Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w świecie multimediów 27.04 – 06.05.2009 r. Wprowadzenie w tematykę konferencji Wiesława Ćwiklińska, Wicekurator Oświaty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w świecie multimediów 27.04 – 06.05.2009 r. Wprowadzenie w tematykę konferencji Wiesława Ćwiklińska, Wicekurator Oświaty."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w świecie multimediów 27.04 – 06.05.2009 r. Wprowadzenie w tematykę konferencji Wiesława Ćwiklińska, Wicekurator Oświaty

2 Internet jest narzędziem służącym zdobywaniu wiedzy rozwijaniu zainteresowań komunikacji pracy zakupom dokonywaniu płatności rozwijaniu e-demokracji

3 Multimedialna szkoła

4 Wiek XXI to wiek e-

5 Internet stworzył świat bez granic

6 Sieć - bankiem informacji

7 Formy aktywności w sieci www e-mail komunikatory czaty gry w sieci listy dyskusyjne i grupy dyskusyjne fora dyskusyjne P2P (peer to peer) FTP

8 Internet nie jest ani zły ani dobry Internet jest narzędziem

9 Zagrożenia w świecie multimediów Wirus komputerowy Keyloggery Koń trojański Rootkit Phishing Scam Spyware SMiShing

10 Treści niepożądane Pornografia Przemoc Wulgarność Rasizm i ksenofobia Sekty i inne formy psychomanipulacji Używki Broń Hazard

11 Treści niepożądane

12 Bezpieczeństwo w sieci

13 Cyberprzemoc (cyberbullying) Przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Technologie te to internet oraz telefony komórkowe. Termin używany najczęściej do określenia przemocy rówieśniczej. Do działań wykorzystywane są głównie: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, SMS i MMS.

14 Co sprzyja cyberprzemocy? Wysoki poziom anonimowości sprawcy. Szybkość rozpowszechniania informacji. Powszechna dostępność w sieci. Narażenie ofiary przemocy niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, pory dnia. Stosunkowo niski poziom kontroli społecznej. Trudna do zaobserwowania sytuacja doznawania przez dziecko cyberprzemocy.

15 Formy cyberprzemocy Przemoc werbalna Rejestrowanie filmów i zdjęć wbrew woli dziecka Publikacja w sieci materiałów kompromitujących i ośmieszających dziecko. Podszywanie się w sieci pod dziecko.

16 Przeciwdziałanie cyberprzemocy Zainstalowanie stosownego oprogramowania. Monitorowanie wykorzystania sprzętu komputerowego i mobilnego. Współdziałać z rodzicami, uczniami i innymi instytucjami wspomagającymi. Wychowanie i profilaktyka. Opracowanie procedury postępowania. Podejmowanie procedury w każdym przypadku.

17 Stwierdzenie cyberprzemocy Zabezpiecz dowody: Zachowaj sms/mms. Zapisz numer, z którego przyszły. Zrób zrzut ekranu. Zanotuj adres strony. Zanotuj datę i godzinę.

18 Cyberprzemoc może dotknąć każdego z nas. Najbardziej jednak narażone są dzieci. Ważne jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z zasobów sieci.

19 Dziękuję za uwagę Źródła: Jak reagować na cyberprzemoc Poradnik dla szkół pod redakcją Łukasza Wojtasika, Biblioteka Bezpiecznego Internetu FDN.


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w świecie multimediów 27.04 – 06.05.2009 r. Wprowadzenie w tematykę konferencji Wiesława Ćwiklińska, Wicekurator Oświaty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google