Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODRÓ Ż E W KRAINIE TRÓJK Ą TÓW DEFINICJE Trójkątem nazywamy figurę płaską będącą wielokątem o trzech bokach. Jeden z boków trójkąta jest nazywany podstawą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODRÓ Ż E W KRAINIE TRÓJK Ą TÓW DEFINICJE Trójkątem nazywamy figurę płaską będącą wielokątem o trzech bokach. Jeden z boków trójkąta jest nazywany podstawą."— Zapis prezentacji:

1

2 PODRÓ Ż E W KRAINIE TRÓJK Ą TÓW

3 DEFINICJE Trójkątem nazywamy figurę płaską będącą wielokątem o trzech bokach. Jeden z boków trójkąta jest nazywany podstawą. Wysokością trójkąta nazywamy odcinek wychodzący z jednego z wierzchołków trójkąta i opadający na przeciwległą podstawę (lub jej przedłużenie). Wysokość jest zawsze prostopadła do podstawy Ortocentrum to punkt przecięcia się wysokości trójkąta. Środkową boku trójkąta nazywamy odcinek łączący środek boku trójkąta z wierzchołkiem trójkąta nie należącym do tego boku Barycentrum (środek ciężkości) to punkt przecięcia się środkowych trójkąta.

4 Klasyfikacja trójkątów ze względu na kąty Trójkąt ostrokątny- wszystkie kąty ostre Trójkąt rozwartokątny- jeden kąt rozwarty Trójkąt prostokątny- jeden kąt prosty

5 Klasyfikacja trójkątów ze względu na boki Trójkąt różnoboczny- wszystkie boki różnej długości Trójkąt równoramienny- przynajmniej dwa boki tej samej długości Trójkąt równoboczny- wszystkie boki tej samej długości

6 różnobocznyrówno- ramienny równo- boczny ostrokątny prostokątny rozwarto- kątny nie istnieje

7 Własności trójkąta

8 Zadanie Znajdź miarę kąta x. 32º x 41º x x 76º a) b) 2x 3x x c)

9 Środek ciężkości trójkąta Kreślimy środkowe trójkąta Znajdujemy punkt wspólny środkowych


Pobierz ppt "PODRÓ Ż E W KRAINIE TRÓJK Ą TÓW DEFINICJE Trójkątem nazywamy figurę płaską będącą wielokątem o trzech bokach. Jeden z boków trójkąta jest nazywany podstawą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google