Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polskie góry….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polskie góry…."— Zapis prezentacji:

1 Polskie góry…

2 Projekt Arado- zaginione laboratorium Hitlera
Kamienna Góra w Bieszczadach kryje jedną z tajemnic II wojny światowej. Mieści się tam zaginione laboratorium Hitlera. W laboratorium trwały pracę konstrukcyjne nad wytworzeniem samolotu dalekiego zasięgu typu „ latające skrzydło” pod nazwą „Arado”. „Projekt Arado- zaginione laboratorium Hitlera” jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce.

3 Atrakcje na Kamiennej Górze…
Na turystów czekają nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik, który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę by zdobyć niemieckie tajemnice. Podziemia w Kamiennej Górze kryją unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, niemieckiej enigmy oraz wiele tajemnic z czasów II wojny światowej.

4 10 podziemnych obiektów…
Kamienna Góra położona jest na Dolnym Śląsku, w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

5 Najsłynniejsze niemieckie samoloty…
Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego- w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.

6

7 Stary Książ- Wałbrzych
Pod koniec XVIII wieku, ówczesny pan na Książu, hrabia Rzeszy Jan Henryk VI Hochberg, zlecił heskiemu architektowi Christianowi Wilhelmowi Tischbeinowi, opracowanie programu zagospodarowania przestrzennego okolicy Książa. Było to bardzo duże i ambitne zadanie. W efekcie, w latach , powstał rozległy park angielski, "Szwajcarka" i romantyczna, ale użytkowa ruina zamku Stary Książ.

8 Zabudowania zamku… Zamek posiadał most nad suchą fosą, bramę wejściową, flankowaną przez dwie wieże o spiczastych dachach, gospodę zamkową, właściwy budynek przeznaczony na muzeum, wieżę zamkową, kaplicę zamkową, niewielki dziedziniec oraz ukryte pod ziemią lochy. Budowla stylizowana była na gotycką ruinę, choć zdobiły ją również renesansowe portale, pozyskane z zamku w Trzebieniu koło Bolesławca.

9 Fundator i projektant zamku…
W odległości około 800 m od Książa, na stromym urwisku, na lewym brzegu Pełcznicy znajduje się Stary Książ (Alte Burg Fürstenstein) zbudowany w latach 1794 – 1797 z inicjatywy Hansa Heinricha VI von Hochberga. Tą XVIII-wieczną budowlę zaprojektował Christian Wilhelm Tischbein stylizując ją na modne wówczas ruiny w stylu gotyckim.

10

11 Podziemne miasta w górach Sowich…
Olbrzym znacznie przekraczał swoim rozmachem budowy innych kwater Hitlera. Łącznie wydano na niego 150 mln RM, podczas gdy schrony w Kętrzynie kosztowały w sumie 36 mln RM, a schrony w Pullach "zaledwie„ 13 mln RM. Projekt pochłonął w 1994 r. więcej betonu niż wszystkie schrony na świecie razem wzięte wybudowane w tym czasie.

12 Budowa podziemnego miasta…
Kompleks nosił nazwę Olbrzym (Riese), a w pracach nad jego budową brało udział 40 firm niemieckich. Główną siłą roboczą byli więźniowie. Najpierw byli to ludzie z 4 obozów: Wüstergiersdorf, Oberwüstergiersdorf, Wüstewaltersdorf i Dörnhau. Z powodu panujących tu złych warunków – braku żywności i mieszkania – wybuchła epidemia tyfusu plamistego.

13 Zwiedzanie miasta… Wchodzimy z przewodnikiem do trzech korytarzy (łączna długość 500 m) wydrążonych w granitowych i gnejsowych skałach (godz. 9-16, bilety 7 i 4 zł, dzieci do lat 5 gratis). Latarki są niepotrzebne, bo sztolnie są dobrze oświetlone. Trzeba założyć nieprzemakalną kurtkę (kapie na głowę), przygotować się na temperaturę ok. 6-8 stopni C i 95 proc. wilgotności. – Korytarze wykuwali więźniowie z pobliskiego obozu Gross-Rosen.

14


Pobierz ppt "Polskie góry…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google