Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HOSPICJUM Przygotowała Aleksandra Kowalczyk-nauczyciel SP4.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HOSPICJUM Przygotowała Aleksandra Kowalczyk-nauczyciel SP4."— Zapis prezentacji:

1 HOSPICJUM Przygotowała Aleksandra Kowalczyk-nauczyciel SP4

2 Pojęcie hospicjum zostało ukształtowane w historycznej Europie, jako nazwa miejsca przyjmującego i otaczającego opieką podróżnych. Wywodzi się od łacińskiego słowa hospes oznaczającego gościa. Słynna sieć hospicjów powstała wzdłuż tras, którymi pielgrzymowali chrześcijanie do Ziemi Świętej.

3 Obecnie opieka hospicyjna, określana również mianem paliatywnej (od łacińskiego słowa palium oznaczającego płaszcz), oznacza aktywną i wszechstronną opiekę nad osobami cierpiącymi na ciężkie, przewlekłe choroby

4 Najbardziej typowym jest hospicjum domowe, czyli opieka hospicyjna prowadzona w domu chorego. Zespół hospicyjny opiekuje się chorym w jego domu, zwykle w sytuacji, gdy jest on już wypisany ze szpitala. Hospicja takie zajmują się również wypożyczaniem specjalnego sprzętu, szkoleniem rodziny w pielęgnacji i postępowaniu z chorym.

5 Drugi typ opieki hospicyjnej odnosi się do prowadzenia opieki w szpitalu, w którym przebywa pacjent bądź w hospicjum stacjonarnym, czyli osobnym budynku. Hospicjum stacjonarne jest przeznaczone głównie dla pacjentów, którzy wymagają stałej specjalistycznej opieki medycznej. Ten rodzaj opieki może być stosowany również wobec osób samotnych.

6 W 1994r. w Zgierzu powstało Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II. Cztery lata później powstała idea budowy hospicjum stacjonarnego w naszym mieście. W tym roku w styczniu podjęto decyzję że zgierskie hospicjum stacjonarne, będzie pomnikiem ku czci Papieża Jana Pawła II.

7 Aby coś zbudować potrzebni są ludzie i pieniądze.

8 Ludzie, którzy chcą pracować dla innych, bez osiągania korzyści materialnych (czyli bez zarabiania pieniędzy)- to WOLONTARIUSZE Wolontariat jest zapewne tak stary jak sama ludzkość. Aby dana praca wolontaryjna była pomyślna, zazwyczaj konieczne jest aby zarówno wolontariusz, jak i organizacja z nim współpracująca były świadome motywacji wolontariusza. Najczęstsze motywacje wolontariuszy: chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości potrzeba bycia potrzebnym chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało chęć zdobycia umiejętności i doświadczeń zawodowych i życiowych motywacje religijne

9

10 Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II i Zgierski Wolontariat Hospicyjny, by zdobyć pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego prowadzą wiele różnych działań, jak: pozyskiwanie 1% podatku sprzedaż cegiełek pozyskiwanie sponsorów akcja charytatywna Gwiazdka dla hospicjum aukcje dzieł sztuki koncerty muzyczne loterie fantowe

11

12

13 Mamy nadzieję, że od dziś, każdy z uczestników rajdu będzie pomagał innym i zachęcał rodzinę, przyjaciół, znajomych do pomocy wszystkim potrzebującym.


Pobierz ppt "HOSPICJUM Przygotowała Aleksandra Kowalczyk-nauczyciel SP4."

Podobne prezentacje


Reklamy Google