Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja z chemii w ramach programu ,,Tik’’ ,,Chemia wokół nas’’.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja z chemii w ramach programu ,,Tik’’ ,,Chemia wokół nas’’."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja z chemii w ramach programu ,,Tik’’ ,,Chemia wokół nas’’.
Natalia Madziarz , Justyna Włodarska oraz Natalia Puk.

2 Ankieta-Co wiemy na temat chemii?
Przeprowadziliśmy ankiety na temat wiedzy chemicznej. Respondentami ankiety były dzieci ,które nie mają jeszcze chemii w szkole , młodzież, która uczy się cały czas chemii oraz dorosłe osoby, które zakończyły swoją edukację chemiczną kilka lub kilkadziesiąt lat temu. Badania miały ocenić jaką wiedzę chemiczną posiadają ankietowane osoby.

3 Jakie pytania wystąpiły w naszej ankiecie?
1. Z czym kojarzy ci się chemia i czego dotyczy? 2.Czy wiedza chemiczna zdobyta w szkole przydał ci się kiedyś w życiu? 3. Na czym polega działanie detergentów ? 4. Co to jest korozja metali, jak jej zapobiegać? 5. Co to jest woda destylowana i do czego jej używamy? 6. Jakie środki ostrożności należy przestrzegać przy używaniu środków czystości np. acze,kret,domestos itp.? 7. Co to jest nadtlenek wodoru i do czego służy? 8.Skąd się biorą kwaśne deszcze? 9. Na czym polega efekt cieplarniany? 10. Etanol- przykłady występowania.

4 Odpowiedzi dzieci.

5 Sebastian, wiek:11 lat 1.Chemia kojarzy mi się z eksperymentami. 2.Nie mam jeszcze chemii w szkole. 3.Detergenty służą do mycia, prania. 4. Korozja jest to rdza. Trzeba ją oczyścić np.: WD-40. 5.Woda destylowana jest to woda zagotowana w czajniku. 6.Należy założyć rękawiczki ,maskę na buzię, okulary, nie wdychać. 7.Nie wiem. 8. Kwaśny deszcz jest to brudny deszcz. 9.Efekt cieplarniany jest to ocieplenie się klimatu. 10.Nie wiem.

6 Wiktoria ,wiek:12 lat 1.Chemia kojarzy mi się z występującymi składnikami w przyrodzie. 2.Jeszcze nie. 3.Detergenty służą do prania mycia i czyszczenia. 4. Korozja to rdzewienie. 5.Woda destylowana to woda bez smaku. 6. Środków czyszczących używamy ostrożnie. 7.Nie wiem 8.Kwaśne deszcze powstają z zanieczyszczeń atmosfery. 9.Efekt cieplarniany jest to ocieplenie. 10.Alkohole

7 Martyna, wiek: 10 lat 1. Chemia kojarzy mi z przyrodą. 2.Nie mam jeszcze w szkole. 3. Działanie detergentów polega na czyszczeniu. 4.Korozja jest to rdza, należy polać coca-cola. 5.Woda destylowana jest to woda utleniona, służy do oczyszczania ran. 6.Trzeba ubrać rękawiczki ochronne. 7.Nie wiem. 8.Kwaśny deszcz powstaje z zanieczyszczeń. 9.Efekt cieplarniany polega na ociepleniu. 10. Nie wiem.

8 Odpowiedzi młodzieży.

9 Piotrek, wiek:17 lat 1.Chemia kojarzy mi się z reakcjami, związkami organicznymi i nieorganicznymi różnymi solami jonizacją i pierwiastkami. 2.Tak umiem zrobić sól, kwas , wytworzyć ocet o dowolnym stężeniu. 3. Detergenty to środki czyszczące. 4. Zapobiegamy korozji poprzez nakładanie substancji na stop typu nikiel i chrom albo dowolna substancja zapobiegająca niszczeniu metali. 5. Woda destylowana to taka którą jest pozbawiona zanieczyszczeń można nią przemywać rany. 6. Stosować gumowe rękawiczki. 7. Jest to H2O2. 8. Kwaśne deszcze powstają nad miastami uprzemysłowionymi. 9.Efekt cieplarniany polega na powstawaniu dziur ozonowych. 10. Etanol występuje w alkoholu metylowy i etylowy.

