Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parafia św. Józefa w Lublinie Małgorzata Dec

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parafia św. Józefa w Lublinie Małgorzata Dec"— Zapis prezentacji:

1 Parafia św. Józefa w Lublinie Małgorzata Dec
Uniwersytet Biblijny Dzień dobry Państwu! Nazywam się Małgorzata Dec. Pracuję w Szkole Podstawowej w Lublinie. Uczę dzieci w klasach 1-5. Od początku mojej pracy katechetycznej tzn. od 20 lat prowadziłam różnego rodzaju grupy formacyjne dla dzieci i młodzieży. Swoją formację duchową zawdzięczam Ruchowi Światło Życie i Szkole Słowa Bożego. Te doświadczenia jak również współpraca z Ks. Grzegorzem Zadrożnym odpowiedzialnym za Kręgi Biblijne w parafii św. Józefa zaowocowały powstaniem Uniwersytetu Biblijnego. Parafia św. Józefa w Lublinie Małgorzata Dec

2 Co to za Uniwersytet? grupa formacyjna dla pragnących pogłębić znajomość Pisma Świętego powstała w parafii św. Józefa w Lublinie działa od pięciu lat „rektorem” Uniwersytetu jest ks. Grzegorz Zadrożny „dziekanem” katechetka Małgorzata Dec Uniwersytet Biblijny to grupa formacyjna, do której należą dzieci i rodzice, którzy chcą pogłębić swoją znajomość Pisma Świętego. Grupa ta powstała 5 lat temu w parafii św. Józefa z Lublinie. Rektorem Uniwersytetu jest ks. Grzegorz Zadrożny, ja jestem dziekanem. W pierwszym roku w spotkaniach uczestniczyło ok.30 dzieci wraz z rodzicami. Wszystkie wymagania spełniło 12 dzieci.

3 Dlaczego formuła uniwersytetu?
atrakcyjna forma konkretna wiedza indeksy harmonogram spotkań zaliczenia uroczyste rozpoczęcie i zakończenie roku akademickiego Dlaczego taka formuła uniwersytetu? Po pierwsze jest ona atrakcyjna dla dzieci. 2. Na spotkaniach przekazywana jest konkretna wiedza biblijna: np. kto jest autorem Pisma Świętego? Jak dzielimy Pismo św. itp.3. Dzieci mają swoje Indeksy w których jest harmonogram spotkań. Po każdym spotkaniu otrzymują zaliczenia w postaci pieczątki parafii. Mają uroczyste rozpoczęcie i zakończenie roku akademickiego. Na zakończenie otrzymują dyplom z tytułem znawcy Pisma Świętego I stopnia i Pismo Święte.

4 Kto może być studentem Uniwersytetu Biblijnego?
dzieci młodzież dorośli Studentem uniwersytetu może zostać każdy, kto spełni określone warunki. Nawet dziecko z klasy I. oczywiście jeżeli chodzi o tak małe dzieci potrzebna będzie większa pomoc ze strony rodziców, chociażby w zapisaniu wypowiedzi dziecka na karcie pracy.

5 Jakie trzeba spełnić wymagania?
uczestnictwo we Mszy Świętej i w spotkaniu praca domowa nauka fragmentów Ewangelii i skrótów ksiąg biblijnych Jakie warunki trzeba spełnić, żeby być studentem uniwersytetu? 1. Aktywnie uczestniczyć we mszy św. dla dzieci tzn. uważnie słuchać czytań biblijnych i homilii,. 2. W domu jeszcze raz należy przeczytać wraz z rodzicami Ewangelię, odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu i zapisać je na karcie pracy.3. Nauczyć się na pamięć słowa życia tzn. fragmentu Ewangelii i 4 skrótów biblijnych. 4. Przeczytać katechezę biblijną w taki sposób by umieć odpowiedzieć na pytania stawiane przez katechetę.

