Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy wiesz, że codziennie widzisz ponad 100000 figur geometrycznych i brył? KWADRATY, PROSTOKĄTY, OKRĘGI, TRÓJKĄTY Tak jest! Na co dzień spotykamy wiele.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy wiesz, że codziennie widzisz ponad 100000 figur geometrycznych i brył? KWADRATY, PROSTOKĄTY, OKRĘGI, TRÓJKĄTY Tak jest! Na co dzień spotykamy wiele."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Czy wiesz, że codziennie widzisz ponad 100000 figur geometrycznych i brył? KWADRATY, PROSTOKĄTY, OKRĘGI, TRÓJKĄTY Tak jest! Na co dzień spotykamy wiele figur i brył. Np. domy, puszki, pierścionki, znaki drogowe.

4

5 Kwadrat – wielokąt foremny o czterech bokach, czyli czworobok o czterech bokach równej długości. Kwadrat jest prostokątem. Posiada też cztery kąty proste, ponieważ ma cztery pary boków prostopadłych i dwie pary boków równoległych. Ciekawostka

6 Jak kreślić kwadrat za pomocą cyrkla i linijki? Czy wiesz, że…? Kwadraty są ścianami sześcianu oraz niektórych wielościanów półforemnych, m.in. ośmiościanu ściętego.

7 Prostokąt – czworokąt, który ma wszystkie wewnętrzne kąty proste (stąd również jego nazwa). Szczególnym przypadkiem prostokąta (o wszystkich bokach tej samej długości) jest kwadrat. Przekątne prostokąta są równej długości i przecinają się w połowie. Ciekawostka

8 Czy wiesz, że…? Prostokąt jest szczególnym przypadkiem trapezu prostokątnego oraz równoległoboku. Prostokąt, który nie jest kwadratem, ma dokładnie dwie osie symetrii i środek symetrii. Przekątne prostokąta są równej długości i przecinają się w połowie. Kąt między przekątnymi jest prosty wtedy i tylko wtedy, gdy prostokąt jest kwadratem.

9 Trójkąt – wielokąt o trzech bokach. Odcinki tworzące łamaną nazywamy bokami trójkąta, punkty wspólne sąsiednich boków nazywamy wierzchołkami trójkąta. Każdy trójkąt jest jednoznacznie wyznaczony przez swoje wierzchołki. Często dla wygody jeden z boków trójkąta nazywa się podstawą, a pozostałe – ramionami. W każdym trójkącie suma miar kątów wewnętrznych między bokami wynosi 180°. Trójkąty można dzielić ze względu na długości ich boków oraz ze względu na miary ich kątów. Rodzaje trójkątów: ze względu na boki: trójkąt różnoboczny ma każdy bok innej długości; trójkąt równoramienny ma przynajmniej dwa boki tej samej długości; trójkąt równoboczny ma wszystkie trzy boki tej samej długości ze względu na kąty: trójkąt ostrokątny, którego wszystkie kąty wewnętrzne są ostre; trójkąt prostokątny to taki, w którym jeden z kątów wewnętrznych jest prosty,boki tworzące kąt prosty nazywa się przyprostokątnymi, pozostały bok nosi nazwę przeciwprostokątnej; przeciwprostokątna zawsze jest dłuższa od każdej przyprostokątnej; trójkąt rozwartokątny, którego jeden kąt wewnętrzny jest rozwarty. Ciekawostka

10 Trójkąt to figura wypukła i domknięta, zawierająca pewne trzy ustalone i niewspółliniowe punkty płaszczyzny Czy wiesz, że…?

11 Romb (rzadziej ukośnik) – w geometrii czworokąt o bokach równej długości; każdy romb jest równoległobokiem, zaś szczególnym jego przypadkiem jest kwadrat. Ciekawostka

12 Czy wiesz, że…? Romb to w geometrii czworokąt wypukły o bokach równej długości.

13 Równoległobok – czworokąt mający dwie pary równoległych boków. Ciekawostka

14 Czy wiesz, że…? Szczególnymi przypadkami równoległoboku są romb (o wszystkich bokach takiej samej długości) oraz prostokąt (o wszystkich kątach prostych), a także kwadrat (o wszystkich bokach takiej samej długości i kątach prostych).