10 Klaudia, wiek: 16 lat 1.Chemia kojarzy mi się ze związkami występującymi w przyrodzie. Dotyczy ich zastosowania i wykorzystania w codziennym życiu. 2.Przydała mi się. 3.Detergenty służą do czyszczenia i mycia. Zmieniają pH , zmieniają twardość wody, niszczą brud podczas reakcji utleniania. 4.Korozja jest to niszczenie powierzchni rzeczy pod wpływem czynników środowiska. Metalowych urządzeń nie należy zostawiać na dworze gdyż podczas deszczu mogą zardzewieć. na drewno nakładamy specjalne farbi z metalami postępujemy podobnie. 5.To woda nie posiadająca soli mineralnych. Jest stosowana tam gdzie potrzebna jest duża czystość roztworu czyli np. w lekach, żelazkach i akumulatorach. 6.Należy nałożyć rękawiczki i używać ich zgodnie z instrukcja i zastosowaniem. 7.Nieorganiczny związek chemiczny. Jest to woda utleniona i stosujemy ja w przypadku zranień lub otarć. 8.Kwaśne deszcze powstają z emisji zanieczyszczeń do atmosfery np. dwutlenku węgla, tlenków metali i siarki. 9.Efekt cieplarniany to zjawisko podwyższenia temperatury na planecie spowodowany emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. 10.Etanol to alkohol.

11 Dominika, wiek: 15 lat 1. Chemia kojarzy mi się z pierwiastkami. 2. Nie. 3.Ułatwiaja usuwanie zabrudzeń z powierzchni ciał stałych. 4.Korozja jest to rdza. Najłatwiej jest ja zapobiegać odpowiednimi środkami. 5.Jest to woda oczyszczona, stosowana do infekcji 6.Zakładać rękawiczki, nie wdychać. 7.Mocny i wszechstronny utleniacz. 8.powstaja one w wyniku spalania paliw zanieczyszczonych związkami siarki i węgla . 9.Efekt cieplarniany polega na powstawaniu dziur ozonowych. 10.Jest to składnik alkoholi.

12 Odpowiedzi dorosłych.

13 3.Detergęnty służą jako środki czyszczące.
Władysław , wiek:65 lat 1.Chemia kojarzy mi się ze związkami chemicznymi, a dotyczy życia codziennego. 2.Tak. 3.Detergęnty służą jako środki czyszczące. 4.Korozja jest to rdzewienie metali, zapobiegać jej możemy dokładnie oczyszczając przedmiot i zabezpieczyć je środkami antykorozyjnymi. 5.Woda destylowana jest to woda z której został usunięty kamień. Stosuje się ją do akumulatorów i rzeczy przemysłowych. 6.Należy używać rękawiczki, okulary i ubrania ochronne. 7.Nadtlenek wodoru to wodór zmieszany z niewielką ilością tlenku, zawarty w materiałach wybuchowych. 8.Kwaśne deszcze powstają podczas wybuchów wulkanicznych. Pierwiastki wpadają do atmosfery łączą się z wodą i ją zakwaszają. 9.Efekt cieplarniany powstaje przez dużą ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery. 10.Etanol występuje w alkoholach, środkach czyszczących, szybach samolotowych. Jest to środek trujący.

