Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYGOTOWAŁA Natalia Kowcz. Pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYGOTOWAŁA Natalia Kowcz. Pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie."— Zapis prezentacji:

1 PRZYGOTOWAŁA Natalia Kowcz

2 Pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie.

3 Rodzaj parkietażu odkryty w 1973 r. przez angielskiego fizyka i matematyka Rogera Penrose'a, w którym płaszczyzna pokrywana jest za pomocą dwóch rodzajów figur ("kafelków") tak, aby wzór nie powtarzał się okresowo po przesunięciu.Rogera Penrose'a

4

5 Wypełnienie płaszczyzny różnymi wielokątami foremnymi. W odróżnieniu od parkietażu archimedesowskiego w jego wierzchołkach spotykają się różne grupy wielokątów. Oto przykłady.

6

7 Do ułożenia posadzki z jednego typu kafelka – wielokąta foremnego (nazywanej parkietażem platońskim ) możemy użyć: trójkąta, kwadratu lub sześciokąta.

8

9 Parkietaż archimedesowski Składa się z różnych wielokątów foremnych, a w każdym wierzchołku spotyka się taka sama grupa figur.

10

11 Kostki brukowe mają zazwyczaj kształt figur, którymi można szczelnie wypełnić płaszczyznę (powstaje wtedy parkietaż). Nawet jeżeli są to zwyczajne prostokąty, to mogą być układane na kilka różnych sposobów. Niektóre parkietaże powstają z kostek jednego kształtu, inne z dwóch, trzech lub więcej. Jeśli do parkietażu wykorzystujemy tylko jeden rodzaj kostek w kształcie wielokąta foremnego, parkietaż nazywamy platońskim lub foremnym. Jeśli zaś używamy kostek w kształcie różnych wielokątów foremnych, przy czym wszystkie węzły parkietażu są identyczne, parkietaż nazywamy archimedesowym lub półforemnym.

12

13

14

15

16

17

18 http://pl.wikipedia.org/wiki/Parkieta%C5%BC

19 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "PRZYGOTOWAŁA Natalia Kowcz. Pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google