Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pamięć masowa Pamięć trwała, przeznaczona do długotrwałego przechowywania dużej ilości danych. Pamięć masowa zapisywana jest na zewnętrznych nośnikach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pamięć masowa Pamięć trwała, przeznaczona do długotrwałego przechowywania dużej ilości danych. Pamięć masowa zapisywana jest na zewnętrznych nośnikach."— Zapis prezentacji:

1 Pamięć masowa Pamięć trwała, przeznaczona do długotrwałego przechowywania dużej ilości danych. Pamięć masowa zapisywana jest na zewnętrznych nośnikach informacji. Nośniki informacji zapisywane i odczytywane są w urządzeniach zwanych napędami.

2 Rodzaje pamięci masowej a) a)Nośniki magnetyczne: - dysk stały - pamięć o dostępie bezpośrednim; nośniki danych zainstalowane w macierzach dyskowych (kilka połączonych dysków twardych) b) Taśmy magnetyczne - pamięć o zapisie sekwencyjnym zapisywana i odczytywana w napędzie taśmowym c) Napędy optyczne: - CD-ROM d) Płyty DVD e) Pamięci półprzewodnikowe - (pozbawione części mechanicznych), współpracujące z rożnymi złączami komunikacyjnymi: - -Pamięci USB f) Karty pamięci

3 Taśmy magnetyczne Taśma magnetyczna - jest rodzajem nośnika danych w postaci paska taśmy z tworzywa sztucznego. Podczas zapisu głowica namagnesowuje taśmę, a podczas odczytu wychwytuje zmiany pola spowodowane różnym namagnesowaniem taśmy. Technologia taśm może wydawać się przestarzała, jednak jest to nieprawda - obecnie najbardziej pojemnym nośnikiem danych są wciąż taśmy magnetyczne w streamerach. Jest to spowodowane tym, że taśma po zwinięciu na szpulę ma ogromną gęstość objętościową zapisu danych (na jednej szpuli może być kilometr taśmy).

4 Taśmy magnetyczne Taśmy magnetyczne - pamięć o zapisie sekwencyjnym zapisywana i odczytywana w napędzie taśmowym Napęd taśmowy (ang. streamer) – urządzenie do przenoszenia danych z systemów komputerowych na taśmę magnetyczną w celu archiwizacji. Obecnie najbardziej popularne napędy wykorzystują taśmy umieszczone w specjalnych kasetach.

5 Płyty CD-ROM Przechowuje cyfrowy zapis dźwięku. Płyty kompaktowe wykonane są z poliwęglanowej płytki o grubości 1,2 mm i średnicy 12 cm pokrytej cienką warstwą glinu (aluminium) w której zawarte są informacje (w postaci kombinacji mikrorowków i miejsc ich pozbawionych). Odczytywane są one laserem półprzewodnikowym. Zapis tworzy spiralną ścieżkę biegnącą od środka do brzegu płyty. Rozróżniamy płyty o pojemności: 650MB, 700MB, 800MB, 870MB, 1,4GB. Zależy ona od ilości minut jaką można nagrać na płytę – nagrywając muzykę

6 Napędy CD-ROM i prędkość zapisu danych Napędy pierwszej generacji pracowały z prędkością ok.150 KB/s. Producenci sprzętu zaprezentowali następnie napędy podwójnej prędkości (300 KB/s), czterokrotnej prędkości (600 KB/s) i szybsze. Najszybsze napędy CD osiągają 52-krotną prędkość odczytu (7800 KB/s), jest to jednak prędkość maksymalna, osiągana tylko na pewnym obszarze płyty. Swego rodzaju ewenement stanowił zaprezentowany w 1999 roku przez firmę Kenwood czytnik CD osiągający 72-krotną prędkość odczytu (10800 KB/s). Osiągnięcie tak wysokich transferów było możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii TrueX, polegającej na odczytywaniu danych z 7 ścieżek jednocześnie. Pozwoliło to na ograniczenie prędkości obrotowej dysku i tym samym znaczne zmniejszenie poziomu hałasu i wibracji generowanych podczas pracy. Rozwiązanie to - pomimo niewątpliwych zalet - nie rozpowszechniło się zbyt szeroko, co mogło być spowodowane nadchodzącą erą dominacji napędów DVD. Napędy pierwszej generacji pracowały z prędkością ok.150 KB/s. Producenci sprzętu zaprezentowali następnie napędy podwójnej prędkości (300 KB/s), czterokrotnej prędkości (600 KB/s) i szybsze. Najszybsze napędy CD osiągają 52-krotną prędkość odczytu (7800 KB/s), jest to jednak prędkość maksymalna, osiągana tylko na pewnym obszarze płyty. Swego rodzaju ewenement stanowił zaprezentowany w 1999 roku przez firmę Kenwood czytnik CD osiągający 72-krotną prędkość odczytu (10800 KB/s). Osiągnięcie tak wysokich transferów było możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii TrueX, polegającej na odczytywaniu danych z 7 ścieżek jednocześnie. Pozwoliło to na ograniczenie prędkości obrotowej dysku i tym samym znaczne zmniejszenie poziomu hałasu i wibracji generowanych podczas pracy. Rozwiązanie to - pomimo niewątpliwych zalet - nie rozpowszechniło się zbyt szeroko, co mogło być spowodowane nadchodzącą erą dominacji napędów DVD.

