Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z Piastusiem odkrywamy skarby przyrody i kultury w naszej gminie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z Piastusiem odkrywamy skarby przyrody i kultury w naszej gminie"— Zapis prezentacji:

1 Z Piastusiem odkrywamy skarby przyrody i kultury w naszej gminie

2 ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – KULTUROWA PO GMINIE MIEJSCE PIASTOWE
NAZYWAM SIĘ PIASTUŚ I ZE MNĄ ODKRYJESZ SKARBY PRZYRODY I KULTURY. SPÓJRZ TERAZ NA MAPĘ NASZEJ TRASY   Trasa wiedzie przez trzy miejscowości gminy Miejsce Piastowe: Miejsce Piastowe, Wrocanka, Głowienka. Ścieżka składa się z 10 przy-stanków. Długość ścieżki wynosi ok. 10 km. Czas przejścia to ok. 3 godz.

3 Przystanki ścieżki przyrodniczo-kulturowej
Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych Dolina rzeki Jasiołki Staw Pomnik ku czci ofiar I wojny światowej Stary młyn nad Lubatówką Winna Góra Przystanki ścieżki przyrodniczo-kulturowej Park podworski Dwór Trzecieskich Kaplica św. Rozalii Źródełko św. Rozalii

4 Czas zacząć wędrowanie…
Zagadka nr 1 Jak nazywali się dawni właściciele dworu otoczonego parkiem, który znajduje się na naszej trasie naszej wędrówki?. Zaczynamy odkrywanie. Podziwianie i zwiedzanie. Za pan brat z przyrodą zawsze Nasze kroki są już żwawsze. Z naszej szkoły wyruszamy, I aparat zabieramy By na zdjęciach nas utrwalić I móc innym się pochwalić.

5 Przystanek 1: W Parku Trzecieskich
Spod szkoły idź przed siebie, Szukając gwiazd na niebie. Szukaj w parku klonu Pośród drzew schronu. Park założony był przez Rodzinę Trzecieskich. Dziś to teren rekreacyjny, pięknie odrestaurowany. Wykonano alejki spacerowe i ławeczki. Przy niektórych drzewach widnieją tablice informacyjne. W parku rosną m.in.: lipy, klony, graby, dęby, brzozy.

6 Policz ile drzew miniesz zanim przejdziesz alejką od klonu do brzozy?
Klon pospolity Zagadka nr 2 Policz ile drzew miniesz zanim przejdziesz alejką od klonu do brzozy? Trochę dalej brzoza stoi Może jeszcze nas oswoi? Występuje w Europie środkowej, wschodniej i w Azji. Osiąga m. Posiada szeroki, okrągły pień. Ma podłużne wystrzępione liście na długim ogonku. Nasz klon ma 160 cm obwodu oraz ok. 17 m. wysokości.

7 ŁIUHKGAKSYITEMWNISCPZ
Brzoza karłowata Zagadka nr 3 Wykreśl co drugą literę w zestawie ŁIUHKGAKSYITEMWNISCPZ - BYŁ PRZYJACIELEM TRZECIESKICH , Potem dworek-taki sobie, Chyba każdy ci to powie, Że Trzeciescy tutaj żyli, Oprócz tego jedli, pili. Ropę znaleźć się starali Występuje w Europie, Azji i Afryce. Osiąga 30 m wysokości. Młode sadzonki mają korę pomarańczowo-czerwoną, która z czasem staje się biała. Nasza brzoza to dopiero 10 metrowe drzewo, lekko pochylone. Ma około 115 cm obwodu.

8 Przystanek 2 Dworek Trzecieskich
Zagadka nr 4 Co mieści się obecnie w odrestaurowanym dworze Trzecieskich? Spod dworu Trzecieskich Wzdłuż chmur niebieskich Kieruj się prostą drogą I nigdzie nie zbaczaj swa nogą. Prostą drogą cały czas Wtedy będzie już w sam raz! Tak aż do Rozalki iść trzeba Do kościółka, gdzie obsunięta jest gleba. Został wzniesiony w XVIII w. Podczas działań wojennych uległ znacznemu zniszczeniu. Dworek wraz z parkiem został przekazany przez właścicieli na rzecz kościoła, a ten przekazał na rzecz fundacji „Wzrastanie” W latach wykonano generalny remont.

9 Przystanek 3: w Kaplicy u Św. Rozalii
Zagadka nr 5 Odczytaj z informacyjnej tablicy dokładną datę powstania kaplicy . Potem kawałek w dół i polną w lewo drogą Do źródełka ze świętą wodą. Kaplica wybudowana w II poł. XIX w. jako wotum wdzięczności za uchronienie mieszkańców Wrocanki przed panującą wówczas epidemią cholery. Dziś miejsce kultu religijnego. Wzdłuż alejki prowadzącej do kaplicy umieszczono stacje Drogi Krzyżowej.

10 Przystanek 4 źródełko Św. Rozalii
Ę T E J M D P Y C Ź A R O G F Ó Ł N H S B V Z L Zagadka nr 6 Znajdź trzy wyrazy i ułóż z nich hasło Potem do góry i drogą prostą w lewo Tam stoi niejedno stare drzewo. Dalej kościółek stary, zabytkowy Do zwiedzania bądź gotowy! Według wierzeń i legend w pobliżu kaplicy wytrysnęło źródło, które ma cudowną uzdrawiającą moc. Z czasem nad źródełkiem powstała studzienka, do której pielgrzymowali wierni, aby odzyskać zdrowie.

