Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bogowie w Starożytnym Egipcie. Anubis – w egipskiej mitologii bóg o głowie szakala, kojarzony z mumifikacją i życiem pozagrobowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bogowie w Starożytnym Egipcie. Anubis – w egipskiej mitologii bóg o głowie szakala, kojarzony z mumifikacją i życiem pozagrobowym."— Zapis prezentacji:

1 Bogowie w Starożytnym Egipcie

2 Anubis – w egipskiej mitologii bóg o głowie szakala, kojarzony z mumifikacją i życiem pozagrobowym.

3 Ra (Re) – bóg Słońca, stwórca świata i pan ładu we Wszechświecie. Czczony w starożytnym Egipcie, przedstawiany z dyskiem słonecznym i z głową sokoła.

4 Izyda – w mitologii egipskiej bogini płodności, opiekunka rodzin.

5 Ozyrys - w mitologii egipskiej bóg śmierci i odrodzonego życia, Wielki Sędzia zmarłych.

6 Horus – egipski bóg nieba, opiekun monarchii egipskiej. Panujący faraon utożsamiał się z nim i przyjmował jego imię.

7 Hathor– egipska bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy, a także patronka nekropolii tebańskiej.

8 Nut (egip. noc) w mitologii egipskiej bogini nieba należąca do Wielkiej Enneady. Nut była dzieckiem Szu, boga powietrza oraz Tefnut uosabiającej wilgoć. Za męża oraz brata Nut Egipcjanie uznawali Geba, reprezentującego Ziemię. Taka personifikacja odróżnia mitologię egipską od wielu innych, gdzie niebo kojarzono z pierwiastkiem męskim, a ziemię z żeńskim, np. Uranos i Gaja u Greków. Nut i Geb mieli pięcioro dzieci, symbolizujących pięć dni egipskiego tygodnia:Ozyrysa, Neftydę,Horusa Starego,Seta,Izydę.

9 Set - w mitologii egipskiej pan burz, pustyń, Górnego Egiptu, ciemności i chaosu, także bóstwo o charakterze demonicznym.

10 Bastet– w mitologii egipskiej bogini miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności. Wierzono, że Bastet chroni mężczyzn przed chorobami i demonami.

11 Prezentację wykonał Mikołaj Szulc Materiały zostały skopiowane z www.wikipedia.org


Pobierz ppt "Bogowie w Starożytnym Egipcie. Anubis – w egipskiej mitologii bóg o głowie szakala, kojarzony z mumifikacją i życiem pozagrobowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google