Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory przyrodniczo-turystyczne Ziemi Przedborskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory przyrodniczo-turystyczne Ziemi Przedborskiej"— Zapis prezentacji:

1 Walory przyrodniczo-turystyczne Ziemi Przedborskiej

2 Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych

3 Przedborski Park Krajobrazowy
PPK położony jest na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego, na obszarze 4 powiatów: radomszczańskiego, włoszczowskiego, koneckiego i kieleckiego, na terenie gmin: Przedbórz, Masłowice, Wielgomłyny, Żytno, Kluczewsko, Fałków, Krasocin, Słupia, Łopuszno. Zajmuje powierzchnię 166,40 km². Położenie PPK

4 Rezerwaty na terenie PPK
Piskorzeniec- rezerwat torfowiskowy Bukowa Góra- rezerwat leśny Murawy Dobromierskie- rezerwat stepowy Czarna Rózga- rezerwat leśny i florystyczny Oleszno- rezerwat leśny Ewelinów- rezerwat florystyczny, leśny, krajobrazowy, przyrody nieożywionej

5 Rezerwat Piskorzeniec
Rezerwat torfowiskowy o powierzchni 431,96 ha, utworzony w roku Zbiornik wodny Piskorzeniec znajduje się w gminie Przedbórz (powiat radomszczański, woj. łódzkie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

6 Rezerwat Bukowa Góra Rezerwat leśny o powierzchni 34,86 ha, utworzony w roku Położony jest w gminie Kluczewsko (powiat włoszczowski, woj. świętokrzyskie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

7 Rezerwat Murawy Dobromierskie
Stepowy rezerwat przyrody o powierzchni 36,29 ha, założony w roku Znajduje się w gminie Kluczewsko (pow. włoszczowski, woj. świętokrzyskie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

8 Rezerwat Czarna Rózga Rezerwat leśny i florystyczny o powierzchni 185,60 ha, założony w roku Leży w gminie Przedbórz (pow. radomszczański, woj. łódzkie) na paśmie Przedborsko- Małogoskim.

9 Rezerwat Oleszno Rezerwat leśny o powierzchni 31,43 ha, założony w roku Leży w gminie Krasocin (pow. włoszczowski, woj. łódzkie) na paśmie Łopuszańskim.

10 Rezerwat Ewelinów Rezerwat florystyczny, leśny, krajobrazowy i przyrody nieożywionej o powierzchni 14,89 ha, założony w roku Leży on w gminie Łopuszno (pow. Kielecki, woj. świętokrzyskie) na paśmie Łopuszańskim.

11 Prelekcja r. Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu Prowadzący: Dariusz Sommerfeld

12 Zajęcia terenowe Przedbórz i okolice

13 Ratusz Miejski w Przedborzu
Ratusz w Przedborzu, wybudowany został w latach Budynek murowany, z kamienia, w stylu późnoklasycystycznym architektury belwederskiej. Dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, podpiwniczony, piwnice o sklepieniu kolebkowym. Herb miasta Przedborza Tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich Łodzi

14 Szczątki Zamku Kazimierza Wielkiego
Pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego - obiekt niestety nie przetrwał do dziś, został zniszczony podczas "potopu szwedzkiego", a w XIX wieku całkowicie rozebrany. Obecnie możemy jedynie oglądać jego szczątki w postaci narożnika muru (budynku) z przyporą przy ul. Podzamcze, pochodzący z XV wieku. Przy ul. Koneckiej znajduje się fragment muru z bramą, ale mylnie jest on uważany za pozostałość po zamku, prawdopodobnie wybudowany został w wieku XVI w wyniku porządkowania wzgórza zamkowego.

15 Park Miejski w Przedborzu

16 Park Miejski w Przedborzu

17 Rynek w Przedborzu W 2003 roku na Rynku przedborskim odtworzono naziemną część studni z drewnianym zadaszeniem, istniejącej niegdyś w tym miejscu. Studnia istniała tu już w XIX wieku. W sierpniu 2002 roku, na zlecenie Urzędu Miejskiego, na Rynku przeprowadzono badania archeologiczne, pod kierunkiem Janusza Pietrzaka, które miały na celu odnalezienie i zbadanie reliktów starej studni.

18 Kościół parafialny w Przedborzu
Kościół Św. Aleksego w Przedborzu z 1278 roku, pierwotnie gotycki, później wielokrotnie przebudowany. Zachowała się tylko wieża gotycka zbudowana z miejscowego czerwonego piaskowca. Przy głównym wejściu do kościoła wmurowana jest kuna – żelazna obroża zakładana na szyję skazanym za nieobyczajność.

19 Pomnik przyrody Pomnik przyrody przy kościele pod wezwaniem św. Aleksego

20 Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej
Muzeum mieści się w budynku karczmy z XVIII wieku, przebudowanej w 1898 roku. Kustoszem muzeum jest Tadeusz Michalski.

21 Zajęcia terenowe Nałęczański Park Krajobrazowy

22 Zajęcia terenowe


Pobierz ppt "Walory przyrodniczo-turystyczne Ziemi Przedborskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google