Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIE Ś CI PRZYGODOWE I PODRÓ Ż NICZE Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIE Ś CI PRZYGODOWE I PODRÓ Ż NICZE Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie."— Zapis prezentacji:

1

2 POWIE Ś CI PRZYGODOWE I PODRÓ Ż NICZE Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie tempo, a występujące postacie możemy łatwo i jednoznacznie określać jako pozytywne lub negatywne. Podobne cechy mają powieści podróżnicze, czyli utwory, na których fabułę składają się niezwykłe zdarzenia, w jakich biorą udział postacie podczas odbywanych podróży, przy czym zwykle są to podróże po egzotycznych krainach. Omawiane powieści mają zazwyczaj charakter rozrywkowy, lecz niejednokrotnie odnajdujemy wśród nich arcydzieła. Następne slajdy przedstawiają wybrane powieści przygodowe i podróżnicze, które od lat cieszą się wśród czytelników niesłabnącym powodzeniem, dostarczając im wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

3 D.Defoe,,Robinson Kruzoe D. Defoe Robinson Kruzoe Robinson Kruzoe, główny bohater, jako jedyny uratował się z rozbitego podczas burzy statku – fale wyrzuciły żeglarza na brzeg bezludnej wyspy. Wykorzystując narzędzia i materiały uratowane z osiadłego na mieliźnie wraku, rozbitek buduje dla siebie schronienie, uprawia ziemię i hoduje zwierzęta. Walczy z własnymi słabościami i przeciwieństwami losu – jest człowiekiem wytrwałym i zaradnym. Pewnego dnia przekonuje się, że wyspa odwiedzana jest przez ludożerców. W stoczonej z nimi potyczce bohater ocala życie przeznaczonemu na śmierć tubylcowi. W ten sposób zyskuje towarzysza, którego nazywa Piętaszkiem, na pamiątkę, że ocalił go w piątek. Możliwość powrotu Robinsona do cywilizacji pojawia się, gdy do wyspy przypadkowo przybija angielski okręt.

4 H.Sienkiwwicz,,W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicz W pustyni i w puszczy Powieść o niezwykłych przygodach czternastoletniego Stasia Tarkowskiego i ośmioletniej Nel Rawlison, którzy przebywają w Egipcie. Oboje zostają porwani przez zwolenników powstania Mahdiego, wymierzonego przeciw Anglikom, walczącym o poszerzenie kolonii w Afryce. Staś jednak uwalnia siebie i Nel, zabijając kilku porywaczy. Odtąd dzieci dzielnie przemierzają olbrzymie obszary Czarnego Lądu, aby dotrzeć do zrozpaczonych ojców: pana Tarkowskiego i pana Rawlisona. Podczas wędrówki Staś zapobiega licznym niebezpieczeństwom, roztacza opiekę nad swoją przyjaciółką, spełnia także jej niecodzienną prośbę – uwalnia uwięzionego w wąwozie słonia. Skrajnie wyczerpani bohaterowie zostają uratowani przez napotkaną angielską ekspedycję.


Pobierz ppt "POWIE Ś CI PRZYGODOWE I PODRÓ Ż NICZE Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google