Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

G a d y n a n a s z y m ś w i e c i e Autor: Justyna Popiel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "G a d y n a n a s z y m ś w i e c i e Autor: Justyna Popiel."— Zapis prezentacji:

1

2 G a d y n a n a s z y m ś w i e c i e Autor: Justyna Popiel

3 Są zwierzętami w pełni przystosowanymi do życia na lądzie. Brak zależności tych zwierząt od środowiska wodnego przejawia się zarówno w budowie anatomicznej poszczególnych narządów, jak i w specyficznym sposobie rozwoju zarodkowego. Gady (Reptilia)

4 Gady są pierwszymi kręgowcami o suchej, łuskowatej skórze, która chroni ich ciało i zabezpiecza je przed utratą wilgoci. Są to również pierwsze z kręgowców, w których kręgosłupie występuje wyraźny odcinek szyjny i u których widoczny jest lepiej lub słabiej wyodrębniony tułów. Zwierzęta te jako pierwsze wykształciły również międzyżebrowe mięśnie oddechowe, nerkę prawdziwą oraz 12 nerwów czaszkowych. Po raz pierwszy też w rozwoju ewolucyjnym zwierząt w tej właśnie grupie u podstawy czaszki pojawiło się podniebienie twarde.

5 Choć wielu osobom gady kojarzą się głównie z wężami, oprócz nich w skład tej grupy zwierząt wchodzą także okryte kostnym pancerzem żółwie, ociężałe z pozoru krokodyle, a także jaszczurki, do których zaliczamy tak różne stworzenia jak kameleony, ogromne warany czy beznogie padalce. Przedstawiciele gadów Wąż Esculapa Żółw Błotny Krokodyl Jaszczurka

6 Największe żyjące kiedykolwiek zwierzęta lądowe, czyli dinozaury, były gadami. Ich współcześni pobratymcy nie dorównują im rozmiarami. Jakie gady są największe?

7 Dzisiejsi rekordziści to krokodyl różańcowy i gawial gangesowy, osiągający zdaniem niektórych badaczy 10 metrów. Gawial gangesowyKrokodyl różańcowy

8 Węże, takie jak pytony i anakondy, osiągają podobną długość, ale są znacznie smuklejsze. Największy wąż jadowity, kobra królewska z tropikalnych regionów Azji, może dorastać do 6 metrów. Pyton Anakonda

9 Żółw Jaszczurka Największa jaszczurka, trzymetrowy Waran z Komodo, poluje nawet na zwierzęta wielkości świni. Żółw skórzasty, przemierzający morską toń z prędkością niemal 40 km/h, może ważyć prawie tonę.

10 A teraz małe powtórzenie wiadomości…

11 1. Ile nerwów czaszkowych posiadają gady? 1)11 11 2)12 12 3)14 14

12 Ile nerwów czaszkowych posiadają gady? 1)11 2)12 3)14 Źle Aby powrócić do pytania naciśnij na chmurkę.

13 Ile nerwów czaszkowych posiadają gady? 1)11 2)12 3)14 Źle Aby powrócić do pytania naciśnij na chmurkę.

14 Ile nerwów czaszkowych posiadają gady? 1)11 2)12 3)14 Dobrze Aby przejść do kolejnego pytania naciśnij na chmurkę.

15 2. Do jakiego środowiska przystosowały się gady? 1)lądowegolądowego 2)wodnegowodnego 3)powietrznegopowietrznego

16 2. Do jakiego środowiska przystosowały się gady? 1)lądowego 2)wodnego 3)powietrznego Źle Aby powrócić do pytania naciśnij na chmurkę.

17 2. Do jakiego środowiska przystosowały się gady? 1)lądowego 2)wodnego 3)powietrznego Źle Aby powrócić do pytania naciśnij na chmurkę.

18 2. Do jakiego środowiska przystosowały się gady? 1)lądowego 2)wodnego 3)powietrznego Dobrze Aby przejść do kolejnego pytania naciśnij na chmurkę.

19 Jaką długość mogą osiągać krokodyl różańcowy i gawial gangesowy? 1)15 metrów15 metrów 2)20 metrów20 metrów 3)10 metrów10 metrów

20 Jaką długość mogą osiągać krokodyl różańcowy i gawial gangesowy? 1)15 metrów 2)20 metrów 3)10 metrów Źle Aby powrócić do pytania naciśnij na chmurkę.

21 Jaką długość mogą osiągać krokodyl różańcowy i gawial gangesowy? 1)15 metrów 2)20 metrów 3)10 metrów Źle Aby powrócić do pytania naciśnij na chmurkę.

22 Jaką długość mogą osiągać krokodyl różańcowy i gawial gangesowy? 1)15 metrów 2)20 metrów 3)10 metrów Dobrze Aby zakończyć test kliknij myszką na chmurkę.

23 Gratulacje! Ukończyłeś test!

24 Dziękuję, że oglądnięcie mojego pokazu. Mam nadzieję, że się spodobał.


Pobierz ppt "G a d y n a n a s z y m ś w i e c i e Autor: Justyna Popiel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google