Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Danuta Pawlik SP ZOZ ZZ Maków Mazowiecki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Danuta Pawlik SP ZOZ ZZ Maków Mazowiecki"— Zapis prezentacji:

1 Danuta Pawlik SP ZOZ ZZ Maków Mazowiecki
Ocena projektu poprawy jakości: Racjonalna polityka antybiotykowa – terapia sekwencyjna stosowana w oddziale chirurgii i ortopedii Danuta Pawlik SP ZOZ ZZ Maków Mazowiecki

2 Analiza kosztów leczenia antybiotykami
Analiza zużycia antybiotyków w oddziałach szpitalnych wykazała, że wydatki na antybiotyki w 2005 r. utrzymują się na stałym, nie zmienionym od kilku lat poziomie. Udział kosztów antybiotyków w stosunku do leków spadł w porównaniu do 2004 r z 14,4 % do 11,7 %.

3 Analiza zużycia antybiotyków w Definiowanych Dawkach Dobowych
Zmieniła się struktura zużycia antybiotyków w stosunku do 2004 r. W szpitalu stosowane są dwa kluczowe antybiotyki: Amoksycylina z kwasem klawulanowym ( DDD a DDD) Cefuroksym ( cefalosporyna II- generacji DDD a DDD)

4 Analizy oporności na stosowane antybiotyki
Nastąpiła zamiana tych antybiotyków na korzyść cefuroksymu. Epidemiologia i analizy wrażliwości wykazują, że większość bakterii powodujących zakażenia jest wrażliwych na ten antybiotyk.

5 Zależności terapii antybiotykowej od badań mikrobiologicznych
Wykonano analizy dla każdego oddziału zużycia antybiotyków w DDD/100 pacjento-dni i porównano z liczbą wykonywanych badań mikrobiologicznych. Zauważono zależność, więcej wykonywanych posiewów - mniej stosowanych antybiotyków.

6 Terapia sekwencyjna Dwa oddziały, Chirurgiczny i Ortopedyczny, brały udział w programie Idol, dotyczącym terapii sekwencyjnej.

7 Analiza terapii sekwencyjnej
W oddziale Ortopedycznym stosowano: Amoksycylinę z kw. klawulanowym w iniekcjach - 60%, doustne - 40% Cefuroksym w iniekcjach - 71%, doustne - 29%

8 Analiza terapii sekwencyjnej
W oddziale Chirurgicznym Amoksycylinę z kw. klawulanowym w iniekcjach - 63%, doustne - 37% Cefuroksym w iniekcjach - 54 %, doustne - 46 %.

9 Osiągnięte cele Cel programu dotyczący zwiększenia liczby wykonywanych badań mikrobiologicznych nie został w pełni osiągnięty.

10 Mikrobiologia a antybiotykoterapia
Liczba zlecanych badań w tych oddziałach jest zbyt mała, trudno jest wykonać wiarygodne analizy epidemiologiczne, które pozwoliłby na przygotowanie zbiorczych antybiogramów, mających zastosowanie w terapii empirycznej.

11 Patogeny alarmowe Analiza raportu z patogenów alarmowych wykazała, że zagrożenie stanowią bakterie gram ujemne, wytwarzające B-laktamazy ESBL, oporne na cefalosporyny i amoksycylinę z kw. klawulanowym.

12 Wnioski Zlecanie antybiotyków z III grupy jest racjonalne, żaden antybiotyk nie wyróżnia się znacznie Oddziały biorące udział w programie IDOL stosują terapię sekwencyjną Należy dążyć do zwiększenia liczby wykonywanych badań mikrobiologicznych


Pobierz ppt "Danuta Pawlik SP ZOZ ZZ Maków Mazowiecki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google