Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Przedborski Park Krajobrazowy Położenie PPK PPK położony jest na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Przedborski Park Krajobrazowy Położenie PPK PPK położony jest na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego,"— Zapis prezentacji:

1

2 Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych

3 Przedborski Park Krajobrazowy Położenie PPK PPK położony jest na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego, na obszarze 4 powiatów: radomszczańskiego, włoszczowskiego, koneckiego i kieleckiego, na terenie gmin: Przedbórz, Masłowice, Wielgomłyny, Żytno, Kluczewsko, Fałków, Krasocin, Słupia, Łopuszno. Zajmuje powierzchnię 166,40 km².

4 Rezerwaty na terenie PPK Piskorzeniec- rezerwat torfowiskowy Bukowa Góra- rezerwat leśny Murawy Dobromierskie- rezerwat stepowy Czarna Rózga- rezerwat leśny i florystyczny Oleszno- rezerwat leśny Ewelinów- rezerwat florystyczny, leśny, krajobrazowy, przyrody nieożywionej

5 Rezerwat Piskorzeniec

6 Rezerwat Bukowa Góra Rezerwat leśny o powierzchni 34,86 ha, utworzony w roku 1959. Położony jest w gminie Kluczewsko (powiat włoszczowski, woj. świętokrzyskie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

7 Rezerwat Murawy Dobromierskie Stepowy rezerwat przyrody o powierzchni 36,29 ha, założony w roku 1989. Znajduje się w gminie Kluczewsko (pow. włoszczowski, woj. świętokrzyskie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

8 Rezerwat Czarna Rózga Rezerwat leśny i florystyczny o powierzchni 185,60 ha, założony w roku 1996. Leży w gminie Przedbórz (pow. radomszczański, woj. łódzkie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

9 Rezerwat Oleszno Rezerwat leśny o powierzchni 31,43 ha, założony w roku 1970. Leży w gminie Krasocin (pow. włoszczowski, woj. łódzkie) na paśmie Łopuszańskim.

10 Rezerwat Ewelinów Rezerwat florystyczny, leśny, krajobrazowy i przyrody nieożywionej o powierzchni 14,89 ha, założony w roku 2006. Leży on w gminie Łopuszno (pow. Kielecki, woj. świętokrzyskie) na paśmie Łopuszańskim.

11 Prelekcja 30.09. 2015 r. Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu Prowadzący: Dariusz Sommerfeld

12 Zajęcia terenowe Przedbórz i okolice

13 Ratusz Miejski w Przedborzu Ratusz w Przedborzu, wybudowany został w latach 1838-1840. Budynek murowany, z kamienia, w stylu późnoklasycystycznym architektury belwederskiej. Dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, podpiwniczony, piwnice o sklepieniu kolebkowym. Tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich Łodzi Herb miasta Przedborza

14 Szczątki Zamku Kazimierza Wielkiego Pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego - obiekt niestety nie przetrwał do dziś, został zniszczony podczas "potopu szwedzkiego", a w XIX wieku całkowicie rozebrany. Obecnie możemy jedynie oglądać jego szczątki w postaci narożnika muru (budynku) z przyporą przy ul. Podzamcze, pochodzący z XV wieku. Przy ul. Koneckiej znajduje się fragment muru z bramą, ale mylnie jest on uważany za pozostałość po zamku, prawdopodobnie wybudowany został w wieku XVI w wyniku porządkowania wzgórza zamkowego.

15 Park Miejski w Przedborzu

16

17 Rynek w Przedborzu W 2003 roku na Rynku przedborskim odtworzono naziemną część studni z drewnianym zadaszeniem, istniejącej niegdyś w tym miejscu. Studnia istniała tu już w XIX wieku. W sierpniu 2002 roku, na zlecenie Urzędu Miejskiego, na Rynku przeprowadzono badania archeologiczne, pod kierunkiem Janusza Pietrzaka, które miały na celu odnalezienie i zbadanie reliktów starej studni.

18 Kościół parafialny w Przedborzu Kościół Św. Aleksego w Przedborzu z 1278 roku, pierwotnie gotycki, później wielokrotnie przebudowany. Zachowała się tylko wieża gotycka zbudowana z miejscowego czerwonego piaskowca. Przy głównym wejściu do kościoła wmurowana jest kuna – żelazna obroża zakładana na szyję skazanym za nieobyczajność.

19 Pomnik przyrody Pomnik przyrody przy kościele pod wezwaniem św. Aleksego

20 Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej Muzeum mieści się w budynku karczmy z XVIII wieku, przebudowanej w 1898 roku. Kustoszem muzeum jest Tadeusz Michalski.

21 Zajęcia terenowe Nałęczański Park Krajobrazowy 16.10.2015

22 Zajęcia terenowe


Pobierz ppt "Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Przedborski Park Krajobrazowy Położenie PPK PPK położony jest na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google