Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta i festiwale Tradycje amerykańskie Gwiazdy Oscar Academy Awards

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta i festiwale Tradycje amerykańskie Gwiazdy Oscar Academy Awards"— Zapis prezentacji:

1 Święta i festiwale Tradycje amerykańskie Gwiazdy Oscar Academy Awards
KULTURA Święta i festiwale Tradycje amerykańskie Gwiazdy Oscar Academy Awards

2 Święta i festiwale 4 lipca – Święto Niepodległości
4 lipca w USA obchodzony jest Dzień Niepodległości. Amerykanie świętują tego dnia rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości w 1776 roku i przekształcenie 13 kolonii brytyjskich w niepodległe stany. To w USA jedno z największych świąt narodowych, bo 4 lipca 1776 roku uważa się za datę powstania Stanów Zjednoczonych. W całym kraju organizowane są świąteczne parady, festyny, koncerty muzyki country i mecze baseballowe. Wiele osób wyjeżdża na 2-3 dniowy odpoczynek, gdyż poniedziałek 5 lipca jest dniem wolnym od pracy. W większości dużych miast odbywają się pokazy fajerwerków. W Nowym Jorku dom handlowy Macy's organizuje wielki pokaz nad rzeką Hudson już od 52 lat. W tym roku sztuczne ognie wystrzelą o godzinie czasu lokalnego z 6 barek przycumowanych na wysokości ulic 24 i 50. Podczas trwającego 28 minut pokazu będzie można zobaczyć najbardziej fantazyjne, wielokolorowe sztuczne ognie. Co roku w okolicach West Side Highway gromadzą się tysiące widzów. Niektórzy rezerwują miejsca w klubach i restauracjach z widokiem na rzekę i nie zrażają się wysokimi cenami. W klubie Hudson Terrace za dobre miejsce trzeba zapłacić ponad 400 dolarów. Prezydent USA Barack Obama i jego rodzina wrócili w sobotę wieczorem do Białego Domu z rezydencji prezydenckiej w Camp David, położonej ok. 100 km od Waszyngtonu. W niedzielę rodzina prezydencka spotka się z weteranami i ich rodzinami, a o godzinie 19 czasu lokalnego weźmie udział w uroczystym koncercie i pokazie fajerwerków.

3 2 luty – Dzień Świstaka . Dzień Świstaka– doroczne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i , którego bohaterem jest świszcz. Jeżeli w tym dniu zwierzę zobaczy swój cień, co sprawdza się wyciągając świstaka z nory, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, to oznacza, że wiosna jest już blisko.

4 4 czwartek listopada - Święto Dziękczynienia
Święto Dziękczynienia - obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 4.czwartek listopada, jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w Pierwsze poświadczone obchody odbyły się 8 września 1565 w miejscu, które dziś nosi nazwę Saint Augustine na Florydzie Nie ma zgodności co do daty i miejsca pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia. Pielgrzymi którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower byli członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego (odłamem Purytanów). Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym. Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia, tzw. Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki. Tylko około jedna trzecia odbywających podróż na pokładzie "Mayflower" była Separatystami, pozostali zostali wynajęci dla zabezpieczenia interesów firmy. Pielgrzymi wylądowali na Skale Plymouth 11 grudnia 1620 roku. Po pierwszej ostrej zimie, do początku kolejnej jesieni zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na "Mayflower". Ale ponieważ żniwa 1621 roku były obfite, koloniści postanowili uczcić to świętem wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów (ang. Wampanoag), którzy wraz z wodzem Massasoitem pomogli im przetrwać pierwszy rok. Święto miało więcej z tradycyjnych angielskich obyczajów dożynkowych, niż z "obchodów dziękczynnych", dla Wampanoagów było piątą z sześciu tradycyjnych ceremonii dziękczynnych w roku. Trwało trzy tygodnie, w okresie między 21 października i 11 listopada 1621 roku. Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni, w menu nie było natomiast sosu żurawinowego (z braku cukru), ziemniaków, ciasta z dyni, ani indyków, zamiast których podano ptactwo wodne (kaczki, gęsi). Pielgrzymi i tubylcy porozumiewali się za pośrednictwem Squanto , Indianina z plemienia Patuxet , który znał angielski dzięki swoim wcześniejszym kontaktom z podróżnikami brytyjskimi. Oprócz ucztowania, święto obejmowało także wspólny wypoczynek oraz zabawę kolonistów i Indian. Nie zachowały się natomiast żadne inne relacje o podobnych spotkaniach międzykulturowych w kolejnych latach. Znane są tylko dwa opisy tego święta: w liście kolonisty i książce powstałej 20 lat później. Świętem narodowym ogłosił je w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln i z tego samego okresu datują się stereotypy o Dniu Dziękczynienia.

