Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bogowie Greccy i ich atrybuty!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bogowie Greccy i ich atrybuty!."— Zapis prezentacji:

1 Bogowie Greccy i ich atrybuty!

2 Zeus Zeus także Dzeus- w mitologii greckiej  najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Rei.  Brat Hestii, Demeter, Hery(również jej mąż),Posejdona i Hadesa. Władca wszystkich bogów i ludzi. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea. (Statua Zeusa w Olimpii) Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą.

3 Posejdon  Posejdon- w mitologii greckiej  bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy i rybaków. Syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, mąż Amfitryty. Po narodzeniu został połknięty przez swego ojca Kronosa, bojącego się o utratę władzy. Uratował go wiele lat później młodszy brat Zeus, prosząc matkę aby podała ojcu środek na wymioty. Uwolniwszy się, Posejdon stanął do walki przeciwko władcy świata. Atrybutem Posejdona był trójząb, którego na większości obrazach trzyma w dłoni.

4 Hestia  Hestia- w mitologii greckiej bogini domowego ogniska, świętego, wiecznego ognia. Córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa i Hery. Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Każde nowonarodzone dziecko, piątego dnia po urodzeniu, obnoszono dookoła ogniska oddając je Hestii w opiekę. Atrybutem Hestii był płomień.

5 Hera Hera-  w mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie (Metis) i Temidzie. Była również Zeusową siostrą, królową Olimpu, boginią niebios, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa i rodziny. Atrybutem Hery był paw. .

6 Hermes Hermes- w mitologii greckiej bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, wynalazców; posłaniec bogów i psychopomp. Hermes jako bóg handlu musiał mieć opanowane techniki dobijania targu, uznano go więc za boga "przekonującej wymowy". A ponieważ stąd już tylko krok od zwykłego cwaniactwa, Hermes został także opiekunem złodziei, co przypisywano mu raczej żartem niż serio. Jeden z 12 bogów olimpijskich. Atrybutem Hermesa był kaduceusz.

7 Atena Atena w mitologii greckiej bogini mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich. Na weselu Peleusa i Tetydy bogini niezgody Eris rzuciła między zebranych jabłko z napisem: ,,Dla najpiękniejszej". Wśród trzech bogiń, które wyciągnęły po nie rękę oprócz Hery i Afrodyty znalazła się również Atena. O rozsądzenie sporu poproszono Parysa. Wszystkie boginie chciały przekupić sędzię. Chociaż Atena zaproponowała bezgraniczną mądrość, nie udało jej się zdobyć skarbu. Nagrodę zdobyła Afrodyta, która zaproponowana Parysowi miłość. Atrybuty Ateny były miecz, sowa, hełm i drzewo oliwne.

8 Hefajstos Hefajstos-  w mitologii greckiej bóg ognia, kowali i złotników. Hefajstos był synem Zeusa i Hery. Opiekun rękodzielników.  Pracował w kuźni, którą najczęściej umieszczano we wnętrzu wulkanu Etny. Dziełem Hefajstosa były tarcza i berło Zeusa, zbroja Achillesa, strzały Erosa. Hefajstos był kulawy, ponieważ został zrzucony przez Zeusa z Olimpu, gdy wstawił się za matką wiszącą na tej górze, na wyspę Lemnos i wówczas złamał nogę. Zaopiekowała się nim bogini morska Tetyda. Po dziewięciu latach sprowadził go na Olimp Dionizos – bóg wina. W nagrodę od Zeusa dostał żonę, piękną i niewierną  Afrodytę. Atrybutem Hefajstosa były narzędzia kowalskie.

9 Ares Ares- w mitologii greckiej bóg wojny, syn Zeusa i Hery.
W odróżnieniu od Ateny, która również jest greckim bóstwem wojny, nie patronuje on rzemiosłu wojennemu i sprawiedliwej walce, ale nikczemnościom związanym z wojną: konfliktowi, zniszczeniu i okrucieństwu. Jest patronem m.in. szpiegów, katów i bezwzględnych dowódców. Pozytywnym jednak aspektem był fakt, że to Ares nauczył ludzkość bezinteresownego bohaterstwa. Atrybutem Aresa był wilk, pies, orzeł, miecz, włócznia.


Pobierz ppt "Bogowie Greccy i ich atrybuty!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google