Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WordNet WordNet to duża leksykalna baza języka angielskiego. Grupuje ona rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki w zestawy kognitywnych (poznawczych)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WordNet WordNet to duża leksykalna baza języka angielskiego. Grupuje ona rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki w zestawy kognitywnych (poznawczych)"— Zapis prezentacji:

1

2 WordNet WordNet to duża leksykalna baza języka angielskiego. Grupuje ona rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki w zestawy kognitywnych (poznawczych) synonimów (tzw. synsets), z których każdy wyraża odrębną koncepcję. Synsety powiązane są ze sobą znaczeniami pojęciowo- semantycznych i leksykalnych relacji. Korzystanie z WordNeta możliwe jest dla wszystkich poprzez przeglądarki internetowe, a także przez pobranie na swój komputer (jest to darmowe i ogólnodostępne).

3 WordNet jest także przydatnym narzędziem dla lingwistyki komputerowej oraz przetwarzania naturalnego języka. WordNet powierzchownie przypomina Thesaurusa (http://thesaurus.com) w grupowaniu słów, w oparciu o ich znaczenie. Jednak, w odróżnieniu od Thesaurusa, WordNet łączy między sobą nie tylko formy wyrazów, ale także konkretne znaczenia słów. A więc słowa, które znajdują się blisko siebie są mają podobne znaczenia. WordNet znakuje semantyczne relacje między słowami, Thesaurus natomiast nie stosuje żadnych wzorów łączenia wyrazów, poza podobieństwem.http://thesaurus.com

4 Głównymi relacjami pomiędzy słowami jest ich synonimiczność, jak pomiędzy słowami shut i close czy car i automobile Ponadto, synonimy grupowane są w synsety, które połączone są z innymi synsetami za pomocą niewielkiej liczby znaczeniowych relacji Synsety zawierają krótkie definicje i w większości przypadków jedną lub więcej sentencji ilustrujących użycie słów tego synsetu.

5 WordNet łączy słowa w relacje, wśród których wyróżnić można: - relację super-subordinate zwaną także hiponimią, która łączy ogólne pojęcia (np. mebel) z bardziej szczegółowymi (np. łóżko) - meronimia, która przyporządkowuje ogólnym słowom ich części (np. krzesło łączone jest z oparciem, nogami czy siedzeniem, podobnie jak fotel, ponieważ on przez relację super-subordinate łączony jest z krzesłem) - czasowniki grupowane są ze względu na pole semantyczne, a także stopniowane (np. ze względu na głośność, szybkość itp.) – komunikować się-rozmawiać-szeptać - przymiotniki wiązane są m.in. w kategoriach antonimii (mokry-suchy, stary-młody), ale także na zasadzie podobnego semantycznego znaczenia (suchy łączony jest z prażony, wyschły, wyschnięty na kość itp.) - większość słów w WordNecie łączonych jest ze względu na części mowy, a więc zawiera się w czterech grupach: rzeczowników, czasowników, przymiotników i przysłówków

6 Autorzy WordNet powstał jako projekt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Princeton, teraz zajmuje się nim jednak Wydział Informatyki Nad WordNetem pracują następujące osoby: - Christiane Fellbaum - Randee Tengi - Michael Bailey - Jacob Goldstein - Lavanya Jose - Isaac Julien - Peter Schulam - Eric Tengi - Mark Tengi

7 Korzystanie z WordNeta

8


Pobierz ppt "WordNet WordNet to duża leksykalna baza języka angielskiego. Grupuje ona rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki w zestawy kognitywnych (poznawczych)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google