Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nikotynizm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nikotynizm."— Zapis prezentacji:

1 Nikotynizm

2 Pomimo, że nikotynizm powszechnie uważany jest za nałóg , nie ma w nim pełnych cech uzależnienia psychicznego i fizycznego, tolerancji , a przede wszystkim zjawiska abstynencji. Obecnie uważa się, że poza uzależnieniem organizmu od nikotyny, najsilniejszym czynnikiem warunkującym potrzebę palenia są nabyte i utrwalone odruchy psychomotoryczne. Niemniej skutki indywidualne i społeczne palenia tytoniu są tak olbrzymie, że dorównują, a nawet przewyższają skutki alkoholizmu.

3 Po papierosy coraz częściej sięga młodzież,

4 palą również dorośli, zarówno kobiety jak i mężczyźni,

5 papierosy nie są obce także osobom starszym,

6 papierosów nie ma ograniczeń w stosunku co do wieku, czy płci.
krócej mówiąc, palenie papierosów nie ma ograniczeń w stosunku co do wieku, czy płci.

7 Dym tytoniowy jest trujący!
Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. W jego wyniku powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze.

8 najgłębszych zakamarków organizmu palacza; ale także do organizmu
Wszystkie są wprowadzane do najgłębszych zakamarków organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Także płód w łonie matki, pali wraz z nią.

9 Podstawowy skład dymu tytoniowego:
BUTAN, NIKOTYNA, FENOL, TOLUIDYNA, DIMETYLNITROZOAMINA*, KADM*, NAFTALINA, BENZOPIREN*, ACETON, TLENEK WĘGLA, AMONIAK, ARSEN, CHLOREK WINYLU*, TOLUEN*, CYJANOWODÓR*, METANOL, POLON*, NAFTYLOAMINA*, AKRYDYNA*, URETAN*, DDT, PIREN*. *substancja o właściwościach rakotwórczych

10 Palenie zabija!

11 Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych
Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych. Palenie stało się normą społeczną najpierw wśród mężczyzn a następnie kobiet. W połowie lat siedemdziesiątych prawie 90% mężczyzn paliło kiedyś w swoim życiu papierosy. Od 30 lat Polska znajduje się niezmiennie w czołówce krajów o najwyższej konsumpcji tytoniu na świecie. W połowie lat dziewięćdziesiątych wśród polaków w wieku30-40 lat pali 40% kobiet i 60% mężczyzn. Nieco mniej niż 10 milionów palaczy wypala rocznie około 100 miliardów papierosów.

12 Na skutki rozpowszechnienia się tej mody nie trzeba było długo czekać
Na skutki rozpowszechnienia się tej mody nie trzeba było długo czekać. Powszechność palenia papierosów doprowadziła do katastrofy zdrowotnej. Najpierw wśród mężczyzn, a następnie wśród kobiet zaczęła gwałtownie rosnąć liczba zachorowań na schorzenia wynikające z palenia tytoniu. Liczba zachorowań na raka płuca u młodych mężczyzn, należy w Polsce do najwyższych na świecie. Gwałtownie rośnie też liczba zachorowań na raka płuca wśród młodych kobiet.

13 Od połowy lat sześćdziesiątych obserwowaliśmy wśród mężczyzn narastanie przedwczesnej umieralności. Każdego roku umierało więcej mężczyzn w wieku lat niż w roku poprzednim. Jedynym z głównych czynników sprawczych tego zjawiska było palenie tytoniu. Doprowadziło to do sytuacji, że pod koniec lat osiemdziesiątych stan zdrowia mężczyzn w Polsce był gorszy niż bezpośrednio po wojnie. A według szacunku Banku Światowego 15-letni polski chłopiec miał mniejszą szansę na dożycie 60. roku życia niż mieszkaniec Chin czy nawet Indii.

14 Co grozi palaczowi? KATARAKTA, „TWARZ NIKOTYNOWA”,
ZGAGA, CZĘSTE INFEKCJE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH, NOWOTWORY TRZUSTKI, MNIEJSZA POTENCJA SEKSUALNA I PŁODNOŚĆ, UDARY MÓZGU, „ZĘBY PALACZA”, NOWOTWORY KRTANI, RAK PŁUCA, ROZEDMA PŁUC, ZAWAŁ SERCA, CHOROBA ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY, NOWOTWORY NEREK.

15 Dym tytoniowy zabija niepalących!

16 Dym tytoniowy jest najczęstszym źródłem substancji uczulających w naszym otoczeniu. Wymuszony kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić nie tylko do łzawienia oczu, alergii, kaszlu i napadów astmy oskrzelowej, ale również do wielu innych poważnych chorób. Żony mężów palących chorują dwukrotnie częściej na raka płuca niż partnerki mężczyzn niepalących. Badania naukowe wskazują na przyczynowy związek wymuszonego, biernego palenia z zawałem serca.

17 W Polsce pali 30% kobiet w okresie ciąży
W Polsce pali 30% kobiet w okresie ciąży. Noworodki palących matek w porównaniu z dziećmi niepalących rodziców, wolniej rosną w łonie matki, rodzą się o gramów lżejsze, niedorozwinięte, gorzej przygotowane do życia. Dojrzewający w łonie palącej matki płód jest skazany na niezwykle groźne konsekwencje zdrowotne.

18 Dzieci mieszkające z palącymi osobami są ofiarami wymuszonego, biernego palenia. Ich układ oddechowy rozwija się gorzej. To właśnie dzieci są pierwszymi ofiarami palących rodziców. Niedawno prasa podała informację o śmiertelnym zatruciu dymem tytoniowym noworodka przez niefrasobliwych rodziców.

19 Dlatego powinno hamować się od palenia papierosów będąc w ciąży lub przebywając z dziećmi.

20 Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia!

21 Dlaczego warto przestać palić?
Specjaliści przekonują, że nawet po kilkudziesięciu latach palenia warto rzucić nałóg-organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone mu szkody. W ciele palacza rozpocznie się proces oczyszczania i regenerowania.

22

23 Najlepszym sposobem na zdrowie dla nas jako narodu, ale także dla każdego palacza, jest rzucenie palenia.

24 Dziś przestajesz palić. To wielkie wydarzenie w Twoim życiu
Dziś przestajesz palić! To wielkie wydarzenie w Twoim życiu. Postaraj się więc wytrwać i nie zmarnuj okazji. Zrób wszystko, aby twój wysiłek i staranne przygotowania do pierwszego dnia bez papierosa nie okazały się daremne. Przed Tobą zadanie, które musisz zrealizować! I pamiętaj: ŻADNYCH USTĘPSTW!

25 Pracę wykonała: Natalia Dampc z kl. III „f”


Pobierz ppt "Nikotynizm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google