Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Marty Kondrackiej klasa 1e. Pod tytułem: Nasz kochany Układ Słoneczny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Marty Kondrackiej klasa 1e. Pod tytułem: Nasz kochany Układ Słoneczny."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Marty Kondrackiej klasa 1e

2 Pod tytułem: Nasz kochany Układ Słoneczny

3 Co to takiego Układ Słoneczny... Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion Drogi Mlecznej. Słońce, które tworzy ten układ, jest jedną z 200 miliardów gwiazd naszej galaktyki znajduje się w odległości 30 000 lat świetlnych od jej środka i okrąża go raz na 200 milionów lat. Układ Słoneczny składa się z centralnej gwiazdy (Słońca) i obiektów ją okrążających,należy do nich miedzy innymi 9 planet,które umieszczę w mojej prezentacji. Wszystkie 9 planet Układu Słonecznego można podzielić na dwie grupy: p. wewnętrzne: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars oraz planety zewnętrzne: Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Wszystkie planety układu obiegają Słońce w tym samym kierunku oraz, za wyjątkiem Wenus, Urana i Plutona, wirują w tym samym kierunku.

4 "We sail through endless skies stars shine like eyes the black night sighs The moon in silver trees falls down in tears light of the night The earth, a purple blaze of sapphire haze in orbit always While down below the trees bathed in cool breeze silver starlight breaks down the night And so we pass on by the crimson eye of great god Mars as we travel the universe" Black Sabbath, "Planet Caravan"

5 Słońce Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia oraz inne planety. Słońce jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Zaćmienie Słońca - 11 sierpnia 1999

6 W porównaniu do planet rozmiary Słońca są naprawdę ogromne. Musielibyśmy ułożyć obok siebie 109 kul ziemskich, aby uzyskać średnicę Słońca, a 1,3 mln kul ziemskich miałoby dopiero objętość równą jego objętości. Jednak w porównaniu z innymi gwiazdami nasze Słońce jest średnich rozmiarów. Istnieje bardzo wiele gwiazd, których objętość jest miliony razy większa od objętości Słońca, a ich masy mogą być nawet sto razy większe od masy Słońca. W Zbudowane jest z wodoru i gazu oraz cięższych pierwiastków. Na Słońcu panuje temperatura 15 mln oC. Odbywają się tam procesy syntezy termojądrowej, gdzie wodór przekształca się w hel. W ciągu każdej sekundy Słońce traci około 657 mln ton wodoru który przekształca się w 653 mln ton helu. Na Słońcu występują tzw. pochodnie słoneczne. Są to kolejne struktury fotosferyczne. Są one jaśniejsze i gorętsze od otaczającej Słońce fotosfery. Protuberancje na Słońcu

7 Potężna protuberancja.Słońce z sondy SOHO. Występują w pobliżu plam słonecznych oraz w pobliżu równika i biegunów. Korona słoneczna jest źródłem promieniowania rentgenowskiego i radiowego. Z niej pochodzi również wiatr słoneczny, strumień cząstek, w którego skład wchodzą przede wszystkim protony, elektrony i jądra helu.

8 Miłość jak słońce: ogrzewa świat cały I swoim blaskiem ożywia różanym, W głębiach przepaści, w rozpadlinach skały Dozwala kwiatom rozkwitnąć wiośnianym I wyprowadza z martwych głazów łona Coraz to nowe na przyszłość nasiona. Miłość jak słońce: barwy uroczemi Wszystko dokoła cudownie powleka; Żywe piękności wydobywa z ziemi, Z serca natury i z serca człowieka I szary, mglisty widnokrąg istnienia W przędzę z purpury i złota zamienia. Miłość jak słońce: wywołuje burze, Które grom niosą w ciemnościach spowity, I tęczę pieśni wiesza na łez chmurze, Gdy rozpłakana wzlatuje w błękity, I znów z obłoków wyziera pogodnie, Gdy burza we łzach zgasi swe pochodnie, Miłość jak słońce: choć zajdzie w pomroce, Jeszcze z blaskami srebrnego miesiąca Powraca smutne rozpromieniać noce I przez ciemność przedziera się drżąca, Pełna tęsknoty cichej i żałoby, By wieńczyć śpiące ruiny i groby. Adam Asnyk - Miłość jak słońce

9 Merkury Bóg handlu i posłaniec bogów Najbliżej Słońca krąży planeta Merkury. Dlatego planeta ta może być obserwowana tylko w czasie największych wschodnich i zachodnich elongacji. Merkury i Wenus wykazują zmiany faz podobne do zmian faz Księżyca. Są one jednak dostrzegalne tylko przez teleskop.

