Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odnawialne źródła energii: Droga do lepszej przyszłości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odnawialne źródła energii: Droga do lepszej przyszłości."— Zapis prezentacji:

1 Odnawialne źródła energii: Droga do lepszej przyszłości

2 Według prognoz światowe zasoby paliw kopalnych wystarczą na:

3 Szansą ludzkości na nowy, lepszy, czystszy świat są ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

4 Odnawialne źródła energii – źródła energii, których używanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem – ich zasób odnawia się w krótkim czasie.

5 Zalety: Powszechny dostęp, oraz bezgraniczne zasoby Znacznie mniejsza ingerencja w środowisko w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii Alternatywa dla energii powstającej na skutek spalania paliw kopalnych Redukcja zanieczyszczeń Dostęp do elektryczności na terenach, gdzie nie ma innych źródeł energii

6 Odnawialne źródła energii: Energia słońca Energia wiatru Biomasa Energia pływów Energia wody Energia geotermalna

7 Energia słoneczna Technologie energii słonecznej bazują na wykorzystaniu energii cieplnej słońca do celów grzewczych, a także wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Dziś energia słoneczna jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii energetycznych.

8 Energia wiatru Początkowo wykorzystywano ją głównie do napędzania wiatraków mielących zboże lub do pompowania wody. Energia pochodząca z ruchu mas powietrza jest jedną z najstarszych energii odnawialnych eksploatowanych przez człowieka.

9 Biomasa Biomasa jest głównie wykorzystywana jako paliwo do spalania w celu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz podgrzewania wody użytkowej. Biomasę uzyskuje się z : drewna o niskiej jakości technologicznej odchodów zwierząt osadów ściekowych słomy i innych odpadów produkcji rolniczej wodorostów uprawianych specjalnie w celach energetycznych odpadów organicznych np. łodygi kukurydzy, trawy

10 Energia wody/pływów W korzystnych warunkach topograficznych możliwe jest wykorzystanie przypływów i odpływów morza, oceanu do napędzenia turbin Pozyskiwanie energii wód i przekształcenie jej na energię mechaniczną przy użyciu turbin wodnych, a następnie na energię elektryczną za pomocą generatorów elektrycznych - nazywamy energetyką wodną.

11 Energia geotermalna Energia geotermalna - jest to energia zgromadzona w gorących wodach podziemnych. Źródłem energii geotermalnej jest wydzielanie się energii cieplnej z powolnego rozpadu pierwiastków radioaktywnych (uran, tor) występujących w granicie i bazalcie czyli w podstawowych składnikach skorupy ziemskiej.

12 Odnawialne źródła energii posiadają również wady

13 Źródła: www.ekologiczne.info.pl www.acce.apsl.edu.pl www.klimatdlaziemi.pl wiecejtlenu.ovh.org budopedia.pl www.tauron-ekoenergia.pl www.experto24.pl www.focus.pl www.globenergia.pl pl.wikipedia.org www.praze.pl

14 Przygotował: Krzysztof Słupczyński


Pobierz ppt "Odnawialne źródła energii: Droga do lepszej przyszłości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google