Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MODUS OPERANDI Aleksandra Kowalewska. Definicja... Modus operandi – jest to szczególny, charakterystyczny i powtarzalny sposób zachowania się sprawcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MODUS OPERANDI Aleksandra Kowalewska. Definicja... Modus operandi – jest to szczególny, charakterystyczny i powtarzalny sposób zachowania się sprawcy."— Zapis prezentacji:

1 MODUS OPERANDI Aleksandra Kowalewska

2 Definicja... Modus operandi – jest to szczególny, charakterystyczny i powtarzalny sposób zachowania się sprawcy w którym odbijają się indywidualne cechy, właściwości i możliwości człowieka. Modus operandi – jest to szczególny, charakterystyczny i powtarzalny sposób zachowania się sprawcy w którym odbijają się indywidualne cechy, właściwości i możliwości człowieka.

3 Analizując sposób postępowania sprawcy można uzyskać informację, które ułatwiają jego dalsze poszukiwania i schwytanie!!! Bazujemy tu na skłonności ludzkiej do tzw. perseweracji (łac. Perseveratio – trwanie, powtarzanie), czyli utrwalonej tendencji do podejmowania takich samych czynów i ich realizowania taką samą metodą oraz do sytuacyjnego reagowania w pewien charakterystyczny sposób Analizując sposób postępowania sprawcy można uzyskać informację, które ułatwiają jego dalsze poszukiwania i schwytanie!!! Bazujemy tu na skłonności ludzkiej do tzw. perseweracji (łac. Perseveratio – trwanie, powtarzanie), czyli utrwalonej tendencji do podejmowania takich samych czynów i ich realizowania taką samą metodą oraz do sytuacyjnego reagowania w pewien charakterystyczny sposób

4 Powtarzając dostatecznie długo pewne czynności, którym towarzyszą sukcesy i trudności sprawca dochodzi do pewnego stopnia zrutynizowania ich i kształtuje sobie optymalny w jego mniemaniu Modus Operandi, który ułatwia mu osiąganie przestępczego celu. Powtarzając dostatecznie długo pewne czynności, którym towarzyszą sukcesy i trudności sprawca dochodzi do pewnego stopnia zrutynizowania ich i kształtuje sobie optymalny w jego mniemaniu Modus Operandi, który ułatwia mu osiąganie przestępczego celu. Jest to zależne Jest to zależne od pewnych od pewnych czynników. czynników.

5 Typowe czynniki to m.in.: - Cechy osobowości, - Wiek, - Doświadczenie i wiedza, - Zawód, - Tradycja, - Aspiracje, - Psychopatie, zboczenia, upośledzenia, - Stan zdrowia i kondycja fizyczna, - Wpływ innych osób, - Posiadane środki (gotówka, narzędzia).

6 Badając Modus Operandi nie można skupić się tylko i wyłącznie na samym procesie dokonania czynu!!! Badając Modus Operandi nie można skupić się tylko i wyłącznie na samym procesie dokonania czynu!!! Ważny jest cały przebieg przestępstwa od planowania i przygotowania poprzez dokonanie, aż do momentu w którym sprawca wynosi z popełnienia przestępstwa korzyści i stara się uniknąć odpowiedzialności karnej. Budując Modus Operandi musimy oprzeć się na jego KOMPONENTACH. Ważny jest cały przebieg przestępstwa od planowania i przygotowania poprzez dokonanie, aż do momentu w którym sprawca wynosi z popełnienia przestępstwa korzyści i stara się uniknąć odpowiedzialności karnej. Budując Modus Operandi musimy oprzeć się na jego KOMPONENTACH.

7 Planowane??? - Wytypowanie i rozpoznanie terenu, - Kontakt z ofiarą przed czynem, - Dobór wspólników, popleczników, - Plan zbycia łupu, - Wybór czasu dokonania przestępstwa, - Przygotowanie narzędzi i transportu, - Alibi, - Przygotowanie kryjówki.

8 Jak dokonane??? - Sposób dotarcia do miejsca czynu, - Sposób wejścia do obiektu, pokonania przeszkód, - Maskowanie wtargnięcia do obiektu, - Rodzaj i kolejność używanych narzędzi, - Cechy głównego przedmiotu przestępstwa, - Sposób radzenie sobie z trudnościami, - Zostawianie lub zacieranie śladów, - Maskowanie wyglądu.

9 Co potem??? - Podejmowanie działań kamuflujących, - Sposób opuszczenia miejsca, - Zacieranie śladów odejścia, - Podejmowanie działań dezinformujących, - Postępowanie z narzędziami, - Postępowanie z łupem - Kontynuowanie lub rozszerzenie czynu, - Powrót na miejsce przestępstwa, - Planowanie powtórzenia przestępstwa.

10 Co daje Modus Operandi? - Nadaje się do budowy zasadnych wersji kryminalistycznych, - Ułatwia taktyczną realizację wszystkich dalszych czynności procesowych i operacyjnych, - Może być podstawą typowania sprawcy na podstawie rejestru, - Może być tworzywem wersji na temat indywidualnych cech sprawcy dotychczas nie rejestrowanego

11 Skąd się bierze? - Oględziny miejsca zdarzenia, - Ekspertyzy kryminalistyczne, medyczne, psychologiczne, - Treść zeznań świadków, - Treść wyjaśnień podejrzanych, - Eksperymenty procesowo-kryminalistyczne, - Treść ustaleń operacyjno-rozpoznawczych.

12

13 Bogusław Bagsik !!! OSCYLATOR EKONOMICZNY !!! Lokata stworzona z tych samych pieniędzy była oprocentowana w kilku bankach równocześnie.

14 Człowiek Pająk Wtargnięcie do cudzych mieszkań przez okno – najtrudniejsza droga. Głaskanie kobiet po szyi.

15 Joachim Knychała 5 zabójstw, 7 usiłowań – podłoże seksualne. Ciosy siekierą w tył głowy. Rozbieranie ofiar. Masturbacja styliskiem lub palcem. Przemieszczanie ciał i ich rzeczy w ustronne miejsce. Znęcanie się nad ciałami.

16 Javed Iqbal Mogul !!!Zabił SETKĘ dzieci!!! Podstępne zwabianie chłopców do domu. Trucie lub duszenie łańcuchem. Rozpuszczanie ciał w kwasie.

17 Aileen Carol Wuornos 7 morderstw dokonanych na mężczyznach. Udawanie autostopowiczki. Zawsze kilka strzałów w klatkę piersiową. Zostawianie ciał na poboczu. Kradzież samochodu i cenniejszych rzeczy. Zbieranie bezwartościowych trofeów.

18 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "MODUS OPERANDI Aleksandra Kowalewska. Definicja... Modus operandi – jest to szczególny, charakterystyczny i powtarzalny sposób zachowania się sprawcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google