10 Jak pokazały liczne zdjęcia przekazane przez sondę "Mariner 10", badająca Merkurego i Wenus w latach 1974 - 1975, powierzchnia Merkurego jest bardzo podobna do powierzchni naszego Księżyca, czyli usiana kraterami. Na powierzchni Merkurego znajdują się także systemy smug, uskoki i obszary górskie, jak również rozległe ciemne niziny - merkuriańskie "morza". Największą niziną merkuriańską jest Nizina Upału o średnicy 1300 km. Jej nazwa wskazuje na bardzo wysoką temperaturę (około 430 stC), panującą na Merkurym w czasie gdy znajduje się on najbliżej Słońca. W największej odległości od Słońca temperatura najgorętszych miejsc na Merkurym wynosi 285 stC.

11 Wenus Siostra ziemi i bogini miłości Dawniej Wenus często porównywano z Ziemią. Na pierwszy rzut oka obie planety mają wiele cech wspólnych. Mają zbliżone rozmiary i średnią gęstość oraz sąsiadują w Układzie Planetarnym. Dzięki najnowszym badaniom naszej sąsiedniej planety, nasze wyobrażenie o podobieństwie Wenus i Ziemi trzeba było jednak całkowicie zrewidować.

12 Rosyjskie sondy z serii "Wenera", amerykańskie sondy "Mariner" i "Pioneer", jak również ziemska astronomia radarowa, dostarczyły mnóstwa nowych informacji dotyczących wyglądu powierzchni Wenus i stanu jej atmosfery. Na powierzchni Wenus panuje temperatura około 470stC, prawie niezależnie od poru dnia i nocy i od szerokości wenusjańskiej. Oznacza to jeszcze większy upał niż na bliższym Słońcu Merkurym. Temperatura spada dopiero ponad warstwą chmur i na ich górnej powierzchni wynosi około -25stC. Powierzchnia Wenus przy lądowniku Wenera 13

13 były jak bratnie księżyce odkradzione niebu Saturna owalne - uniesione w górę a Hefajstos który w kuźni koniom kopyta kuł skarżył się że go zdradza dureń była piękna jak kamień alabaster z zielonymi żyłkami tętniącymi uśpioną krwią pół setki bogów na obłoku klaskało w ręce gdy szła chwiejąc się w biodrach i nawet nie głowa nie i nie usta nabrzmiały południa owoc piersi - właśnie piersi miała takie że tylko stać i wyć z zachwytu do chmur Halina Poświatowska -Wenus

14 Ziemia Około 10-20 mld lat temu wskutek Wielkiego Wybuchu powstał Wszechświat. Z wielkiej mieszaniny gazów zaczęły wyłaniać się galaktyki. Pierwsze w Układzie Słonecznym powstało protosłońce zrodzone z ogromnego kompleksu gazowo-pyłowego. Wokół niego utworzył się dysk protoplanetarny (spłaszczona mgławica gazowa), który powstawał z jego zewnętrznych, równikowych obszarów. Równikowe pierścienie odrywały się od protosłońca tworząc wirujący obłok protoplanetarny.

15 Gdy temperatura we wnętrzu protogwiazdy osiągnęła 10 mln° K, rozpoczęła się jądrowa przemiana wodoru w hel (spalanie wodoru). Słońce rozbłysło i proces zapadania zatrzymał się. Proces powstawania dysku protoplanetarnego o rozmiarze naszego Układu trwał prawdopodobnie około milion lat. Z dysku protoplanetarnego utworzyły się planety. Ziemia zaczęła się kształtować ok. 4,6 mld lat temu.