14 Katarzyna , wiek: 64 lata 1.Chemia kojarzy mi się z ochroną roślin i środkami czyszczącymi. 2.Tak. 3.Detergenty mają działanie czyszczące, są stosowane na co dzień w domach. 4.Korozja jest to osadzanie się rdzy. Zapobiegać można poprzez konserwowanie. 5.Woda destylowana używana w żelazkach ,czajnikach po to żeby się kamień nie osadzał. 6.Należy nie wdychać środka, osłaniać oczy i nosić rękawiczki ochronne. 7.Nie wiem. 8.Ze spalania siarki czy węgla. Kwaśne deszcze szkodzą rośliną, krzewom. 9.Efekt cieplarniany powstaje przez palenie węglem lub wykopaliskami ziemskimi, paląc się wydają CO2 zanieczyszczając atmosferę. 10.Etynol występuje w detergentach.

15 Mirek ,wiek:41 1.Chemia kojarzy mi się z tablicą pierwiastków Mendelejewa. 2.Oczywiście. ,,Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody.” 3.Detergenty są to środki chemiczne służące do usuwania zabrudzeń. 4.Korozja jest to rdzewienie, wejście metalu w związek z tlenem .Należy metal konserwować. 5.Woda destylowana jest to woda, która przeszła ze stanu ciekłego w stan gazowy i ponownie skraplana do stanu ciekłego .Stosuje się ją w akumulatorach. 6.Należy ograniczyć kontakt skóry ze środkiem, zakładając okulary i rękawice, nie wdychać. 7.Nadtlenek węgla jest to substancja silnie żrąca, występuje w detergentach. 8.Kwaśne deszcze są spowodowane występowaniu środków chemicznych połączonych z wodą. 9.Efekt cieplarniany jest to zmniejszenie się powłoki ozonowej wokół kuli ziemskiej, powodują to środki chemiczne. Powstają tzw. dziury ozonowe. 10.Etanol jest to alkohol etylowy.

16 Agnieszka , wiek:35 lat 1.Chemia kojarzy mi się z kosmetykami do pielęgnacji ciała. 2.Tak. 3.Detergenty mają różne działania, bo występują w farbach do włosów czy środkach czystość. 4.Korozja jest to powolne rdzewienie metali. Żeby jej zapobiegać trzeba je konserwować. 5.Woda destylowana to woda, której używamy w czajnikach by zapobiegać kamieniowi. 6.Kiedy używamy detergentów należy zakładać rękawiczki, nie wdychać , nie trzeć oczu i nie próbować. 7.Nadtlenek wodoru jest to środek żrący, występuje w wybielaczach, nie można go kupić w czystej formie. 8.Kwaśne deszcze biorą się z zanieczyszczonej atmosfery. 9.Efekt cieplarniany jest to powstawanie dziury ozonowej. 10.Środek na bazie alkoholi etylowych, który jest bardzo trujący.

17 Skład chemiczny fast foodów.

18 Restauracje szybkiej obsługi oszczędzają, na czym mogą, niestety, kosztem zdrowia swoich klientów. Byli pracownicy lubelskiej restauracji przerwali wreszcie zmowę milczenia i odsłonili szokującą prawdę! Portal MMLublin.pl donosi, w jaki sposób przygotowywane jest jedzenie dla klientów popularnej sieci restauracji szybkiej obsługi. Na pierwszy ogień akcji sanepidu poszedł Lublin, w którym byli pracownicy restauracji przerwali zmowę milczenia i odsłonili szokującą prawdę. Jeśli obsługa trzymałaby się zasad, to kanapka w podgrzewaczu, z którego trafi na tacę klienta, nie powinna leżeć dłużej niż 10 minut. Jeżeli nie została kupiona, musi trafić do kosza (bezpowrotnie!). Przydatność do spożycia ciastek z owocowym nadzieniem wynosi maksymalnie półtorej godziny. A jak jest w rzeczywistości? Otóż, rezolutny szef nakazał swoim pracownikom oszczędzać, na czym się da. To dlatego byli oni zmuszeni wyjmować przeterminowane kanapki z koszy na śmieci, sprzedawać nieświeże ciastka, robić hamburgery ze spleśniałych bułek i zmieniać znaczniki mierzące czas. Na domiar złego, musieli składać pudełka do frytek w taki sposób, aby zmieściło się w nich jak najmniej jedzenia, a wafelki od lodów wypełniać tak, aby w środku było powietrze.

