Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego 1810r. w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849r. w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Czołowy przedstawiciel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego 1810r. w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849r. w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Czołowy przedstawiciel."— Zapis prezentacji:

1

2 Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego 1810r. w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849r. w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Czołowy przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie.

3

4 Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy dużego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej.

5

6 Wedle legendy Chopin przyszedł Chopin przyszedł na świat przy grze na skrzypcach na skrzypcach Mikołaja Chopina.

7

8 W 1817 roku Fryderyk podjął pierwsze poważniejsze próby kompozytorskie. Z tego okresu pochodzą nieoznaczone numerem opusowym polonezy: zadedykowany Wiktorii Skarbek Polonez g-moll oraz Polonez B-dur. Pierwszy publiczny występ Fryderyka odbył się w 1818 roku w pałacu Radziwiłłowskim.

9

10 Lata 1829-1831 były dla Chopina okresem pierwszej miłości do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej i pierwszych ogromnych sukcesów kompozytorskich. W liście do swojego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego, Chopin nazwał Konstancję ideałem. Powstały wówczas Koncerty fortepianowe f-moll op. 21 i e-moll op. 11.

11

12 2 listopada 1830 roku Chopin wyjechał z Warszawy do Koszalina, gdzie spędził ostatni dzień w ojczyźnie, gdzie dołączył do niego Tytus Woyciechowski. Przed wyjazdem pożegnał się z Konstancją Gładkowską i wręczył jej pierścień przechowywany przez nią aż do śmierci.

13 5 listopada 1830 roku Chopin na zawsze opuścił Polskę - wyjechał z Koszalina i przez Wrocław udał się do Drezna. W Wiedniu usłyszał śpiewaną niegdyś przez Konstancję cavatinę Rossiniego i rozpłakał się. Pojechał do Monachium i w końcu udał się do Paryża.

14 W Paryżu Chopin zamieszkiwał małe mieszkanie przy Boulevard Poissonniere. Dał pierwszy z 19 publicznych koncertów w Paryżu. Organizował go Friedrich Wilhelm Kalkbrenner, pianista.

15

16 W latach 1835-1846 porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, utrzymując ścisłe kontakty z głównymi intelektualistami polskimi, między innymi z Adamem Mickiewiczem, Julianem Ursynem Niemcewiczem i Cyprianem Kamilem Norwidem.

17 W 1836 roku zaręczył się z Marią Wodzińską. Była ona uzdolniona muzycznie i malarsko. Hrabina Teresa Wodzińska, matka Marii zaczęła nazywać wtedy Chopina swym dzieckiem.

18 Ostatecznie rodzina sprzeciwiła się związkowi, uważając, że Chopin jest zbyt chorowitym kandydatem na męża.

19

20

21 W 1837 roku Chopin poznał starszą od niego o 6 lat i dominującą nad nim George Sand i rzucił się w ramiona spełnionej miłości, która jednak zmieniła się w nerwowy i chaotyczny związek. Para istniała jednak jako związek jedynie w plotkach.

22

23

24 Od 1836 roku Chopin zaczyna poważnie chorować na gruźlicę.

25

26 Wilgotny klimat Anglii i Szkocji oraz zamęczenie wizytami u angielskiej arystokracji doprowadziły do szybkiego postępu choroby. W dniu 16 listopada 1848 roku udzielił na rzecz polskich emigrantów ostatniego koncertu w Guildhall w Londynie.

27 Chopin był w coraz gorszym stanie. Napisał ostatnie dwa mazurki g- moll i f-moll. Zostały one wydane dopiero w latach 50. XX wieku.

28 W trudnych chwilach nie opuścili go przyjaciele. Odwiedzał go Adolf Gutmann, wielki przyjaciel i malarz Eugene Delacroix, Marcelina Czartoryska – jego uczennica, Józef Cichowski, przyjaciel Wojciech Grzymała.

29

30 Chopin zmarł o godzinie 2 w nocy, 17 października 1849 roku, w otoczeniu najbliższych osób, takich jak Delfina Potocka, ks. Jełowicki, Wojciech Grzymała, Ludwika Jędrzejowiczowa, z którymi był związany przez większość swojego życia w Paryżu.

31 Nabożeństwo żałobne zostało dokonane w kościele świętej Magdaleny. Na uroczystości żałobnej grał słynny organista francuski Louis-Alfred Lefebure- Wely. Został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu.

32

33

34 Serce Chopina zostało sprowadzone do kościoła świętego Krzyża w Warszawie. Robert Schumann powiedział po śmierci ChopinaDusza muzyki przeleciała nad światem

35

36 Od 1927 roku w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny.

37

38 Prezentację przygotowała Aleksandra Kowalczyk


Pobierz ppt "Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego 1810r. w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849r. w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Czołowy przedstawiciel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google