Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZBEKISTAN jokoretsina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZBEKISTAN jokoretsina."— Zapis prezentacji:

1 UZBEKISTAN jokoretsina

2 Język urzędowy uzbecki
Uzbekistan (uzb. O‘zbekiston, Republika Uzbekistanu - O‘zbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Stolica: Taszkent Język urzędowy uzbecki

3 Uzbekistan leży w Azji Środkowej między dwiema wielkimi rzekami – Amu-darią i Syr-darią. Powierzchnia w większości równinna. Ok. 20% powierzchni kraju stanowią góry i przedgórza. Na wsch. i płn. wsch. kraju leżą góry Ałaj i Tien-szan, z najwyższym szczytem kraju - Khazret Sultan, m n.p.m. Między nimi leży urodzajna, nawadniana Kotlina Fergańska, której część należy do Uzbekistanu. Środkową część kraju zajmuje Nizina Turańska z rozległą pustynią Kyzył-kum, na której terenami osadniczymi są nieliczne oazy i doliny rzek - Syr-darii, Zarafszanu, Kaszka-darii i Amu-darii. Zachodni skraj zajmuje równie pustynny płaskowyż Ustiurt. Do Uzbekistanu należy południowa część dawnego Jeziora Aralskiego.

4 Taszkent, Parlament

5 Taszkent

6 Taszkent, Mauzoleum jednego z patronów miasta, Abu Bakra Muhammada

7 Kukaldosh madrassah , szkola islamska Taszkent

8 Taszkent, pomnik Tarasa Szewczenki

9 Taszkent, Uniwersytet

10 Samarkanda, Meczet Bibi-Khanym

11 Samarkanda, Nécropole Shahr-i Zindah

12

13 Samarkanda

14 Samarkanda

15

16

17

18

19

20 Religią dominującą jest islam. Ma 83,5% wyznawców.
Kultura i sztuka Uzbekistanu powstawała w symbiozie ze sztuką turecką, perską i arabską, czerpiąc z niej wzory zarówno w architekturze, jak i w literaturze i muzyce. Od początku VIII wieku rozwijała się sztuka islamu, związana głównie z budownictwem sakralnym i ornamentyką. Kwitło też kobiernictwo. W okresie władzy sowieckiej główny nacisk położono na rozwój sztuki ludowej, obejmującej głównie literaturę, muzykę i rzemiosło.. Przedstawiciele narodowości tytularnej stanowią 80% ludności kraju. Inne narodowości zamieszkujące Uzbekistan to Rosjanie (5,5%), Tadżycy (5%), Kazachowie (3%), Karakałpacy ( 2,5%), Tatarzy (1,5%). Religią dominującą jest islam. Ma 83,5% wyznawców.

21

22

23

24

25 Buchara, Cytadela

26

27

28 Buchara, meczet

29 Buchara, Khanaka

30 Buchara, Mir-i-Arab

31

32

33 Buchara, Nadir Divan-Beghi Madrasah- dziedziniec

34 Muhammed Alim Khan, ostatni emir Buchary
Muhammed Alim Khan, ostatni emir Buchary. Zdjęcie wykonane w 1911 roku przez Siergieja Prokudina-Gorskiego.

35

36 Buchara,Samanid Mausoleum

37 Wejście do starej części miastaKhiva (Chiva), Itchan Kala, Światowego Dziedzictwa UNESCO

38 Khiva(Chiva), Kalta Minor

39 Khiva(Chiva), Pakhlavan Makhmood mausoleum

40 Khiva(Chiva), Pakhlavan Makhmood mausoleum, wnętrze

41 Khiva(Chiva), Pakhlavan Makhmood mausoleum, wnętrze

42 Klimat Uzbekistanu jest kontynentalny skrajnie suchy z ciepłymi zimami (temperatura wahająca się w przedziale 3 do 10 °C) i gorącym, suchym latem z temperaturami sięgającymi nawet 45 °C. Mała ilość opadów (do 200 mm na terenach równinnych), nie sprzyjająca rozwojowi rolnictwa, czyni koniecznym nawadnianie pól uprawnych.

43

44

45

46 Problemy ekologiczne Opracowany za czasów Związku Radzieckiego nieprzemyślany system irygacji pól bawełny doprowadził do katastrofy ekologicznej. W wyniku stałego wysychania Jeziora Aralskiego powstała ogromna pustynia pełna szkodliwych substancji chemicznych, które przez dziesięciolecia wymywane były z pól uprawnych, gdzie stosowane były w zdecydowanie nadmiernych ilościach. Ma to katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców. W rejonach na południe od Jeziora Aralskiego notuje się wysoki poziom zachorowań na raka, zwłaszcza układu pokarmowego i na białaczkę . Tereny te charakteryzują się również wysoką śmiertelnością noworodków. Uczeni wskazują na możliwość powstania dziedzicznych wad genetycznych.

47 KONIEC Foto i tekst WEB : jokoretsina


Pobierz ppt "UZBEKISTAN jokoretsina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google