Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pustynia Monika Ćwiertnia i Dominik Grzeszkowiak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pustynia Monika Ćwiertnia i Dominik Grzeszkowiak."— Zapis prezentacji:

1 Pustynia Monika Ćwiertnia i Dominik Grzeszkowiak

2

3 Pustynia – teren o znacznej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza.

4 Roślinność -na pustyniach jest uboga, ale wiele roślin przystosowało się do tak skrajnych warunków klimatycznych poprzez skrócenie okresu wegetacyjnego na okres pory deszczowej, gromadząc wodę (tzw. sukulenty i efemery).

5 Sukulenty.

6 Efemery.

7 Gleby -pustyń są prymitywnego małej zawartości materii organicznej na skutek braku roślinności, często praktycznie pozbawione próchnicy i edafonu, martwe. W wyniku podsiąkania zawartej w nich wody i szybkiego jej wyparowywania, mogą być bogate w sole mineralne

8

9 Klimat- Pustynie leżą w głębi platform kontynentalnych, w ciepłej strefie klimatu umiarkowanego, mającego charakter skrajnie kontynentalny. Lato jest gorące, temperatura dochodzi na niektórych obszarach do 40, a nawet 50 °C; zima bywa mroźna, temperatura obniża się do kilkunastu stopni poniżej zera, niekiedy nawet dochodzi do -40 °C . W Europie obszar pustyń jest ograniczony do rejonu Niziny Nadkaspijskiej, z opadami rocznymi mm, a temperaturą latem 22-24 °C .

10 Lato :

11 Zima:

12 Zwierzęta - żyjące na pustyni są przeważnie małe
Zwierzęta - żyjące na pustyni są przeważnie małe. W ciągu dnia zagrzebują się głęboko w piasek lub chowają się w głąb szczelin skalnych. Na żer wychodzą dopiero nocą. Zwierzęta bardzo starannie przystosowały się do oszczędnej gospodarki wodą. Niedobory wody uzupełniają spożywając części roślin lub organizmów swoich ofiar.

13 S Skorpion Gazella

14 Surokatka Jaszczurka

15 Wąż Sępy

16 Koniec…


Pobierz ppt "Pustynia Monika Ćwiertnia i Dominik Grzeszkowiak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google