Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grupy Apostolskie naszej parafii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grupy Apostolskie naszej parafii"— Zapis prezentacji:

1 Grupy Apostolskie naszej parafii
„Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana” Grupy Apostolskie naszej parafii

2

3 Ministranci Chór parafialny Grupa św.Ojca Pio Rycerstwo Niepokalanej Akcja Katolicka Grupa teatralna Schola Oaza-Ruch, Światło-Życie - Oaza młodzieżowa - Oaza rodzin

4 Ministranci Ministrant jest to osoba, która posługuje podczas celebracji mszy świętej. W naszej parafii ministranci noszą białe komże i czerwone sutanele, natomiast lektorzy i kantorzy noszą białe alby. Strój ministranta w parafii zarzeckiej zmieniał się co jakiś czas. Do gupy należy 40chłopców. Zbiórki ministrantów odbywają się raz w tygodniu i są podzielone na grupę ministrantów starszych i grupę ministrantów młodszych. Ministranci są i służą od początku istnienia tej parafii. Ministrant ma za zadanie pomóc księdzu przy ołtarzu. Zwykli ministranci chodzą z pateną, podaja ampułki, dzwonią dzwonkami… natomiast lektorzy czytają czytania, a kantorzy wykonują psalmy. Pierwszy ministrant był już za czasów Jezusa. Podawał mu chleb i ryby. Ministrantem może zostać każdy chłopiec, który przystąpił już po raz pierwszy do Sakramentu Eucharystii.

5

6 Chór parafialny Chór wzbogaca liturgię Mszy Świętej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. W większości śpiewają osoby dorosłe. Jest to chór damsko-męski, osobno ćwiczą mężczyźni a osobno kobiety. Występują: tam alty, soprany i tenory. Chór zastał założony podczas nawiedzenia obrazu. Jego założycielką jest p. Grażyna Winiarz. Śpiewa w nim

7

8 Grupa Ojca Pio Grupa ta ma charakter modlitewno-dyskusyjny i charytatywny. Rozważane są teksty O. Pio, a także tematy związane z życiem Kościoła, sakramentami. Święty Ojciec Pio jest jedną z najbardziej znanych postaci kościoła XX wieku. Obdarzony w młodości wyjątkowym darem Bożym – pięcioma ranami Chrystusowymi – stał się dla milionów wiernych żywym obrazem Pana Jezusa, świadectwem dobroci Boga. Grupa spotyka się co miesiąc.

9

10 Rycerstwo Niepokalanej
Organizacja ta powstała w 1917r. z inicjatywy Ojca Maksymiliana Kolbe. Centrum Narodowe Rycerstwa znajduje się w Niepokalanowie. Ukazuje się „Rycerz Niepokalanej” będący oficjalnym organem prasowym organizacji. W 1997r. Rycerstwo Niepokalanej zostało zatwierdzone przez Watykan jako stowarzyszenie międzynarodowe. W naszej parafii Rycerstwo Niepokalanej istnieje od 2003 r. Należy do niego ok. 30 osób

11

12 Akcja Katolicka Akcja Katolicka to stowarzyszenie katolików świeckich o charakterze religijno - społecznym, powołane do pogłębiania formacji chrześcijańskiej swoich członków oraz do realizowania, we współpracy z hierarchią kościelną, szeroko rozumianej misji apostolskiej Kościoła wyrażającej się konkretnymi działaniami na rzecz dobra wspólnego. Istnieje w naszsej parafii od 1997 r. Ilość członków przez te lata ulegała zmianom. Obecnie należy 8 osób.

13

14 Grupa teatralna Do grupy należy 25 osób. Celem grupy jest to aby wspólnotowo spędzać czas; wychowywać młodzież do patriotyzmu i życia według Bożych Przykazań: uczyć młodych aktorów do systematyczności, odpowiedzialności za podjęte zadania. Grupa powstała na pozostałych zgliszczach dawnej grupy teatralnej, która bardzo prężnie działała w naszej parafii. Kilku aktorów ze starej grupy odpowiedziało na zaproszenie powstającej grupy. Do tego doszły osoby młode utalentowane pod względem artystycznym. Pomimo różnicy wieku aktorzy bardzo dobrze się dogadują. Pierwszą sztuką odegrana przez ten skład był to dramat pt. „Ks. Jerzy Popiełuszko cały dla Boga i Ojczyzny”. Premiera odbyła się w naszej parafii lecz byliśmy również z tym spektaklem w Majdanie Sieniawskim oraz mamy zaproszenia do: Rymanowa Zdroju; Leska; Korczyny i Jarosławia. Jednak grupa teatralna jest otwarta także na komedie i kabarety.

15

16

17 Schola Do scholi należy 30 dziewcząt ze szkoły podstawowej. Scholę prowadzi s. Krystyna Wiatr i p. Grażyna Winiarz. Dziewczęta spotykają się w każdą sobotę. Na spotkaniach przygotowują oprawę liturgiczna na niedzielną Eucharystię. Grupa wyjeżdża na wycieczki, w tym roku do Michałówki, Krosna, Kalwarii Pacławskiej i Przemyśla. Dziewczęta ze scholi przygotowują także przedstawienia np. z okazji Dnia Matki.

18

19 Oaza młodzieżowa Do ok. 30 osobowej grupy oazowej spotykającej się przy parafii należy 24 uczniów Publicznego Gimnazjum w Zarzeczu. Spotykają się  oni co tydzień na spotkaniach w małych grupach oraz przygotowują wspólnie śpiew na niedzielną liturgię i adorację w I czwartek miesiąca.  Na spotkaniach młodzież nie tylko pogłębia swoją znajomość Pisma Św. i życia Kościoła, ale także omawia zagadnienia dotyczące realiów życia młodego człowieka. Członkowie grupy aktywnie włączają się w życie szkoły, przygotowali apel świąteczny i pomagali przy robieniu gazetek.  W tym roku szkolnym młodzież przygotowała wieczornicę patriotyczną z okazji dnia 11 listopada. Wystawiła Jasełka w sali teatralnej, włączyła się w przygotowanie spektaklu o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. 

20

21

22 Oaza rodzin Małżeństwa Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie realizują duchowość małżeńską, której celem jest wzajemne uświęcanie się małżonków, tworzenie jedności małżeńskiej i realizowanie katechumenatu rodzinnego. Łączy się to z przyjęciem zobowiązań opisanych w "Zasadach Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Na poszczególnych stopniach oazy rekolekcyjnej, a zwłaszcza na I stopniu, formacja małżonków poszerzona jest o zagadnienia dotyczące duchowości małżeńskiej i życia rodzinnego, na II stopniu także o tzw. liturgię rodzinną a na III stopniu o budowanie wspólnoty w aspekcie wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej w Kościele. Podstawowa praca formacyjna małżonków odbywa się w rodzinie, w comiesięcznych spotkaniach kręgu rodzin oraz przez uczestnictwo w dniach wspólnoty Ruchu. Ważną rolę w formacji Domowego Kościoła spełniają odbywające się w ciągu roku kilkudniowe rekolekcje, zwane Oazą Rekolekcyjną Animatorów Rodzin.

23


Pobierz ppt "Grupy Apostolskie naszej parafii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google