Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religia w starożytnej Grecji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religia w starożytnej Grecji"— Zapis prezentacji:

1 Religia w starożytnej Grecji
Góra Olimp

2 Grecy i ich religia Starożytni Grecy czcili dziesiątki bogów, z których każdy odpowiadał za inny aspekt życia lub śmierci człowieka, ich religia więc była politeistyczna. Byli społeczeństwem bardzo religijnym, lecz nie stosowali się zbyt ściśle do zasad wiary, jak to się często dzieje we współczesnych religiach. Oddawali cześć tym bogom, których uznali za najbardziej pomocnych.

3 Mity Dla Greków bardzo ważne były mity, z którymi dzisiaj często ich kojarzymy. Wiele mitów opowiadało o życiu bogów, inne zaś wyjaśniały zasady funkcjonowania wielu zjawisk naturalnych. Lot Ikara

4 Ekspansja kultury greckiej
W greckiej religii i rytuałach z nią związanych zauważamy wpływy egipskie i blisko wschodnie, mimo iż rozwijała się w zupełnie inny sposób. Od IV wieku p. n. e. religia oraz idee greckie rozprzestrzeniły się na wschód za sprawą zwycięztw armii Aleksandra Wielkiego. Ich kultura(w tym także religia) miała znaczący wpływ nawet na kulturę najeźdźców jakimi byli Rzymianie. Ekspansja Imperium Rzymskiego przyczyniła się do tego, że wpływy tej kultury możemy spotkać nawet na Wyspach Brytyjskich, gdzie rzymscy żołnierze wznieśli świątynie ku czci rzymskich odpowiedników greckich bogów: Jupitera i Fortuny.

5 Bogowie Bóstwa greckie często określa się jako olimpijskie, ponieważ wierzono, że zamieszkują górę Olimp. Najbardziej znani bogowie to: Zeus - władca bogów, Atena - bogini mądrości, Artemida - bogini łowów, Ares - bóg wojny. Bogowie ci mieli swoich odpowiedników w religii Rzymian i tak: Zeus nazywał się Jupiter(Jowisz), Atena - Minerwa, Artemida - Diana, Ares - Mars. Według Greków bogowie różnili się od człowieka jedynie niektórymi niezwykłymi zdolnościami.

6 Bogowie nie byli pierwsi
Pierwszymi istotami na Ziemi nie byli bogowie, lecz tytani. Ich władca - Kronos - obawiał się, że któreś z jego dzieci odbierze mu władzę, więc pożerał każde, które się urodziło. Szóste z nich - Zeusa - uratowała i ukryła w jakskini matka. Zeus wychował się tam, a gdy dorósł udał się do Kronosa i podał mu napój, który spowodował, że Kronos wypluł wszystkie dotychczas pożarte dzieci - bogów. Bogowie walczyli z tytanami o władzę i zwyciężyli. Pod warunkiem że już nigdy nie będą walczyli o władzę tytani otrzymali od bogów własne królestwo. Bogom przewodzili trzej bracia: Zeus, Posejdon i Hades, z których każdy rządził własnym królestwem.

7 Zeus Zeus władał królestwem nieba i ziemi. Jego siedziba mieściła się w pałacu wysoko na górze Olimp, gdzie przebywali również inni bogowie, którzy stanowili jego dwór. Zeus jako jedyny we wszechświecie miał moc tak wielką, żę panował nad piorunami i błyskawicami. Miał swoich kowali: cyklopów, którzy przekuwali ogien wulkanu na pioruny a ich miejscem pracy była góra Etna na Sycylii. Zeus miał również żonę: Herę, którą zdradzał ze śmiertelniczkami, za co się przeciwko niemu zbuntowała. Za swój bunt została ukarana a wszyscy bogowie przysięgli być posłuszni Zeusowi.

8 Posejdon i Hades Władcą wód był Posejdon, który był zarazem bogiem koni. Panem podziemi, krainy zmarłych był Hades. Jego królestwo zamieszkiwały duchy, potwory i demony

9 Życie bogów Greccy bogowie podobni byli do wielkiej ludzkiej rodziny: kłócili się, czasem zabijali, mieli swoje codzienne problemy, zwykle jednak żyli dość spokojnie ucztując lub urządzając wyścigi na rydwanach wzdłuż Drogi Mlecznej. Każdy z bogów miał swoją specjalność (np. Dionizos był bogiem obfitości i winnej latorośli). Ludzie wznosili na cześć bogów posągi, świątyniemodlili się do nich oraz składali ofiary, które sami zjadali, ponieważ bogów interesował jedynie zapach ofiary. Głosem bogów na ziemi były wyrocznie, którym Grecy bezgranicznie ufali.

10 Teatr Dzięki wierzeniom Greków powstało wiele pięknych rzeczy, które do dzisiaj są częścią naszej kultury. Świetnym tego przykładem jest teatr, który stworzyli ku czci boga winnej latorośli Dionizosa. Teatr, chociaż w trochę innej postaci, istnieje do dziś.

11 Igrzyska olimpijskie Z okazji świąt religijnych urządzano w miastach greckich igrzyska. Najważniejsze z nich odbywały się co cztery lata w Olimpii. Urządzano je ku czci boga Zeusa. Grecy wierzyli, że ustanowił te igrzyska sam Herakles. Były tak ważnym wydarzeniem, że na czas ich trwania przerywano wszelkie kłótnie i wojny.


Pobierz ppt "Religia w starożytnej Grecji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google