Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Września Moje miasto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Września Moje miasto."— Zapis prezentacji:

1 Września Moje miasto

2 Pałac i park dworski na Opieszynie we Wrześni
Pałac położony w rozległym parku krajobrazowym, składa się z budynku głównego oraz znacznie cofniętych skrzydeł bocznych. Park oddzielono fosą od prostokątnego dziedzińca, otoczonego domami administracyjnymi i budynkami gospodarczymi. Po wojnie w obiekt przejęła Powiatowa Męska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego. Teren wokół pałacu stracił swój pierwotny charakter, fosa została zasypana, część zabudowań rozebrano. W ich miejsce wzniesiono szkołę i amfiteatr. Obecnie przy pałacu działa restauracja.

3 Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni
Pierwszą wzmiankę o parafii można znaleźć już w 1364 r. Obecny budynek został wzniesiony około poł. XV w., w XVI w. wyniesiony do godności kolegiaty, spalony w r., odbudowany w 1672, przebudowywany w 1712 i Utrzymany w stylu późnogotyckim obiekt murowany, z cegły w układzie polskim, prezentuje piękne trzynawowe barokowe wnętrze z nawami bocznymi o sklepieniu kolebkowo-krzyżowym.

4 Ratusz i rynek we Wrześni
Ratusz wybudowano w miejscu po budynku poczty konnej, zniszczonym w pożarze z Posesję tę Rada Miejska nabyła w 1907 – przyjęto projekt architekta Asmusa ze Świdnicy, zaś wykonawstwo zlecono budowniczemu z Wrześni, Erdmannowi. W dniu 5 maja 1909 r. odbyło się uroczyste położenie kamienia węgielnego. Obiekt znajduje się przy północno- wschodnim narożniku Rynku, ma trzy kondygnacje, od północy dwa schodkowe ryzality z neogotyckimi blendami, na dachu skrzydła przy placu rynkowym ośmioboczna smukła wieżyczka z balkonem. W 1910 magistrat zainstalował się w nowym, utrzymanym w stylu neogotyckim obiekcie. Obecnie po generalnym remoncie ratusz jest siedzibą władz miasta: burmistrza i Rady Miejskiej. Nad wejściem do budynku, na kartuszu, mieści się herb rodowy Porajów, pierwszych właścicieli Wrześni. Rynek okalają stare, malownicze kamieniczki.

5 Ratusz i rynek we Wrześni

6 Muzeum Regionalne im.Dzieci Wrzesińskich
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej wybudowanej w 1790 r.Tutaj w 1901 r. odbył się słynny strajk szkolny dzieci wrzesińskich w obronie nauki religii i pacierza w języku polskim.W 1966 r. powstało muzeum upamiętniające walki z pruskim zaborcą o przetrwanie narodowe Polaków( Wiosna Ludów 1848, Strajk Dzieci Wrzesińskich 1901, Powstanie Wielkopolskie 1918/1919).Muzeum eksponuje także zabytki archeologiczne dotyczące historii Wrześni i okolicy w pradziejach i wczesnym średniowieczu.Przedstawione są tu materiały pochodzące z grodziska w niedalekim Grzybowie. Przy ulicy ks.Laskowskiego stanęła ławeczka, w której siedzi Bronisława Śmidowiczówna, uczestniczka strajku.

7 Muzeum Regionalne im.Dzieci Wrzesińskich
W muzeum można zobaczyć: -zabytki z wykopalisk archeologicznych z piastowskiego grodu w Grzybowie -zbiory dokumentujące dzieje miasta -izbę szkolną z przełomu XIX i XX wieku z pamiętkami z czasu strajku szkolnego -saloniki mieszczańskie w stylu epoki fin de siele

8 Kościół pw.Św.Krzyża na Lipówce
Wybudowany w 1664r,odrestaurowany w 1850r. kościółek drewniany o konstrukcji zrębowej, obustronnie oszalowanej, jednonawowy, z nie wyodrębnionym prezbiterium.Choć wsparty na dwóch kolumienkach, dach dwuspadowy pokryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę.W środku trzy ołtarze z przełomu XVII/XVIII w.Ołtarz główny z obrazem Ukrzyżowanie z najprawdopodobniej 1641 r., w ołtarzach bocznych obrazy z wizerunkiem św.Rocha i św.Rozalii. W kościele przeprowadzono niedawno gruntowny remont.


Pobierz ppt "Września Moje miasto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google