16 Jan Brzechwa -Niebo i ziemia Na niebiosach Bóg mieszka, A na ziemi jest ścieżka Prowadząca do nieba... Ścieżka wąska jak perć - Tylko że naprzód śmierć Przezwyciężyć trzeba. Na ziemi ludzie prości Umierają z miłości, Bo wierzących miłość uśmierca... Mógłby im pomóc Bóg, Ale Bóg nie zna dróg Do człowieczego serca.

17 Mars Bóg wojny Na Marsie podobnie jak na Wenus, zachowały się ślady ożywionej działalności wulkanicznej; istnieją tam największe w Układzie Słonecznym wulkany (już wygasłe), wznoszące się na wysokość przeszło 20 km. Skalista i pustynna powierzchnia planety ma piękny czerwony odcień, gdyż skały marsjańskie zawierają tlenek żelaza, zabarwiający je niczym rdza. Niekiedy zrywają się tam potężne wichury unoszące chmury pyłu.

18 Najwyższy wulkan na Marsie - Olympus Mons (ok. 25 km wysokości i 600 km średnicy) Suchy lód Mars z kanionem Valles Marineris

19 Mapa Marsa

20 Jowisz Jowisz jest największą spośród planet Układu Słonecznego

21 Najbardziej efektownym obiektem na tarczy Jowisza jest niewątpliwie Wielka Czerwona Plama - owalny, czerwonawobrązowy twór widniejący w pobliżu południowego bieguna planety (u góry tarczy widzianej w odwracającym teleskopie, dla obserwatorów na północnej półkuli Ziemi). Jest to olbrzymi cyklon, dorównujący wielkością Ziemi; trwa on już ponad 300 lat. Widoczność Czerwonej Plamy zmienia się dość znacznie, tak więc nie ma gwarancji, że będzie łatwo ją odnaleźć w każdym sezonie.

22 Jowisz obraca się bardzo szybko wokół swej osi (jeden obrót trwa 10 godzin), wskutek czego chmury te rozciągają się równolegle do pasma równika, jak gdyby opasając planetę. Najwyższe chmury wyraźnie świecą, inne natomiast pozostają ciemne.

23 Przyszła kolej na ludzi. Gdy jęli wzajemnie Bliznich odkrywać brzydoty, A własne wychwalać cnoty, Dopieroż śmiał się Jowisz!... "Przestańcie! - zawoła- Bo nikt was już od zwierząt rozróżnić nie zdoła, Skoro każdy, jak widzę, umie być w potrzebie Ostrowidzem dla drugich, a kretem dla siebie." Jean Fontaine - Jowisz, ludzie i zwierzęta Niegdyś Jowisz obwieścił taki rozkaz światu: "Niech u podnóża mego majestatu Stanie wszelakie stworzenie, Kto by z jakowej pobudki Upośledzonym czuł się na postaci, Niechaj śmiało, bez ogródki Wyjawi swe żądanie, a błąd wnet odmienię. Przystąp, małpo, mów pierwsza: ze zwierzęcej braci Komu zazdrościsz urody?" "Ja - rzecze małpa - alboż mam powody Narzekać na swoje losy? Niech raczej słoń długonosy Albo osioł długouchy Rozwodzą skargi; bowiem moją postać Niejeden człowiek pewnie chciałby dostać." Wtem osioł, ciężkie słonia przedrwiwając ruchy: "Cóż to za łapy! - rzecze - co za uszy! A cielsko jakie! Nazwałbym się osłem, Gdybym zapragnął takim być potworem." Już myślał Jowisz, że słoń się obruszy; Bynajmniej. "Jam jest pięknych kształtów wzorem - Rzecze - bo choć to niby zanadto wyrosłem, Jednak przecie wieloryb większy jest ode mnie."

24 Saturn Bóg rolnictwa Jest to drugi z olbrzymów, Saturn, ma średnicę 9,5 razy większą od ziemskiej. Masą przewyższa Ziemię 95 razy, a objętością - 750 razy.

