Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sztuka Średniowieczna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sztuka Średniowieczna"— Zapis prezentacji:

1 Sztuka Średniowieczna

2 Sztuka średniowieczna jest niesłychanie bogata
Sztuka średniowieczna jest niesłychanie bogata. Spotkamy w niej wiele nurtów. Do podstawowych należą styl romański i gotycki, wcześniej wyróżnia się także sztukę wczesnochrześcijańską, bizantyjską, karolińską (lub preromańską) i koptyjską. Odgrywała ona rolę wspomagającą w stosunku do religii. Ze względu na odmienność form wyrazu stały przed nią nieco inne zadania od tych, wyznaczonych dla literatury.

3 Rzeźby w Średniowieczu
Rzeźba wyrażała związek wiary i rozumu. Za pomocą płaskorzeźby wyrażano treści religijne. Chętnie sięgano po posągi figur świętych (Madonna z Krużlowej).

4 Malarstwo Średniowiecze było okresem, w którym nastąpił znaczny rozwój malarstwa. Bardzo popularne było malowanie na desce – we wcześniejszym okresie używano do tego celu farb temperowych. Później większym powodzeniem zaczęło się cieszyć malarstwo olejne. Również w epoce średniowiecza zaczęto malować freski. Średniowieczne malarstwo nie naśladowało świata, lecz przedstawiało treści umowne, dotyczące wiary. Poszczególne atrybuty, przypisane przedstawianym postaciom miały odpowiednie znaczenie alegoryczne lub symboliczne (smoki, perły, róże).

5 Witraże Duże znaczenie zyskały witraże, określane mianem "Biblii pauperum" (księgi ubogich). Uczyły one ludzi niepiśmiennych historii zbawienia i etyki chrześcijańskiej. Witraż – ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki, stosowane głównie w kościołach.

6 Architektura Wzrosła też rola architektury. Architektura średniowiecza w znacznej mierze wyrasta z osiągnięć cesarstwa rzymskiego. Po jego rozpadzie na część wschodnią i zachodnią odmiennie kształtował się rozwój budownictwa w tych rejonach świata. Rozwinęły się dwa style: romański i gotycki

7 Style w architekturze romańskiej
Architektura romańska rozwijała się w X-XIII wieku w nowo powstających, samodzielnych krajach Europy. Termin "romańska" został wprowadzony dopiero w XIX wieku, naprzód w filologii dla określenia grupy języków wywodzących się z łaciny, później dla sztuki i architektury powstałej po ponownym zainteresowaniu się sztuką starożytnego Rzymu. Okres trwania architektury romańskiej jest umowny i przyjmowany różnie w poszczególnych państwach. Styl romański charakteryzował się występowaniem koła lub krzyża w podstawie budynku, grubymi murami i małymi, wąskimi oknami, dwójkowym układem kolumn (analogia do dwóch części Biblii) oraz kwadratowym ciosem kamienia (symboliczne nawiązanie do czterech cnót).

8 Charakterystyczne budowle stylu romańskiego

9 Romański kościół w Krakowie
Romańska głowica Romański kościół w Krakowie

10 Style w architekturze gotyckiej
Termin architektura gotycka odnosi się do stylu w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XII do początku XVI wieku. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej). Architektura gotycka w zamierzeniu jej twórców miała w doskonały sposób odzwierciedlać boską naturę i wielbić Boga. Styl gotycki był niejako rozwinięciem stylu romańskiego

11 Cechy sztuki gotyckiej
-podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, -system halowy i bazylikowy, -strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli, -system konstrukcji budowli –szkieletowy, oparty na przyporach, -zastosowanie filarów i żeber wewnątrz budowli, -cegła podstawowym materiałem budowlanym, -wewnątrz budowli sklepienia krzyżowo – żebrowe, wachlarzowe, siateczkowe, gwieździste, kryształowe i palmowe, -okna, portale i inne elementy zakończone ostrymi łukami (łuk łamany), -wysokie, smukłe okna zdobione witrażami, -rozwój architektury świeckiej np.: ratusze, sukiennice, kamienice, mury miejskie, baszty, zamki, młyny, spichrze, uniwersytety, barbakany (budowle na planie koła ze strzelnicami, służyły do obrony).

12 Charakterystyczne budowle stylu gotyckiego
Świeckie budownictwo epoki gotyku Trójkondygnacyjny podział elewacji wewnętrznej kościoła w klasycznym gotyku

13 Kościół mariacki w Krakowie
Katedra w Rouen Kościół mariacki w Krakowie

14 Motyw „Danse macabre ” Danse macabre, czyli motyw śmierci był popularny w literaturze i sztuce średniowiecza. Tamatyczne motywy wyrażały zainteresowanie śmiercią i życiem wiecznym. Utworów było wiele dla porównania przyjrzyjmy się dwóm, należącym do różnych dziedzin twórczości artystycznej: literatury i rzeźby. Twórcy tych dzieł odwołali się do tego samego motywu tańca śmierci jednak nieco inaczej go opracowali.

15 Motyw śmierci w literaturze średniowiecza
Literatura średniowiecza była nierozłącznie związana z religią. Głoszenie konieczności zwrotu w stronę Boga oraz poglądu, że ciało jest dla duszy tylko klatką oraz przystankiem w drodze do wiecznego szczęścia, nie pozostało bez wpływu na propagowane przez literaturę wzorce. Śmierci doczesnej nie uznawano za koniec życia, a jedynie wyzwolenie się z oków okrutnego świata.

16 Bibliografia Źródło tekstu ze slajdu 2 : Źródło tekstu i zdjęcia ze slajdu numer 3 : Źródło tekstu i zdjęcia ze slajdu numer 4 : Źródło tekstu i zdjęcia ze slajdu numer 5 : ,google.pl Źródło tekstu ze slajdu numer 6 : Źródło tekstu ze slajdu numer 7 : Źródło zdjęć ze slajdu numer 8 : Źródło zdjęć ze slajdu numer 9 : Źródło zdjęć ze slajdu numer 10 : Źródło tekstu ze slajdu numer 11 : Źródło zdjęć ze slajdu numer 12 : Źródło zdjęć ze slajdu numer 13 : Źródło tekstu ze slajdu numer 14 : Źródło tekstu i zdjęcia ze slajdu numer 15 : Źródło zdjęć slajdów 1 , 2 i 9 :

17 Prezentacje przygotowały : Natalia Such Monika Pelczar
Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Sztuka Średniowieczna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google