19 Pierwsza kontrola została przeprowadzona w czerwcu
Pierwsza kontrola została przeprowadzona w czerwcu. Już wtedy wykazała pewne uchybienia - między innymi brudne urządzenia chłodnicze oraz toalety dla pracowników, zbyt wysoką temperaturę w lodówkach, żywność przebywała w bliskim kontakcie ze środkami chemicznymi. Kolejna inspekcja odbyła się kilka dni temu i z tego, co dowiedział się lubelski portal, właścicielowi przyszło zapłacić 200 zł mandatu. Niestety, szczegóły przewinień nie są jeszcze znane. Sam właściciel restauracji nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że nic takiego nie miało miejsca, proces przygotowania żywności odbywa się w sterylnych warunkach, a każda nieświeża rzecz ląduje w śmietniku Czy to możliwe, aby klienci McDonald'sa faszerowali się nie tylko tłuszczem i pustymi kaloriami, ale i pleśnią? Być może wśród Papilotek są byłe pracownice restauracji szybkiej obsługi. Czy byłyście świadkami podobnych poczynań? Autorzy z portalu Organic Authority przeanalizowali skład serwowanej przez restaurację McDonald's popularnej potrawy McNuggets (mięso z kurczaka w panierce). Okazało się, że owo mięso zawiera... tylko 50 % mięsa. Reszta to wypełniacze i dodatki.

20 Wśród nich znajdują się woda, słodziki, skrobia i sól, ale też takie smakołyki jak:
- zabezpieczający przed zawilgoceniem produktu polidimetylosiloksan (polimer krzemu używany między innymi do produkcji kremów, dezodorantów, mydeł czy smarów) - TBHQ (tert-butylohydrochinon), czyli zabezpieczający przed jełczeniem związek na bazie butanu (używanego np. do napełniania zapalniczek) używany szeroko w produkcji środków lakierniczych. Naukowcy zalecają daleko idącą ostrożność w wykorzystywaniu tego środka, gdyż może on sprzyjać rozwojowi nowotworów żołądka, czego dowiodły badania laboratoryjne - pełniący funkcję zmiękczającą fosforan aluminiowo-sodowy (zbyt duża zawartość aluminium w organizmie powoduje odwapnienie kości i zaburzenia oddychania) Chociaż wszystkie wymienione wyżej produkty są oficjalnie dopuszczone do użytku spożywczego w małych ilościach i nie zachorujemy zaraz po zjedzeniu kilku nuggetsów, ich częste spożywanie może mieć negatywne skutki zdrowotne. Zwłaszcza że większość niskotoksycznych dodatków do żywności ma tendencję do akumulowania się w organizmie i osiągania niebezpiecznych stężeń.

21 Co zawierają McNuggetsy?
W przeważającej ilości jest to: woda, skrobia, słodziki i sól. polidimetylosiloksan - polimer krzemu zapobiegający zawilgoceniu żywności, używany między innymi do produkcji dezodorantów, mydeł czy smarów. TBHQ (tert-butylohydrochinon) - substancja na bazie butanu używanego w zapalniczkach i produkcji środków lakierniczych. Skutecznie zapobiega jełczeniu. fosforan aluminiowo-sodowych nie zaleca się jego stosowania w produkcji żywności, ponieważ może sprzyjać rozwojowi nowotworów żołądka. nadający miękkość kurczakowi fosforan aluminiowo-sodowy, który powoduje odwapnienie kości i zaburzenia oddychania.

22 Dziękujemy za uwagę !


Pobierz ppt "Prezentacja z chemii w ramach programu ,,Tik’’ ,,Chemia wokół nas’’."

Podobne prezentacje


Reklamy Google