Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

jokoretsina Uzbekistan (uzb. Ozbekiston, Republika Uzbekistanu - Ozbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "jokoretsina Uzbekistan (uzb. Ozbekiston, Republika Uzbekistanu - Ozbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych."— Zapis prezentacji:

1

2 jokoretsina

3 Uzbekistan (uzb. Ozbekiston, Republika Uzbekistanu - Ozbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Stolica: Taszkent Język urzędowy uzbecki

4 Uzbekistan l eży w Azji Środkowej między dwiema wielkimi rzekami – Amu-darią i Syr-darią. Powierzchnia w większości równinna. Ok. 20% powierzchni kraju stanowią góry i przedgórza. Na wsch. i płn. wsch. kraju leżą góry Ałaj i Tien-szan, z najwyższym szczytem kraju - Khazret Sultan, 4634 m n.p.m. Między nimi leży urodzajna, nawadniana Kotlina Fergańska, której część należy do Uzbekistanu. Środkową część kraju zajmuje Nizina Turańska z rozległą pustynią Kyzył-kum, na której terenami osadniczymi są nieliczne oazy i doliny rzek - Syr-darii, Zarafszanu, Kaszka-darii i Amu-darii. Zachodni skraj zajmuje równie pustynny płaskowyż Ustiurt. Do Uzbekistanu należy południowa część dawnego Jeziora Aralskiego.

5 Taszkent, Parlament

6 Taszkent

7 Taszkent, Mauzoleum jednego z patronów miasta, Abu Bakra Muhammada

8 Kukaldosh madrassah, szkola islamska Taszkent

9 Taszkent, pomnik Tarasa Szewczenki

10 Taszkent, Uniwersytet

11 Samarkanda, Meczet Bibi-Khanym

12 Samarkanda, Nécropole Shahr-i Zindah

13

14 Samarkanda

15

16

17

18

19

20

21 Kultura i sztuka Uzbekistanu powstawała w symbiozie ze sztuką turecką, perską i arabską, czerpiąc z niej wzory zarówno w architekturze, jak i w literaturze i muzyce. Od początku VIII wieku rozwijała się sztuka islamu, związana głównie z budownictwem sakralnym i ornamentyką. Kwitło też kobiernictwo. W okresie władzy sowieckiej główny nacisk położono na rozwój sztuki ludowej, obejmującej głównie literaturę, muzykę i rzemiosło.. Przedstawiciele narodowości tytularnej stanowią 80% ludności kraju. Inne narodowości zamieszkujące Uzbekistan to Rosjanie (5,5%), Tadżycy (5%), Kazachowie (3%), Karakałpacy ( 2,5%), Tatarzy (1,5%). Religią dominującą jest islam. Ma 83,5% wyznawców.

22

23

24

25

26 Buchara, Cytadela

27

28

29 Buchara, meczet

30 Buchara, Khanaka

31 Buchara, Mir-i-Arab

32

33

34 Buchara, Nadir Divan-Beghi Madrasah- dziedziniec

35 Muhammed Alim Khan, ostatni emir Buchary. Zdjęcie wykonane w 1911 roku przez Siergieja Prokudina-Gorskiego.

36

37 Buchara,Samanid Mausoleum

38 Wejście do starej części miastaKhiva (Chiva), Itchan Kala, Światowego Dziedzictwa UNESCO

39 Khiva(Chiva), Kalta Minor

40 Khiva(Chiva), Pakhlavan Makhmood mausoleum

41 Khiva(Chiva), Pakhlavan Makhmood mausoleum, wnętrze

42

43 Klimat Uzbekistanu jest kontynentalny skrajnie suchy z ciepłymi zimami (temperatura wahająca się w przedziale 3 do 10 °C) i gorącym, suchym latem z temperaturami sięgającymi nawet 45 °C. Mała ilość opadów (do 200 mm na terenach równinnych), nie sprzyjająca rozwojowi rolnictwa, czyni koniecznym nawadnianie pól uprawnych.

44

45

46

47 Problemy ekologiczne Opracowany za czasów Związku Radzieckiego nieprzemyślany system irygacji pól bawełny doprowadził do katastrofy ekologicznej. W wyniku stałego wysychania Jeziora Aralskiego powstała ogromna pustynia pełna szkodliwych substancji chemicznych, które przez dziesięciolecia wymywane były z pól uprawnych, gdzie stosowane były w zdecydowanie nadmiernych ilościach. Ma to katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców. W rejonach na południe od Jeziora Aralskiego notuje się wysoki poziom zachorowań na raka, zwłaszcza układu pokarmowego i na białaczkę. Tereny te charakteryzują się również wysoką śmiertelnością noworodków. Uczeni wskazują na możliwość powstania dziedzicznych wad genetycznych.

48 Foto i tekst WEB : jokoretsina http://www.rotfl.com.pl/


Pobierz ppt "jokoretsina Uzbekistan (uzb. Ozbekiston, Republika Uzbekistanu - Ozbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google