Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hałas mgr Marta Iwaniuk. Co to jest hałas? Hałas jest dźwiękiem: - -bardzo nieprzyjemnym - -niepożądanym - -godzi w podstawowe potrzeby każdego człowieka:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hałas mgr Marta Iwaniuk. Co to jest hałas? Hałas jest dźwiękiem: - -bardzo nieprzyjemnym - -niepożądanym - -godzi w podstawowe potrzeby każdego człowieka:"— Zapis prezentacji:

1 Hałas mgr Marta Iwaniuk

2 Co to jest hałas? Hałas jest dźwiękiem: - -bardzo nieprzyjemnym - -niepożądanym - -godzi w podstawowe potrzeby każdego człowieka: – potrzebę spokoju, – wypoczynku, – zakłóca wiele ważnych funkcji procesów psychospołecznych, – jest źródłem uciążliwości i dolegliwości, – często przyczynia się do niepokoju i poczucia zagrożenia.

3 Szkodliwość działania hałasu na organizm człowieka Objawia się: zmęczeniem, gorszą wydajnością nauki, trudnościami w skupieniu uwagi, zaburzeniami orientacji, drażliwością, bólem i zawrotami głowy. U małych dzieci hałas budzi: duży niepokój, niepewność, zagubienie, powoduje płacz. Najbardziej wrażliwi na działanie hałasu są ludzie młodzi i małe dzieci.

4 Poza tym hałas ma wpływ na: obniżenie sprawności i chęci działania, komunikowanie się, obniżanie sprawności nauczania, kłótnie między ludźmi.

5 Hałas może również oddziaływać na: układ krążenia (sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego), układ pokarmowy (sprzyja rozwojowi choroby wrzodowej), układ nerwowy (zespoły nerwicowe), układ hormonalny, układ ruchu (bóle mięśni i stawów), psychikę.

6 Hałas w szkole. Według przeprowadzonych badań w szkołach, w których mierzono natężenie hałasu stwierdzono, iż hałas na szkolnej przerwie może być porównywalny z tym na koncercie rockowym. Przy jego natężeniu przekraczającym 100 decybeli (podczas gdy dopuszczalna norma w Polsce wynosi 85 decybeli) większość ludzi odczuwa ból.

7 Hałas w szkole Uczniowie przebywający w takich warunkach mogą mieć trudności w nauce i narażeni są na trudne do wykrycia i leczenia zaburzenia słuchu. Dzieci prawidłowo słyszące, pod wpływem hałasu w szkole zachowują się tak, jak te z zaburzeniami centralnymi słuchu. Nie dociera do nich część informacji przekazywanych przez nauczyciela. Hałas podnosi poziom adrenaliny, pobudza szybsze bicie serca i ewidentnie podnosi agresję - w tym i jej słowny wyraz.

8 Ciekawostka Po spędzeniu 59 minut w takim hałasie potrzeba aż 479 minut odpoczynku, aby stan słuchu powrócił do normy

9 Hałas ma ogromny wpływ na naukę dziecka. W hałasie nauka jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa. Hałas przyczynia się do: - -znacznego zmniejszenia koncentracji uwagi podczas nauki, - -a także do zmęczenia umysłowego dziecka. Zmęczenie to spowodowane jest przede wszystkim wzrostem napięcia nerwowego podczas nauki w hałasie. Dzieci przebywające w hałasie, nie potrafią skupić się na nauce. Mają ogromne trudności ze zrozumieniem oraz zapamiętaniem tego co przeczytali.

10 Uczniowi w nauce przeszkadza: Rozmowa prowadzona w pokoju, w którym uczeń pracuje. Jeżeli jednak trzeba porozmawiać, to lepiej mówić normalnym głosem niż szeptem, gdyż wtedy niejako automatycznie, mimo woli, dziecko stara się dosłyszeć, co kto mówi.

11 Uczniowi w nauce przeszkadza: Muzyka radiowa o normalnym natężeniu dźwięku (w tym samym pokoju, w którym uczeń pracuje). Są jednak uczniowie, którzy twierdzą, iż cicha muzyka stanowi dla nich pewną pomoc w pracy umysłowej (nauce).

12 Uczniowi w nauce przeszkadza: Szum ulicy, dobiegający przez otwarte okno lub nawet dobiegający przez zamknięte okno. To samo dotyczy hałasu spowodowanego przez pracę znajdującego się w pobliżu mieszkania zakładu wytwórczego.

13 Uczniowi w nauce przeszkadza: Dźwięki, które maja dla ucznia szczególne znaczenie (np. odgłosy zabawy, sygnały audycji telewizyjnej, którą lubi).

14 Uczniowi w nauce przeszkadza: Wszelkie niespodziewane dźwięki, o silnym natężeniu.

15 Na negatywne skutki działania hałasu najbardziej narażone są dzieci i ludzie młodzi. W wyniku badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, okazało się, iż występowanie uszkodzeń słuchu rośnie w rejonach bardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych, a więc o większym stopniu natężenia hałasu. Jest także związane ze słuchaniem muzyki z mp3, walkmanów (słuchawki na uszach).

16 Uwaga Rodzice!!! Jeżeli zauważysz, Drogi Rodzicu, że dziecko: zbyt głośno nastawia telewizor często coś słyszy, a nie wie skąd dochodzi dźwięk nie rozumie co mówią inni w grupie ucisza Cię, bo zbyt głośno mówisz

17 Powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest to znak, że dziecko ma problemy ze słuchem


Pobierz ppt "Hałas mgr Marta Iwaniuk. Co to jest hałas? Hałas jest dźwiękiem: - -bardzo nieprzyjemnym - -niepożądanym - -godzi w podstawowe potrzeby każdego człowieka:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google