Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia atomowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia atomowa."— Zapis prezentacji:

1 Energia atomowa

2 Schemat budowy elektrowni jądrowej

3

4 Pozytywnie i negatywnie o energii atomowej
Pozytywne Negatywne Energii jądrowej używa się już od ponad 50 lat, tymczasem awaria ze skutkiem śmiertelnym była tylko jedna. Elektrownia stanowi realny, szczególnie atrakcyjny obiekt wrogiego ataku. Powoduje więc zagrożenie bezpieczeństwa kraju. Zalety energii jądrowej dla środowiska i zdrowia człowieka można uznać za udowodnione. Opłacalność energetyki jądrowej nie budzi wątpliwości. W każdej elektrowni może, w skutek usterek technicznych lub błędu ludzi, dojść do poważnej awarii i skażenia. Nigdy nie ma 100% gwarancji bezpieczeństwa.

5 Większa wydajność 1 kilogram uranu daje tyle energii co 90 wagonów węgla. Przeciętna elektrownia atomowa zużywa 1 wagon uranu rocznie. Elektrownia węglowa o podobnej mocy spala 100tyś. wagonów rocznie – wagon w 5 minut.

6 Mniejsze koszty Cena paliwa użytego w elektrowni atomowej to 10zł za 1MWh. Do wytworzenia tej samej ilości energii trzeba zapłacić 56zł za węgiel.

7 Mało szkodliwe paliwo Wypalone paliwo jądrowe nie zanieczyszcza na stałe Ziemi, bo jego aktywność z czasem maleje. Po upływie 10tyś. Lat stwarza mniejsze zagrożenie niż produkty spalania węgla (ich toksyczność jest stała), ale jeśli zostanie przetworzone i powtórnie wypalone w reaktorze, to już po latach jest mniej groźne niż odpady węglowe.

8 Awaria w Czarnobylu – błąd człowieka
Awaria w Czarnobylu nie nastąpiła przy normalnej eksploatacji, ale w czasie eksperymentu przeprowadzonego z naruszeniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Gdyby operatorzy współczesnej elektrowni jądrowej popełnili te same błędy, reaktor samoczynnie by się wyłączył.

9 Bezpieczne składowiska odpadów jądrowych
W latach w kilkunastu krajach powstaną ostatecznie składowiska odpadów z elektrowni jądrowych, kilkaset metrów pod ziemią. Jest już opracowana technologia ich przechowywania – w zeszkliwionej postaci, w cylindrach z miedzi lub nierdzewnej stali pokrytych bentonitem, który pochłania wodę i zabezpiecza pojemniki przed ruchami skał.

10 Sposób na składowanie zużytego paliwa jądrowego

11 Nowoczesne reaktory Około 2025 zacznie się eksploatacja nowych wydajnych reaktorów. Będą one również bardziej bezpieczne dzięki pasywnym systemom bezpieczeństwa, nie wymagającym zasilania oraz bezobsługowym.

12 Reaktory w liczbach Na świecie działają 442 reaktory, powstają 34 a ponad 100 jest w planach.

13 Opracowano na podstawie: „Reader's Digest. ” Przegląd - edycja polska
Opracowano na podstawie: „Reader's Digest.” Przegląd - edycja polska. Wydanie: Październik 2008.


Pobierz ppt "Energia atomowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google