7 Płyty DVD DVD -standard zapisu danych, podobny do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. W zamyśle twórców format DVD powstał do cyfrowego zapisu materiałów wideo, jednak rosnące zapotrzebowanie przemysłu komputerowego na nośniki o większej pojemności sprawił, że DVD stał się formatem uniwersalnym. Dzięki wiązce światła lasera o krótszej długości fali możliwe stało się umieszczenie na płytach tej samej wielkości co płyty CD większej ilości gęściej upakowanych ścieżek.

8 Pojemność DVD StandardDVD5DVD9DVD10DVD18 Średnica płyty 12 cm Ilość stron 1122 Ilość warstw 1212 Pojemność 4,38 GiB (4.7 GB) 8.5 GB 8,75 GiB (9.4 GB) 17 GB Czas trwania filmu video MPEG-2 2 godziny 4 godziny 8 godzin

9 Pamięci USB Pamięć USB (znana także pod nazwami: PenDrive, USB Flash Drive, Flash Disk, FlashDrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive) to urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z każdym komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych (zapisywanych w plikach) między komputerami.

10 Blue Ray Najnowszy napęd, w którym dane są zapisywane za pomocą niebieskiego lasera w postaci mniejszych wiązek promieni niż w DVD co pozwala na tym samym obszarze zrobić więcej mikrorowków i tym samym przechowywać więcej informacji

11 Dysk twardy Jeden z typów urządzeń pamięci masowej, wykorzystujących nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pracuje w trybie Ultra DMA (Direct Memory Acces) co pozwala mu na bezpośredni dostęp do pamięci operacyjnej bez większego udziału procesora. Procesor daje informacje co i gdzie otworzyć, wysłać, skopiować itp., a resztą zajmuje się transfer

12 Dysk twardy, a dysk miękki Użycie sztywnych talerzy i uszczelnienie jednostki umożliwia większą precyzję zapisu niż na dyskietce, w wyniku czego dysk twardy może zgromadzić o wiele więcej danych niż dyskietka. Ma również krótszy czas dostępu do danych i w efekcie szybszy transfer. W 2003 r. dysk twardy w typowym stanowisku pracy mógł zgromadzić od 60 do 500 GB danych, obracać się z prędkością 5400 do 10 000 obrotów na minutę i mieć średnią prędkość przesyłu danych na zewnątrz na poziomie 30 MB/s, a w roku 2006 dzięki technologii pionowych bitów możliwe jest przetrzymywanie na dysku ponad 1 TB danych.

13 Dysk logiczny- partycja dyskowa Partycja dyskowa- wydzielony z fizycznego obszaru, spójny fragment, z punktu widzenia logiki komputera traktowany jako osobne narzędzie (dysk). Wykonuje się je w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych. Jeśli na jednej partycji zainstalujemy programy użytkowe a na drugiej ważne dokumenty, to gdy nam stanie się coś z tą pierwszą i będziemy musieli ją sformatować nie stracimy wszystkich danych. Wykonuje się je w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych. Jeśli na jednej partycji zainstalujemy programy użytkowe a na drugiej ważne dokumenty, to gdy nam stanie się coś z tą pierwszą i będziemy musieli ją sformatować nie stracimy wszystkich danych.

14 Formatowanie dysku Formatowanie dysku – przygotowanie dysku do współpracy z wybranym systemem plików. Formatowanie dysku usuwa wszystkie zapisane na nim wcześniej informacje

15 KONIEC KONIEC Przygotowała Barbara Pikania kl. Ib kl. Ib


Pobierz ppt "Pamięć masowa Pamięć trwała, przeznaczona do długotrwałego przechowywania dużej ilości danych. Pamięć masowa zapisywana jest na zewnętrznych nośnikach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google