11 Przystanek 5: Przy kościele we Wrocance
Zagadka nr 7 Ile dzwonów wisi na dzwonnicy przy kościele? Wróć na drogę główną i nad rzekę kieruj się w lewo Tylko ruszaj się żwawo. Wszystko wokół oglądamy, Co przyrodą zwać się może, A ją niszczyć- broń nas Boże! Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych został zbudowany w 1770 r. W 1886r. Kościół został rozbudowany o kaplicę św. Rozalii. Mocno zniszczony podczas wojen. W latach sześćdziesiątych XX w. przeprowadzono gruntowny remont obiektu.

12 Przystanek 6: Nad rzeką Jasiołką
Zagadka nr8 Jaki gatunek dzikiej kaczki jest najczęściej widywany na Jasiołce?– OTO MOJA ZAGADKA Smotrawa okazała Pełno roślin, zwierząt, kwiatków, Rozsypanych żółtych płatków Fauna wszędzie! Co nie miara I komarów cała chmara! Potem nad staw wyruszamy Wszystko z sobą zabieramy Opieńki miodowe Niezapominajka błotna Kolczurka

13 Przystanek 7 Nad stawem Mało roślin, dużo wody,
Jakiś ptaszek leci młody I skrzydełkiem swym porusza, Nasza grupa go rozjusza! trzcina Pałka szerokolistna Staw znajduje się w dolinie Jasiołki w miejscowości Niżna Łąka. Rosną tutaj typowa roślinność wodna: oczeret jeziorny, trzcina, tatarak, pałka szerokolistna, rzęsa wodna, strzałka wodna itp. W pobliżu stawu widoczne są ślady żerowania bobrów. Ósmy obiekt pomnik z wojny Niech Twój honor będzie hojny! Uczcij ich minutą ciszy Tak dla siebie, bez afiszy.

14 Przystanek 8 Pomnik we Wrocance
Zagadka nr 9 Odczytaj napis umieszczony na pomniku KIERUJ SIĘ TERAZ W STRONĘ GŁOWIENKI I NA GRANICY Pomnik wybudowano dla uczczenia ofiar I wojny światowej. Podobne pomniki powstały również w okolicznych miejscowościach. Podczas większych uroczystości państwowych mieszkańcy Wrocanki składają przy pomniku wieńce i kwiaty. W Pogórze trzeba wejść dołem Tam jest z młyn z potężnym kołem.

15 Przystanek 9 Młyn wodny w Głowience
5 16 9 13 7 21 4 2 10 17 Zagadka nr 10 Wpisz literki do pierwszej tabelki z poniższego szyfrogramu I M W Y E N Ł C G 2 4 5 7 9 10 13 16 17 21 Pozostałość po dawnym młynie w Głowience. W pobliżu budynku znajduje się tzw. jaz czyli betonowa tama spiętrzająca wodę na potrzeby młyna., A od młyna drogą asfaltową całkiem prostą no i nową. Wnet wodospad tam zobaczysz. Musisz także tam zahaczyć.

16 Przystanek 10 Winna Góra Zagadka nr 11 Rozwiąż rebus
Widok na Winną Górę Tarnina ATRAK WA AL.+ GRAFKA Głóg Potem ciągle przez polne ścieżki Tam gdzie będzie horyzont niebieski. Potem tylko Winna Góra i do szkoły po pieczęć hura. . Trzmielina pospolita

17 ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – KULTUROWA PO GMINIE MIEJSCE PIASTOWE
  Winna Góra była ostatnim etapem naszej wędrówki w poszukiwaniu skarbów przyrody i kultury. Z tego wzniesienia idąc mogliśmy podziwiać rozległą panoramę okolicy. Teraz zmierzamy do szkoły po pamiątkową pieczęć. Zapraszam wszystkich. Zabierz ze sobą swoich znajomych będę waszym przewodnikiem. Do zobaczenia na szlaku!!! Budynek naszego gimnazjum Panorama z Winnej Góry

18 Odpowiedzi do zadań 1.Trzeciescy 2.15 drzew 3.Łukasiewicz
4.Internat Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna rok 6.Źródło Świętej Rozalii 7.Dwa dzwony 8.Kaczka krzyżówka 9.Cześć Poległym Mieszkańcom Wrocanki podczas I wojny światowej .R.P.1921 10.Młyn w Głowience 11.Winna Góra

19 Autorzy projektu Autor rymowanek: Anna Szczurek
Zdjęcia wykonały: Nikoletta Guzik, Wiktoria Skubisz, Anna Szczurek Teksty zbierali i zagadki układali: Julia Kluk, Paweł Sanocki, Szymon Guzik, Marta Kubit, Aleksandra Gazda, Kamil Kucza, Przemek Guzik, Dawid Wilk, Joanna Wilk, Wojciech Robótka Prezentacje wykonali: Mateusz Bajda, Piotr Demianiuk, Marlena Domaradzka, Wiktoria Guzik, Michał Hajduk, Elżbieta Więch, Dawid Zajdel, Jakub Nowak Ścieżkę przeszli: Kinga Bałon, Nikoletta Guzik, Wiktoria Skubisz, Klaudia Marszał, Ewelina Kołodziej, Karolina Kołodziej, Adriana Mleczek, Natalia Bal, Karolina Chędoga, Emilia Juraszek, Anna Szczurek, Paweł Pęcherek Mapkę wykonały: Nikoletta Guzik, Wiktoria Skubisz Folder wykonali: Liliana Lenik, Patrycja Warchoł, Szymon Wójtowicz, Bartosz Baran, Damian Czyżowski Koordynator: Pani Lucyna Kandefer Konsultacja: Pani Bożena Płatek


Pobierz ppt "Z Piastusiem odkrywamy skarby przyrody i kultury w naszej gminie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google