25 Na dzień dzisiejszy znamy 30 księżyców tej planety; jeden z nich to Tytan, olbrzymi księżyc, większy od Merkurego. Niezwykłą osobliwością Saturna jest otaczający go rozległy układ pierścieni, dostrzegalny nawet przez niewielką lornetkę polową. Z Ziemi odkryto tylko sześć pierścieni, ale na zdjęciach przekazanych przez sondy serii Voyager widać, że jest ich tysiące.

26 Impresja artystyczna wejścia w gęstą atmosferę największego księżyca Saturna,Tytana.

27 Uran Bóg nieba Urana zauważył przypadkowo przez teleskop w 1781 roku angielski astronom William Herschel i początkowo wziął go za kometę.

28 Niezwykłość Urana polega na tym, że jego oś obrotu leży niemal w płaszczyźnie orbity planety. Stwarza to szansę zaobserwowania ruchu szczegółów powierzchni Urana wokół jego bieguna. Pomogło to przy wyznaczeniu rotacji planety, która wynosi 16,2 godziny. Przy prze4ciętnej światłosile, dającej powiększenie 150-200 razy, można dostrzec tarczę tej gigantycznej planety. Podobnie jak w przypadku większości planet, do obserwacji znacznie użyteczniejszy jest teleskop długoogniskowy o średnicy obiektywu 15-20 cm, niż większy teleskop z krótką ogniskową

29 Neptun Bóg morza Odkryto go w 1846 roku w miejscu, które uprzednio wyliczył astronom francuski astronom Urban Le Verrier, wskazując, że powinna tam znajdować się planeta, gdyż tylko jej istnienie może wyjaśnić niektóre zakłócenia w ruchu Urana ( niezależnie od Le Verriera, i to rok wcześniej, położenie Neptuna wyliczył angielski astronom John Adams).

30 Niewielką tarczę Neptuna o niebieskawym zabarwieniu stosunkowo łatwo odnaleźć na niebie. Trzeba jednak, śledząc jej ruch przez co najmniej dwie noce, upewnić się, że nie mylimy jej z jakąś gwiazdą. Pod pewnymi względami Neptun przypomina Urana, jednak trudniej go dostrzec z powodu większej odległości od Słońca. Nie ma szans, aby wyróżnić jakieś szczegóły na powierzchni Neptuna; dużym osiągnięciem będzie samo zobaczenie tarczy planety.

31 Pluton Bóg świata podziemnego Pluton został odkryty w 1930 r. (w Lowell Observatory) przez amerykańskiego astronoma- amatora C. W. Tombaugh (1906-1997) w wyniku długoletnich poszukiwań na podstawie przewidywań (niedokładnie spełnionych) amerykańskich astronomów P. Lowella (1855-1916) i W.H. Pickeringa (1858-1938).

32 Orbita Plutona jest silnie ekscentryczna, wskutek czego czasami na 20 lat znajduje się on bliżej Słońca niż Neptun (ostatnio w latach 1979-99). W 1989 r. znalazł się w peryhelium, czyli w punkcie, gdzie jego orbita najbardziej zbliża się do Słońca (ostatni raz osiągnął ten punkt w 1741 r.).

33 Kroki, wciąż liczę kroki i tupot nóg strażników, nim usłyszę kolejny odgłos otwieranych drzwi. Kroki, wciąż mam je w pamięci i odgłos strzałów, gdy padały każdego dnia. Dark Angel - Pluton Kroki, każdego dnia można było liczyć, ilu zgineło już ludzi, po krzykach więźniów i strażników. I jakoś przetrwałem ten ból, przestałem o tym myśleć, życie stało mi się obojętne, gdy na placu więziennym, roztrzelał mnie pluton egzekucyjny.

34 Koniec

35 zZZzzzzZzZzzz


Pobierz ppt "Prezentacja Marty Kondrackiej klasa 1e. Pod tytułem: Nasz kochany Układ Słoneczny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google