6 Jak zorganizować spotkanie I roku?
czas: po mszy świętej, ok. 15 min. miejsce: kościół dzieci przynoszą: uzupełnioną w domu kartę pracy i indeks Spotkanie I roku ma miejsce w kościele bezpośrednio po mszy św. – ok. 15 min. Dzieci przynoszą ze sobą uzupełnioną kartę pracy i Indeks. Na spotkaniu katecheta omawia nowy temat biblijny i odpytuje dzieci z ostatniego spotkania. Dzieci, które aktywnie uczestniczyły w spotkaniu oprócz zaliczenia w indeksie otrzymują naklejkę. Rodzice siedzą w ławkach i słuchają zarówno katechety jak i wypowiedzi dzieci. Choć nie mają indeksów są również studentami uniwersytetu. Spotkania dla dzieci z wyższych roczników mają miejsce w sali katechetycznej domu parafialnego. Odbywają się w sobotę, by dobrze przygotować się do niedzielnej Eucharystii. Trwają godzinę. W spotkaniach mogą uczestniczyć również rodzice na równych prawach z dziećmi.

7 Jakie są inne spotkania Uniwersytetu Biblijnego?
Msza Święta nabożeństwa okresowe śniadanie po Roratach Niedziela Biblijna wycieczka Inne spotkania, które są integralną częścią to: msza św. na rozpoczęcie i zakończenie roku pracy uniwersytetu, nabożeństwa okresowe, śniadanie po roratach i przedświąteczne spotkanie integracyjne, Niedziela Biblijna przygotowana przez grupę dla wszystkich dzieci z parafii, wycieczka na zakończenie roku.

8 Co zyskują uczestnicy? częste sięganie po Pismo Święte
nauka interpretacji Ewangelii dzielenie się swoimi przemyśleniami pogłębienie więzi koleżeńskich i rodzinnych Uczestnicy Uniwersytetu często sięgają po Pismo Święte, rozważają je w gronie rodzinnym, dzięki temu pogłębiają więzi rodzinne, uczą się interpretować fragmenty Ewangelii i dzielić się swoimi przemyśleniami z innymi, potrafią odnosić słowa Ewangelii do własnego życia.

9 Co zyskuje prowadzący grupę?
własny rozwój mobilizacja do studiowania i rozważania Biblii satysfakcja Prowadzący grupę nie tylko daje swój czas i doświadczenie, ale wiele otrzymuje. Przede wszystkim grupa, którą prowadzi jest miejscem jego duchowego wzrostu. Dzieci zwłaszcza te najmłodsze mają wyjątkową zdolność interpretowania Pisma Świętego. Dziecko, które na co dzień obcuje z Bogiem przez czytanie Słowa Bożego jest Jego wyjątkowym świadkiem. Nie na darmo Pan Jezus powiedział: „jeśli nie staniecie się jak dzieci nie możecie wejść do królestwa niebieskiego”. Grupa ta mobilizuje do ciągłego studiowania i rozważania Biblii na różnych kursach ale i w życiu codziennym. Daje wiele satysfakcji nie tylko z powodu wyjątkowej wiedzy biblijnej uczestników, ale daje radość z wypełnienia nakazu Chrystusa: Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im!

10 Dziękuję za uwagę Małgorzata Dec
Materiały formacyjne dla I roku można uzyskać na stronie Zapraszam do skorzystania z materiałów formacyjnych I roku. Można je uzyskać na stronie parafii św. Józefa w Lublinie. Oprócz kart pracy, jest Indeks. Materiały I roku są dostępne również na płycie wydanej przez Dzieło Biblijne z okazji I Tygodnia Biblijnego – jest to dodatek do Biuletynu Dzieła Biblijnego – 2009 r. Dziękuję za uwagę. Małgorzata Dec


Pobierz ppt "Parafia św. Józefa w Lublinie Małgorzata Dec"

Podobne prezentacje


Reklamy Google