Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin

2 Czołowy przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie.
Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego 1810r. w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849r. w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Czołowy przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie.

3

4 Nazywany bywa poetą fortepianu
Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy dużego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej.

5

6 Wedle legendy Chopin przyszedł na świat przy grze na skrzypcach Mikołaja Chopina.

7

8 W 1817 roku Fryderyk podjął pierwsze poważniejsze próby kompozytorskie
W 1817 roku Fryderyk podjął pierwsze poważniejsze próby kompozytorskie. Z tego okresu pochodzą nieoznaczone numerem opusowym polonezy: zadedykowany Wiktorii Skarbek Polonez g-moll oraz Polonez B-dur. Pierwszy publiczny występ Fryderyka odbył się w 1818 roku w pałacu Radziwiłłowskim.

9

10 Lata były dla Chopina okresem pierwszej miłości do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej i pierwszych ogromnych sukcesów kompozytorskich. W liście do swojego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego, Chopin nazwał Konstancję ideałem. Powstały wówczas Koncerty fortepianowe f-moll op. 21 i e-moll op. 11.

11

12 2 listopada 1830 roku Chopin wyjechał z Warszawy do Koszalina, gdzie spędził ostatni dzień w ojczyźnie, gdzie dołączył do niego Tytus Woyciechowski. Przed wyjazdem pożegnał się z Konstancją Gładkowską i wręczył jej pierścień przechowywany przez nią aż do śmierci.

13 5 listopada 1830 roku Chopin na zawsze opuścił Polskę - wyjechał z Koszalina i przez Wrocław udał się do Drezna. W Wiedniu usłyszał śpiewaną niegdyś przez Konstancję cavatinę Rossiniego i rozpłakał się. Pojechał do Monachium i w końcu udał się do Paryża.

14 W Paryżu Chopin zamieszkiwał małe mieszkanie przy Boulevard Poissonniere. Dał pierwszy z 19 publicznych koncertów w Paryżu. Organizował go Friedrich Wilhelm Kalkbrenner, pianista.

15

16 W latach 1835-1846 porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania
W latach porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, utrzymując ścisłe kontakty z głównymi intelektualistami polskimi, między innymi z Adamem Mickiewiczem, Julianem Ursynem Niemcewiczem i Cyprianem Kamilem Norwidem.

17 W 1836 roku zaręczył się z Marią Wodzińską
W 1836 roku zaręczył się z Marią Wodzińską. Była ona uzdolniona muzycznie i malarsko. Hrabina Teresa Wodzińska, matka Marii zaczęła nazywać wtedy Chopina swym dzieckiem.

18 Ostatecznie rodzina sprzeciwiła się związkowi, uważając, że Chopin jest zbyt chorowitym kandydatem na męża.

19

20

21 Para istniała jednak jako związek jedynie w plotkach.
W 1837 roku Chopin poznał starszą od niego o 6 lat i dominującą nad nim George Sand i rzucił się w ramiona spełnionej miłości, która jednak zmieniła się w nerwowy i chaotyczny związek. Para istniała jednak jako związek jedynie w plotkach.

22

23

24 Od 1836 roku Chopin zaczyna poważnie chorować na gruźlicę.

25

26 Wilgotny klimat Anglii i Szkocji oraz zamęczenie wizytami u angielskiej arystokracji doprowadziły do szybkiego postępu choroby. W dniu 16 listopada 1848 roku udzielił na rzecz polskich emigrantów ostatniego koncertu w Guildhall w Londynie.

27 Chopin był w coraz gorszym stanie
Chopin był w coraz gorszym stanie. Napisał ostatnie dwa mazurki g-moll i f-moll. Zostały one wydane dopiero w latach 50. XX wieku.

28 W trudnych chwilach nie opuścili go przyjaciele
W trudnych chwilach nie opuścili go przyjaciele. Odwiedzał go Adolf Gutmann, wielki przyjaciel i malarz Eugene Delacroix, Marcelina Czartoryska – jego uczennica, Józef Cichowski, przyjaciel Wojciech Grzymała.

29

30 Chopin zmarł o godzinie 2 w nocy, 17 października 1849 roku, w otoczeniu najbliższych osób, takich jak Delfina Potocka, ks. Jełowicki, Wojciech Grzymała, Ludwika Jędrzejowiczowa, z którymi był związany przez większość swojego życia w Paryżu.

31 Nabożeństwo żałobne zostało dokonane w kościele świętej Magdaleny
Nabożeństwo żałobne zostało dokonane w kościele świętej Magdaleny. Na uroczystości żałobnej grał słynny organista francuski Louis-Alfred Lefebure-Wely. Został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu.

32

33

34 Serce Chopina zostało sprowadzone do kościoła świętego Krzyża w Warszawie. Robert Schumann powiedział po śmierci Chopina „Dusza muzyki przeleciała nad światem”

35

36 Od 1927 roku w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny.

37

38 Prezentację przygotowała
Aleksandra Kowalczyk


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google