Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁOWIAŃSZCZYZNA ZACHODNIA: PLEMIONA POLSKIE CESI MORAWIANIE SŁOWIANIE POŁABSCYZE SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA: PLEMIONA RUSKIE SŁOWIAŃSZCZYZNA POŁUDNIOWA:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁOWIAŃSZCZYZNA ZACHODNIA: PLEMIONA POLSKIE CESI MORAWIANIE SŁOWIANIE POŁABSCYZE SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA: PLEMIONA RUSKIE SŁOWIAŃSZCZYZNA POŁUDNIOWA:"— Zapis prezentacji:

1

2 SŁOWIAŃSZCZYZNA ZACHODNIA: PLEMIONA POLSKIE CESI MORAWIANIE SŁOWIANIE POŁABSCYZE SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA: PLEMIONA RUSKIE SŁOWIAŃSZCZYZNA POŁUDNIOWA: SERBOWIE CHORWACI SŁOWEŃCY

3 RÓD=>OPOLE=>PLEMIĘ RÓD- składał się z kilku rodzin. OPOLE- związki sąsiedzkie. PLEMIONA- łączące się z sobą opola.

4 WIEC- zgromadzenie dorosłych członków plemienia, był najwyższą władzą u Słowian; w dawnej Polsce wiece przekształciły się w zebrani możnych zwoływanie przez księcia, a potem sejmiki. DRUŻYNA- oddział przyboczny wódz plemion słowiańskich, trzon sił zbrojnych władcy.

5 Pierwotna religia Słowian była religią politeistyczną. Jednym z głównych bogów, czczonych zarówno przez Słowian wschodnich, jak i zachodnich, był Swaróg. Na naszych ziemiach oraz u naszych wschodnich sąsiadów na Rusji Kijowskiej liczne są ślady słowiańskiego kultu Peruna. Cecgą charakterystyczną religi Słowian było wykorzystywanie przez nich, jako obiektów lub miejsce kultu, gór, gajów i źródeł. Słowianie raczej nie wznosili specialnych świątyń dla swych bóstw.

6 VIIw.-państwo Samona Pierwszym znanym państwem słowiańskim było powstałe w VIIw. Państwo Samona. Jego nazwa pochodzi od jego twórcy i władcy -Samona, który był frankońskim kupcem.Po śmierci Samona (ok.658r.) państwo rozpadło się. IXw.- państwo wielkomorawskie O wiele bardziej trwały tworem państwowym było państwo wielkomorawskie. Powstało ono na początku Ixw. I obejmowało obszary dawnego państwa Samona. Państwo wielkomorawskiego znikło z kart na początku Xw., po najeździe Madziarów. Na jego gruzach powstało państwo czeskie.

7 STARO-CERKIEWNO-SŁOWIAŃSKI JĘZYK -(język starosłowiański), najstarszy język słowiański, zapisany w celach misyjnych przez Cyryla i Metodego, na podstawie gwar okolic Sołunia (Salonik). W IX-XVIIIw. był wspólnym językiem liturgicznym w liturgiach wschodnich i południowych Słowian. Ma dwa alfabety- gałgolicę i cyrylicę.


Pobierz ppt "SŁOWIAŃSZCZYZNA ZACHODNIA: PLEMIONA POLSKIE CESI MORAWIANIE SŁOWIANIE POŁABSCYZE SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA: PLEMIONA RUSKIE SŁOWIAŃSZCZYZNA POŁUDNIOWA:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google