Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Kowalewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Kowalewska"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Kowalewska
MODUS OPERANDI Aleksandra Kowalewska

2 Definicja... Modus operandi – jest to szczególny, charakterystyczny i powtarzalny sposób zachowania się sprawcy w którym odbijają się indywidualne cechy, właściwości i możliwości człowieka.

3 Analizując sposób postępowania sprawcy można uzyskać informację, które ułatwiają jego dalsze poszukiwania i schwytanie!!! Bazujemy tu na skłonności ludzkiej do tzw. perseweracji (łac. Perseveratio – trwanie, powtarzanie), czyli utrwalonej tendencji do podejmowania takich samych czynów i ich realizowania taką samą metodą oraz do sytuacyjnego reagowania w pewien charakterystyczny sposób

4 Powtarzając dostatecznie długo pewne czynności, którym towarzyszą sukcesy i trudności sprawca dochodzi do pewnego stopnia zrutynizowania ich i kształtuje sobie optymalny w jego mniemaniu Modus Operandi, który ułatwia mu osiąganie przestępczego celu. Jest to zależne od pewnych czynników.

5 Typowe czynniki to m.in.:
Cechy osobowości, Wiek, Doświadczenie i wiedza, Zawód, Tradycja, Aspiracje, Psychopatie, zboczenia, upośledzenia, Stan zdrowia i kondycja fizyczna, Wpływ innych osób, Posiadane środki (gotówka, narzędzia).

6 Badając Modus Operandi nie można skupić się tylko i wyłącznie na samym procesie dokonania czynu!!!
Ważny jest cały przebieg przestępstwa od planowania i przygotowania poprzez dokonanie, aż do momentu w którym sprawca wynosi z popełnienia przestępstwa korzyści i stara się uniknąć odpowiedzialności karnej. Budując Modus Operandi musimy oprzeć się na jego KOMPONENTACH.

7 Planowane??? Wytypowanie i rozpoznanie terenu,
Kontakt z ofiarą przed czynem, Dobór wspólników, popleczników, Plan zbycia łupu, Wybór czasu dokonania przestępstwa, Przygotowanie narzędzi i transportu, Alibi, Przygotowanie kryjówki.

8 Jak dokonane??? Sposób dotarcia do miejsca czynu,
Sposób wejścia do obiektu, pokonania przeszkód, Maskowanie wtargnięcia do obiektu, Rodzaj i kolejność używanych narzędzi, Cechy głównego przedmiotu przestępstwa, Sposób radzenie sobie z trudnościami, Zostawianie lub zacieranie śladów, Maskowanie wyglądu.

9 Co potem??? Podejmowanie działań kamuflujących,
Sposób opuszczenia miejsca, Zacieranie śladów odejścia, Podejmowanie działań dezinformujących, Postępowanie z narzędziami, Postępowanie z łupem Kontynuowanie lub rozszerzenie czynu, Powrót na miejsce przestępstwa, Planowanie powtórzenia przestępstwa.

10 Co daje Modus Operandi? Nadaje się do budowy zasadnych wersji kryminalistycznych, Ułatwia taktyczną realizację wszystkich dalszych czynności procesowych i operacyjnych, Może być podstawą typowania sprawcy na podstawie rejestru, Może być tworzywem wersji na temat indywidualnych cech sprawcy dotychczas nie rejestrowanego

11 Skąd się bierze? Oględziny miejsca zdarzenia,
Ekspertyzy kryminalistyczne, medyczne, psychologiczne, Treść zeznań świadków, Treść wyjaśnień podejrzanych, Eksperymenty procesowo-kryminalistyczne, Treść ustaleń operacyjno-rozpoznawczych.

12

13 !!! OSCYLATOR EKONOMICZNY !!!
Bogusław Bagsik !!! OSCYLATOR EKONOMICZNY !!! Lokata stworzona z tych samych pieniędzy była oprocentowana w kilku bankach równocześnie.

14 Człowiek Pająk Wtargnięcie do cudzych mieszkań przez okno – najtrudniejsza droga. Głaskanie kobiet po szyi.

15 Joachim Knychała 5 zabójstw, 7 usiłowań – podłoże seksualne.
Ciosy siekierą w tył głowy. Rozbieranie ofiar. Masturbacja styliskiem lub palcem. Przemieszczanie ciał i ich rzeczy w ustronne miejsce. Znęcanie się nad ciałami.

16 Javed Iqbal Mogul !!!Zabił SETKĘ dzieci!!!
Podstępne zwabianie chłopców do domu. Trucie lub duszenie łańcuchem. Rozpuszczanie ciał w kwasie.

17 Aileen Carol Wuornos 7 morderstw dokonanych na mężczyznach.
Udawanie autostopowiczki. Zawsze kilka strzałów w klatkę piersiową. Zostawianie ciał na poboczu. Kradzież samochodu i cenniejszych rzeczy. Zbieranie bezwartościowych trofeów.

18 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Aleksandra Kowalewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google