5 3 poniedziałek lutego - Dzień Prezydenta
Dzień Prezydentów USA to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, nie ma stałej daty i obchodzone jest w trzeci poniedziałek lutego. Ponieważ jest to święto federalne dotyczy tylko pracowników rządu federalnego i urzędów, poszczególne stany nie muszą wprowadzać tych samych regulacji. Poсzątkowo ideą święta było upamiętnienie dwóch największych amerykańskich przywódców - George'a Washingtona i Abrahama Lincolna, których rocznica urodzin przypadała w niedługim odstępie. Federalne święto miał tylko Washington, jednak powszechne było świętowanie również urodzin Lincolna jako święta stanowego. Obecnie, część stanów ciągle świętuje osobno urodziny Lincolna i Washingtona, inna część obchodzi jedynie urodziny pierwszego prezydenta USA. Część natomiast upamiętnia obu prezydentów w jednym dniu (Presidents Day), a pozostała część w ogóle nie świętuje. Współcześnie przyjmuje się, że to po prostu święto wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych, choć w niektórych stanach, na przykład w Massachusetts, dzień ten wciąż nazywa się "Washington's Birthday" (urodziny Waszyngtona).

6 Tradycje amerykańskie
Parada Wielkanocna Wielkanoc w USA obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce. Amerykanie kupują i malują jajka, ale na ogół nie dzielą się nimi w czasie świątecznego śniadania. Nie ma też tradycji święconki. Śniadanie po mszy jada się często nie w domu, lecz w restauracji na mieście. W domach natomiast często stawia się drzewka wielkanocne udekorowane jajkami; dekoruje się też domy na zewnątrz. W niedzielę wielkanocną w wielu miastach odbywają się parady. Najsłynniejsza z nich to Easter Parade w Nowym Jorku, gdzie tego dnia Piątą Aleją przechodzą eleganckie damy ubrane w stroje z dawnych epok, eksponując zwłaszcza kapelusze. Nie ma w USA poniedziałku wielkanocnego jest to już normalny dzień pracy. Tego dnia w Białym Domu odbywa się tylko tradycyjna wielkanocna impreza dla dzieci: toczenie jajek po trawniku.

7 Święto zmarłych (Halloween)
Wszystkich Świętych w Stanach Zjednoczonych to znane nam Halloween. Tego samego dnia dzieci w małych grupach, przebrane za zjawy i upiory, chodzą od domu do domu, pukają do drzwi i mówiąc: "Treat or trick" (Poczęstunek, albo straszymy), domagają się łakoci. Choć zwyczaje te wywodzą się z katolickiej Irlandii to w USA mają one charakter zdecydowanie pogański.

8 Hollywood Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego. Hollywood zostało założone przez Harveya Hendersona Wilcoxa, który w 1886 wykupił 160 akrów (0,6 km²) ziemi i 1 lutego 1887 roku zarejestrował nazwę "Hollywood" dla nowo powstałego miasta, które sam zaprojektował. Sama nazwa "Hollywood" została zaproponowana przez żonę Wilcoxa, Daeidę, a nie jak się powszechnie uważa od nazwy krzewów, które bez powodzenia próbowano zaszczepić na okolicznych wzgórzach . Pierwsze studio filmowe w Hollywood to Nestor Studio założone w 1911 r. przez producentów Ala Christie i Davida Horsleya. Słynnym miejscem jest Hollywood Walk of Fame – aleja sław przy Hollywood Boulevard, na którym od 1960 roku wstawiane są płyty z gwiazdami, w których umieszczone są nazwiska najsłynniejszych postaci filmu (zwłaszcza aktorów), muzyki, teatru, radia i telewizji. W pobliżu mieści się kino Kodak Theatre w którym odbywają się wielkie gale, uroczyste premiery i wręczanie Oscarów. "Hollywood" to symbol komercyjnego kina amerykańskiego. Z nazwą tą kojarzone są największe wytwórnie filmowe, nawet jeżeli ich siedziba nie znajduje się w tej dzielnicy Los Angeles. Termin film hollywoodzki często stosowany jest przez krytyków wobec produkcji nieambitnych, nastawionych na mało wymagającą publiczność. Wysyp tego typu obrazów następował głównie w latach 80. i 90. XX wieku, obecnie jednak stosunek koneserów kina do "Fabryki Snów" uległ znacznej poprawie

9 Oscar Academy Awards ,,W świetle czerwonego dywanu”
Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oskar– doroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927roku. Nagradzane są wstępnie nominowane filmy, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody. Uroczystość wręczenia Oscarów odbywa się zwykle wczesną wiosną. Oscary, z wyłączeniem jednej kategorii, przyznawane są przeważnie filmom angielskojęzycznym. Ceremonia rozdania Oscarów od 2002 roku odbywa się w Teatrze Kodaka w Hollywood. Obecnie nagroda ta jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, pomimo że dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej. Nagrody Akademii Filmowej ufundowano w tym samym roku (1927), co samą Akademię, skupiającą amerykańskich filmowców. Pierwsze nagrody zostały zaprezentowane w 1929 roku w Hollywood Roosevelt Hotel przy udziale 250 osób, ówczesna gala trwała zaledwie 15 minut. Początkowo Oscary budziły umiarkowane zainteresowanie, a przedstawiciele mediów opuścili pierwszą galę jeszcze przed jej zakończeniem. Do zwiększenia popularności nagród przyczyniły się media, radio, a następnie telewizja.


Pobierz ppt "Święta i festiwale Tradycje amerykańskie Gwiazdy Oscar Academy Awards"

Podobne prezentacje


Reklamy Google