Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasa I B Łukasz Budzisz, Magda Jaworska, Tobiasz Każuła, Eryk Waszkiewicz, Kinga Dudek, Andrzej Szymków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasa I B Łukasz Budzisz, Magda Jaworska, Tobiasz Każuła, Eryk Waszkiewicz, Kinga Dudek, Andrzej Szymków."— Zapis prezentacji:

1 Klasa I B Łukasz Budzisz, Magda Jaworska, Tobiasz Każuła, Eryk Waszkiewicz, Kinga Dudek, Andrzej Szymków

2 W tej prezentacji chcielibyśmy Wam przedstawić kilka bogiń z mitologii słowiańskiej. Mitologia słowiańska jest jedną z najmniej znanych z wszystkich mitologii.

3 free.of.p l

4 Jako opiekunka wszelkich roślin leczniczych, nienawidziła czarowników i wiedźm, wykorzystujących swą wiedzę, by szkodzić ludziom. Dlatego każdy pokrzywdzony przez czary mógł po odprawieniu specjalnych obrzędów liczyć na jej pomoc. Świątynia Kupały wznosiła się niegdyś na górze Sobótka tuż obok płynącego tam zdroju przywracającego zdrowię, a nawet wskrzeszającego zmarłych. Kupała jest chyba najbardziej znaną boginią tej mitologii.

5 pl.wikipedia.org

6 W mitologii słowiańskiej bogini utożsamia siłę przeciwstawną wobec Czarnogłowa, której podporządkowany był trzem, do którego należeli bogowie Kiru Rugewit i Jaruna. W panteonie bóstw słowiańskich według Czesława Białczyńskiego Białoboga, podobnie jak Czarnogłów są bóstwami najpotężniejszymi zaraz po Światowidzie. Między tymi dwoma bóstwami i ich stronnikami toczy się nieustanna walka, którą utożsamić można z walką miedzy światłością (Czarnogłów) i ciemnością (Białoboga). Białoboga Głąb przy Pierwszym Dziale otrzymać miała wszystko co należało do świata ciemności, co było krągłe i wilgotne. Traktowana jest jako siostra bliźniaczka Czarnogłowa, razem zaś znani byli jako Kaukowie lub Alkowie. Służyć mają jej też Ażdahy Żmijowie.

7 bialczynski.wordpress.com

8

9 Zachodniosłowiańska bogini płodności i wegetacji. W stworzonym przez Jana Długosza polskim panteonie pogańskim występuje jako bogini wojny, odpowiedniczka rzymskiego Marsa, lub jako bogini Mazowsza. Według Macieja z Miechowa Łada to postać żeńska, matka Lela i Polela. Odpowiedniczka greckiej Ledy.

10 Bóstwo połabskie, o którym jest mowa w Kronice Słowian Hemolda, o nie znanym charakterze. Czczone w Płoniu pod postacią "posągu o dziwnym kształcie". Utożsamia się je czasami z domniemaną boginią Pogoda z Kroniki Długosza.

11 bialczynski.wordpress.com

12 Bóstwo księżyca. Niektóre tradycje przedstawiają go jako zimnego, łysego wuja Dażboga. W innych Miesiąc jest piękną kobietą, żoną Dażboga, matką gwiazd. Każdej wiosny boska para zawiera ponowne zaślubiny, jesienią Dażbóg opuszcza swoją żonę i powraca do niej, kiedy tylko miną miesiące zimowe.

13 bialczynski.wordpress.com

14 Bogini deszczu, prawdopodobnie żona Peruna. Jej odpowienikiem była Perperuna, która przetrwała w folklorze obrzędowym jako nazwa młodych dziewcząt przybranych zielenią, oprowadzanych nago i polewanych wodą dla sprowadzenia deszczu.

15

16 Bogini powodzenia i szczęścia. Jej męskim odpowiednikiem jest Spor. Ośrodkami jej kultu są Śrem nad Wartą oraz uroczysko na Litwie nad rzeką Sermas. Nazwa tej bogini odnosi się także do środy, środka czy serca.

17 bialczynski.wordpress.com

18 Bogini ognia, żaru a także upału i suszy. Jest ona żoną - siostrą Swaroga. Ze słowem swar wiążą się takie określenia jak wartkość, warzenie i wrzawa, a także warta. W sanskrycie svar oznacza blask i słońce.

19 bialczynski.wordpress.com

20 Bogini sprawująca władzę nad wodnymi odmętami. Do imienia tej bogini nawiązuje stara legenda o Wandzie, która nie chciała Niemca poślubić i rzuciła się w otchłań rzeki. Wąda określana też jako Wanda jest w mitologii siostrą - żoną Woda. Jej czcicielami byli m.in. Nurowie, u których nosiła miano Wądy-Nurty oraz prawdopodobnie Wenedowie.

21 bialczynski.wordpress.com

22 Dziękujemy za uwagę. Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z: www.grimoire.2ap.pl http://free.of.pl/m/mysticearth/mitologia/sl/boginie.html http://bialczynski.wordpress.com/tag/dziewanna/


Pobierz ppt "Klasa I B Łukasz Budzisz, Magda Jaworska, Tobiasz Każuła, Eryk Waszkiewicz, Kinga Dudek, Andrzej Szymków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google