druid -starożytny kapłan celtycki, który przewodził obrzędom i ceremoniom religijnym. Druidzi sprawowali także sądy oraz przepowiadali przyszłość z lotu ptaków lub z wnętrzności zwierząt. Jedna z trzech kast kapłańskich, obok bardów i filidów Szaman - osoba pełniąca funkcję religijną, polegającą na sformalizowanej i instytucjonalnej więzi ekstatycznej z istotami nadludzkimi, duchami przodków lub demonami.

5 Kto to jest czarodziej? w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykująca magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena). W przeciwieństwie do czarnoksiężników czy czarownic, czarodzieje nieśli zwykle ludziom pomoc używając białej magii.

6 Magia dzisiaj i dawniej
W dzisiejszych czasach, magia występuje w formie artystycznej, artyści na scenie pokazują różne sztuczki, które są odbierane jako magia Kiedyś magia była związana z różnymi obrzędami. Ludzie wierzyli w moc przyrody i wierzyli w wielu bogów którzy mieli nadprzyrodzone i magiczne moce.

7


Pobierz ppt "Magia i czary."

Podobne prezentacje


Reklamy Google