15 Trapez – czworokąt mający parę równoległych boków nazywanych podstawami, pozostałe noszą nazwę ramion; odległość między podstawami to wysokość. Ciekawostka

16 Niektórzy autorzy definiują trapez jako czworokąt posiadający tylko jedną parę boków równoległych, tzn. uważają, że równoległobok nie jest trapezem. Suma miar kątów leżących przy tym samym ramieniu dowolnego trapezu jest równa 180°. Czy wiesz, że…?

17

18 Państwo Kowalscy chcą wybudować dom. Muszą więc najpierw kupić działkę. Która oferta jest najkorzystniejsza? Okazja 4200 zł/ar-Stary Krasieniec - Iwanowice 10 km od Krakowa, działka budowlana Bodzanowice Do sprzedania ładna działka budowlana 10km od Krakowa, prostokąt o wymiarach ok.38x32m, cena 117.000zł Do sprzedania piękna działka budowlano- rolna o powierzchni 1 ha, położona w cichym i uroczym miejscu 14km od Skawiny. Wspaniały widok na otaczającą przyrodę, pola, lasy. Cena: 300000 zł

19 Działka już kupiona. Teraz trzeba ją zagospodarować. Rysunek przedstawia plan działki państwa Kowalskich, którzy postanowili połowę obsiać trawą. Jaką powierzchnię będzie miał trawnik na działce państwa Kowalskich? 40m 60m

20 Warto też zadbać o kwiaty. Ogród kwiatowy państwa Kowalskich będzie miał kształt trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 6m i 3m. Rośliny kwitnące należy zasilać nawozem. Jedno opakowanie takiego nawozu wystarcza na 2,5m² powierzchni zajmowanej przez kwiaty. Ile opakowań nawozu powinni kupić państwo Kowalscy do swojego ogrodu?

21 Przed domem, na prostokątnym placu o wymiarach 16m na 14m, należy ułożyć kostkę brukową. Ile to będzie kosztować, jeśli za 1m² kostki brukowej wraz z jej ułożeniem, trzeba zapłacić 65zł?

22 Przed nami jeszcze wykończenie domu. Przed pójściem do sklepu Wszystko dla domu pan Kowalski postanowił obliczyć: - Podłoga łazienki jest kwadratem o boku 4m. Ile potrzeba płytek w kształcie kwadratu o boku długości 20cm do wyłożenia podłogi w tej łazience? - Ile będą kosztowały 4m wykładziny o szerokości 150cm, jeśli 1 m² tej wykładziny kosztuje 35zł?

23 I jeszcze malowanie… Podłoga pokoju jest prostokątem o wymiarach 3m X 4,5m, a wysokość pokoju wynosi 2,5m. Ile opakowań farby musi kupić pan Kowalski aby pomalować ten pokój dwukrotnie, jeśli jedno opakowanie wystarcza na pomalowanie 12m² powierzchni?

24 www.wikipedia.pl www.google.pl www.gumtree.pl www.google.pl – grafika Matematyka z plusem, Podręcznik klasa 4, GWO Matematyka z plusem, Podręcznik klasa 5, GWO Ciekawi Świata, Matematyka 4 – podręcznik, Operon Matematyka wokół nas, Podręcznik klasa 4, WSiP Sprawdzian po szkole podstawowej, Matematyka, Oficyna Edukacyjna

25 Aleksandra Odzimek


Pobierz ppt "Czy wiesz, że codziennie widzisz ponad 100000 figur geometrycznych i brył? KWADRATY, PROSTOKĄTY, OKRĘGI, TRÓJKĄTY Tak jest! Na co dzień spotykamy wiele."

Podobne prezentacje


Reklamy Google