Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konstrukcjonizm w praktyce Dr inż. Elżbieta Gajek 11 czerwca 2010

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konstrukcjonizm w praktyce Dr inż. Elżbieta Gajek 11 czerwca 2010"— Zapis prezentacji:

1 Konstrukcjonizm w praktyce Dr inż. Elżbieta Gajek 11 czerwca 2010 http://www.ils.uw.edu.pl/~egajek

2 Doprawdy! Jak to miło coś umieć. Radość Pana Jourdain …., że mówił prozą Molière (Molier) 1622-1673 1999- Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski Mieszczanin szlachcicem

3 Jak miło …. mówić prozą Jak miło ……uczyć według zasad konstrukcjonizmu

4 Konstrukcjonizm – geneza Kierunek pedagogiczny stworzony przez Seymoura Paperta (środowisko logo) Rozwinięcie konstruktywizmu kognitywnego Jeana Piageta i konstruktywizmu społecznego Lwa Wygotskyego Ogólna zasada konstruktywizmu: Uczeń musi sam stworzyć (skonstruować) wiedzę w swoim umyśle, robi to w interakcjach z innymi ludźmi.

5 8 wielkich idei konstrukcjonizmu 1.Uczenie się w działaniu 2.Technologia tworzywem ułatwiającym uczenie się 3.Ostra zabawa, czyli rozwiązywanie trudnych zadań 4.Uczenie się tego, jak się uczyć, czyli branie odpowiedzialności za własną naukę 5.Właściwe gospodarowanie własnym czasem 6.Nie ma sukcesu bez niepowodzeń 7.Wspólna nauka nauczyciela i ucznia 8.Stosowanie TIK tu i teraz do nauki treści niezwiązanych z techniką, jest równie istotne jak pisanie i czytanie. Papert 1999

6 Teach what you preach Kilka słów wprowadzenia o każdej z wielkich idei Praca w parach – dzielenie się doświadczeniami i przykładami, które są ilustracją zasady Rozlega się muzyka – cisza Przechodzimy do następnej wielkiej idei Konstruujemy wiedzę wykład interaktywny http://www.classicsonline.com/catalogue/product.aspx?pid=982627

7 Uczenie się w działaniu Uczymy się lepiej, gdy zajmujemy się czymś, co nas prawdziwie interesuje. Uczymy się skutecznie, gdy to, czego nauczyliśmy się możemy wykorzystać do zaspokojenia naszych pragnień i potrzeb. Opowiedz w kilku zdaniach o jednym, ważnym dla Ciebie przykładzie wykorzystania tego czego się nauczyłeś/nauczyłaś do zrobienia czegoś istotnego dla Ciebie.

8 Technologia tworzywem ułatwiającym uczenie się Technologia jako tworzywo uczenia się. Stosując technikę można tworzyć więcej interesujących rzeczy, a tworząc je więcej się nauczyć. Opowiedz w kilku zdaniach o jednym, ważnym dla Ciebie przykładzie wykorzystania techniki do zrobienia czego interesującego - czegoś co pomogło Ci się uczyć.

9 Ostra zabawa, czyli rozwiązywanie trudnych zadań W uczeniu się cieszy nas to, co wcale nie jest łatwe. Najwięcej satysfakcji przynosi ostra zabawa – sukces po wykonaniu ciężkiej pracy. (porównaj: sportowców, polityków, biznesmenów) Podaj przykład, z własnego doświadczenia, czegoś początkowo bardzo trudnego, co po wykonaniu ciężkiej pracy – nauczeniu się – przyniosło bardzo dużo satysfakcji.

10 Uczenie się tego, jak się uczyć, czyli branie odpowiedzialności za własną naukę Wielu uczniów wynosi ze szkoły przekonanie, że ktoś musi ich nauczyć. Jest to przyczyna większości niepowodzeń w szkole i w życiu. Nikt nie jest w stanie nauczyć cię tego, co powinieneś umieć. Trzeba wziąć odpowiedzialność za własną naukę. Podaj, ważny dla Ciebie, przykład efektu samokształcenia.

11 Właściwe gospodarowanie własnym czasem W szkole – co chwila ktoś mówi uczniowi zrób to, czy tamto. Jeśli nikt nie dyktuje im co mają robić – nudzą się. W życiu jest zupełnie inaczej. Trzeba nauczyć się gospodarować własnym czasem. Masz tyle samo czasu co Matka Teresa, Jan Pawe ł II czy Bill Gates. Opowiedz w kilku zdaniach o Twoich zasadach gospodarowania własnym czasem.

12 Nie ma sukcesu bez niepowodzeń Nic naprawdę ważnego nie działa od razu dobrze. Jedyną drogą sukcesu jest analizowanie i wyciąganie wniosków z niepowodzeń – czyli uczenie się na własnych błędach. Opowiedz o jednym ważnym błędzie, który popełniłaś/ popełniłeś, a który przyczynił się do sukcesu.

13 Wspólna praktyka uczenia się nauczyciela i ucznia Uczymy się przez całe życie. Pomimo doświadczenia, nie da się przewidzieć, jaki będzie kolejny projekt. Bawi nas to co robimy, i wiemy, że czeka nas ciężka praca. Najlepsza lekcja jakiej możemy udzielić naszym uczniom to pokazanie jak pokonujemy trudności w uczeniu się, jak uczymy się sami i wspólnie z nimi. Podaj przykład własnego uczenia się w obecności lub/i z udziałem uczniów.

14 Stosowanie TIK tu i teraz do nauki treści niezwiązanych z techniką, jest równie istotne jak pisanie i czytanie W cyfrowym świecie znajomość TIK jest równie ważna jak czytanie i pisanie. Ale najważniejszym celem jest używanie techniki do uczenia się innych rzeczy. Podaj jeden, ważny dla Ciebie, przykład użycia techniki do nauczenia się innych, tj. nietechnicznych rzeczy.

15 Parafrazujac pana Jourdain: Jak miło ……uczyć według zasad konstrukcjonizmu. Każdy nauczyciel pracuje w projektach eTwinning według zasad konstrukcjonizmu

16 Zapraszam do kontynuowania rozmów i dzielenia się doświadczeniami w stosowaniu konstrukcjonizmu w edukacji Zapraszam do kontynuowania rozmów i dzielenia się doświadczeniami w stosowaniu konstrukcjonizmu w edukacji Dziękuję za uwagę MONTEVERDI, C.: Scherzi Musicali (Galli, La Venexiana, Cavina) Composer(s): Monteverdi, Claudio Artist(s) : Cavina, ClaudioCavina, Claudio, Conductor Venexiana, La, Ensemble Galli, Emanuela, sopranoVenexiana, LaGalli, Emanuela Period(s) : Baroque (1600-1750) Genre :Classical Music Category :Vocal Catalogue :GCD920915


Pobierz ppt "Konstrukcjonizm w praktyce Dr inż. Elżbieta Gajek 11 czerwca 2010"

Podobne prezentacje


Reklamy Google