Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta i Tradycje w Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta i Tradycje w Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Święta i Tradycje w Wielkiej Brytanii

2 Halloween Święto angloamerykańskie, obchodzone 31 października, którego nazwa pochodzi od słów All Hallow's Even (przypada bowiem na dzień przed dniem Wszystkich Świętych - All Saints' (Hallows') Day. Do najpopularniejszych zwyczajów związanych z tym świętem należy robienie tzw. jack-o-lanters, czyli lampionów z wydrążonej dyni, do której wkłada się zapaloną świeczkę oraz urządzanie balów przebierańców, podczas których organizowane są konkursy na najlepsze przebranie. W szkołach dzieci dekorują sale czarno-pomarańczowymi wycinankami w kształcie kotów, wiedźm i dyń.

3 Easter Interesującą tradycją brytyjska związaną z Wielkanocą jest rozdawanie tzw. Maundy money. W Wielki Czwartek Królowa udaje się do Westminster Abbey lub do innej katedry, gdzie rozdaje pieniądze ubogim kobietom i mężczyznom. Shrove Tuesday (ostatni wtorek karnawału, czyli dzień przed Ash Wednesday  - Środą Popielcową) znany jest także jako Pancake Day (Dzień Naleśnikowy). Zwyczaj ten związany jest z Wielkim Postem. Niegdyś faktycznie nie spożywano wówczas ani mięsa ani jajek, więc tuż przed początkiem postu należało zjeść wszystkie zapasy - w formie naleśników z farszem mięsnym. Obecnie pości się stanowczo  mniej, ale zwyczaj robienia naleśników przetrwał. Organizuje się wówczas pancake race; uczestnicy wyścigu biegną jednocześnie podrzucając naleśniki na patelni; upuszczenie naleśnika jest  równoznaczne z dyskwalifikacją.

4 Guy Fawkes Day Dzień Guya Fawkesa (ang. Guy Fawkes Day) – angielskie święto ludowe obchodzone hucznie 5 listopada w rocznicę wykrycia spisku prochowego Guya Fawkesa, będącego próbą wysadzenia w powietrze Parlamentu, czyli Izby Lordów (1605 r.) Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy ogni sztucznych oraz festyny.

5 Pudding Potrawa kuchni angielskiej o konsystencji stałego lub kremowego budyniu, przyrządzana zwykle z mąki, mleka, jaj, ryżu, kaszy manny, mięs, ryb, tłuszczu, z dodatkiem przypraw; gotowana na parze lub pieczona. Może być zawinięty w ciasto gotowane bądź pieczone, o smaku słodkim lub słonym.

6 Fish pie Scones Rhubarb slice

7


Pobierz ppt "Święta i Tradycje w Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google