Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boginie z mitologii słowiańskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boginie z mitologii słowiańskiej"— Zapis prezentacji:

1 Boginie z mitologii słowiańskiej
Klasa I B Łukasz Budzisz, Magda Jaworska, Tobiasz Każuła, Eryk Waszkiewicz, Kinga Dudek, Andrzej Szymków

2 Mitologia słowiańska W tej prezentacji chcielibyśmy Wam przedstawić kilka bogiń z mitologii słowiańskiej. Mitologia słowiańska jest jedną z najmniej znanych z wszystkich mitologii.

3 Opisy bogiń free.of.pl

4 Kupała jest chyba najbardziej znaną
Jako opiekunka wszelkich roślin leczniczych, nienawidziła czarowników i wiedźm, wykorzystujących swą wiedzę, by szkodzić ludziom. Dlatego każdy pokrzywdzony przez czary mógł po odprawieniu specjalnych obrzędów liczyć na jej pomoc. Świątynia Kupały wznosiła się niegdyś na górze Sobótka tuż obok płynącego tam zdroju przywracającego zdrowię, a nawet wskrzeszającego zmarłych. Kupała jest chyba najbardziej znaną boginią tej mitologii.

5 Kupała pl.wikipedia.org

6 Białoboga W mitologii słowiańskiej bogini utożsamia siłę przeciwstawną wobec Czarnogłowa, której podporządkowany był trzem, do którego należeli bogowie Kiru Rugewit i Jaruna. W panteonie bóstw słowiańskich według Czesława Białczyńskiego Białoboga, podobnie jak Czarnogłów są bóstwami najpotężniejszymi zaraz po Światowidzie. Między tymi dwoma bóstwami i ich stronnikami toczy się nieustanna walka, którą utożsamić można z walką miedzy światłością (Czarnogłów) i ciemnością (Białoboga). Białoboga Głąb przy Pierwszym Dziale otrzymać miała wszystko co należało do świata ciemności, co było krągłe i wilgotne. Traktowana jest jako siostra bliźniaczka Czarnogłowa, razem zaś znani byli jako Kaukowie lub Alkowie. Służyć mają jej też Ażdahy Żmijowie.

7 Białoboga bialczynski.wordpress.com

8 łada bialczynski.wordpress.com

9 łada Zachodniosłowiańska bogini płodności i wegetacji. W stworzonym przez Jana Długosza polskim panteonie pogańskim występuje jako bogini wojny, odpowiedniczka rzymskiego Marsa, lub jako bogini Mazowsza. Według Macieja z Miechowa Łada to postać żeńska, matka Lela i Polela. Odpowiedniczka greckiej Ledy.

10 Podaga Bóstwo połabskie, o którym jest mowa w Kronice Słowian Hemolda, o nie znanym charakterze. Czczone w Płoniu pod postacią "posągu o dziwnym kształcie". Utożsamia się je czasami z domniemaną boginią Pogoda z Kroniki Długosza.

11 POdaga bialczynski.wordpress.com

12 Miesiąc Bóstwo księżyca. Niektóre tradycje przedstawiają go jako zimnego, łysego wuja Dażboga. W innych Miesiąc jest piękną kobietą, żoną Dażboga, matką gwiazd. Każdej wiosny boska para zawiera ponowne zaślubiny, jesienią Dażbóg opuszcza swoją żonę i powraca do niej, kiedy tylko miną miesiące zimowe.

13 Miesiąc bialczynski.wordpress.com

14 Dodola, dudula Bogini deszczu, prawdopodobnie żona Peruna. Jej odpowienikiem była Perperuna, która przetrwała w folklorze obrzędowym jako nazwa młodych dziewcząt przybranych zielenią, oprowadzanych nago i polewanych wodą dla sprowadzenia deszczu.

15 Dodola, dudula

16 Sporza, śrecza Bogini powodzenia i szczęścia. Jej męskim odpowiednikiem jest Spor. Ośrodkami jej kultu są Śrem nad Wartą oraz uroczysko na Litwie nad rzeką Sermas. Nazwa tej bogini odnosi się także do środy, środka czy serca.

17 Sporza, śrecza bialczynski.wordpress.com

18 swara Bogini ognia, żaru a także upału i suszy. Jest ona żoną - siostrą Swaroga. Ze słowem swar wiążą się takie określenia jak wartkość, warzenie i wrzawa, a także warta. W sanskrycie svar oznacza blask i słońce.

19 swara bialczynski.wordpress.com

20 wąda Bogini sprawująca władzę nad wodnymi odmętami. Do imienia tej bogini nawiązuje stara legenda o Wandzie, która nie chciała Niemca poślubić i rzuciła się w otchłań rzeki. Wąda określana też jako Wanda jest w mitologii siostrą - żoną Woda. Jej czcicielami byli m.in. Nurowie, u których nosiła miano Wądy-Nurty oraz prawdopodobnie Wenedowie.

21 WĄda bialczynski.wordpress.com

22 Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z:
Koniec Dziękujemy za uwagę. Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z:


Pobierz ppt "Boginie z mitologii słowiańskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google