Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANE INFORMACYJNE (DO UZUPEŁNIENIA)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANE INFORMACYJNE (DO UZUPEŁNIENIA)"— Zapis prezentacji:

1

2 DANE INFORMACYJNE (DO UZUPEŁNIENIA)
Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr 2, Gimnazjum nr 3 ID grupy: 96/78_MP_G1 Kompetencja: Matematyka i przyroda Temat projektowy: Budowa cząsteczkowa materii Semestr/rok szkolny: I/2009/2010 2

3 Budowa materii i atomu

4 Atom Atom– najmniejszy składnik materii, któremu można przypisać właściwości chemiczne. Atomistyczną teorię budowy materii sformułował w roku 1808 John Dalton.

5 Budowa atomu Atomy składają się z jądra i otaczających to jądro elektronów. W jądrze znajdują się z kolei nukleony: protony i neutrony. Neutrony są cząstkami obojętnymi elektrycznie, protony noszą ładunek elektryczny dodatni, zaś elektrony – ujemny.

6 Historia modeli budowy atomów

7 Podstawowa cząsteczka materialnej manifestacji, która jest niepodzielna i nieuformowana.
Niepodzielna kulka – Demokryt głosił, że istnieją twory, które nazwał atomami i które są niepodzielnymi sztywnymi i pozbawionymi struktury wewnętrznej kulkami. Model atomu Bohra – elektrony poruszają się wokół jądra tylko po określonych orbitach; model ten wyjaśnia jak ruch elektronów wokół jądra i widmo promieniowania pierwiastków, ale nie potrafi podać przyczyny dla tego ruchu. Model rodzynkowy – po odkryciu elektronów narodziła się koncepcja atomu jako kuli ładunku dodatniego, w której rozmieszczone są mniejsze kulki ładunku ujemnego (elektrony), tak jak rodzynki w cieście. Model jądrowy, zwany też planetarnym– większość masy i całkowity ładunek dodatni skupiony jest w małej przestrzeni w centrum atomu zwanej jądrem, elektrony krążą wokół jądra. Model kwantowy (ruchu elektronów wokół jądra) – mechanika kwantowa wyjaśnia, dlaczego elektrony przyjmują określone energie. Kolejne modele wyjaśniają budowę jądra atomowego i jego wpływ na własności atomu.

8

9 Obecny model atomu

10 Naukowcy, którzy stworzyli historie atomu

11 Niels Bohr Niels Henrik David Bohr (ur. 7 października 1885 w Kopenhadze, zm. 18 listopada 1962 tamże) - fizyk duński, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1922 za opracowanie teorii budowy (struktury) atomu.

12 Demokryt Demokryt urodził się w Abderze, w Tracji. W młodości uczył się od kapłanów egipskich i magów babilońskich, później studiował filozofię w szkole Leucypa, gdzie zainteresował się teorią atomu.

13 John Dalton John Dalton (ur. 6 września 1766 w Eaglesfield, zm. 27 lipca 1844 w Manchester) – angielski fizyk, chemik i meteorolog. Twórca nowożytnej atomistycznej teorii materii, odkrył prawo ciśnień cząstkowych, prawo stosunków wielokrotnych, opisał wadę wzroku nazywaną później daltonizmem. Na jego cześć jednostkę masy atomowej nazwano Daltonem.

14 Właściwości i różnorodności cząstek.
(Doswiadczenia)

15 Doświadczenie I

16 Przygotuj:

17 Do

18 Wsyp

19 A nastepnie

20 Zaznacz na szkle poziom fasoli i kaszy
Zaznacz na szkle poziom fasoli i kaszy. Przykryj górną cześć menzurki i energicznie potrząśnij.

21 Co zauważyłeś?

22 Szczeliny miedzy fasola zostały wypełnione ryżem
Szczeliny miedzy fasola zostały wypełnione ryżem. Dlatego zajmowana objętość wymieszanych składników zmniejszyła się.

23 Doświadczenie I I

24 Weź

25 Psiknij w powietrze

26 Co zauważyłeś?

27 Jego zapach rozprzestrzenił się po całym pomieszczeniu

28 Dlaczego ?

29 Ponieważ zaszło tu zjawisko dyfuzji czyli samorzutnego rozprzestrzenienia się cząsteczek.

30 Właściwości i zastosowanie mikroskopu.

31 Mikroskop.

32 Mikroskop. Mikroskop – urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem.

33 Budowa mikroskopu.

34 Zbadanie budowy materii z wykorzystaniem mikroskopu.
Preparat to skórka cebuli zabarwiona jodyną. Zdjęcie wykonane lustrzanką przymocowaną adapterem foto do mikroskopu w miejsce okularu.

35 Atom. Atom to najmniejsza, niepodzielna część materii. Atom składa się z jądra, w którym znajdują się dodatnie protony i obojętne neutrony. Dookoła jądra krążą ujemnie naładowane elektrony, które krążą na powłokach elektronowych. Zatem atom jest obojętny, ponieważ liczba protonów i elektronów jest taka sama, więc ładunek jest równy zeru.

36 Budowa atomu.

37 NASZA PLANETA ZIEMIA

38 ZIEMIA Ziemia jest 3 licząc od Słońca, a 5 co do wielkości planetą Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu.

39 BUDOWA GEOLOGICZNA ZIEMI

40 JĄDRO ZIEMI Jądro naszej planety składa się w dużej mierze z metali. Zasadniczo podzielone jest na dwie części: stałe jądro wewnętrzne (które jest w stanie stałym i składa się głównie z żelaza z domieszką niklu ) oraz płynne jądro zewnętrzne (składa się przypuszczalnie z ciekłego żelaza zmieszanego z ciekłym niklem i śladowymi ilościami pierwiastków lekkich).

41 PŁASZCZ ZIEMI Płaszcz górny, zwany zewnętrznym - budują go związki: chromu (Cr), żelaza (Fe), krzemu (Si) i magnezu (Mg). Górna część zewnętrznego płaszcza ma od 80 do 150 km głębokości; jest już warstwą o cechach plastycznych - stanowi jak gdyby podściółkę zapewniającą skorupie ziemskiej ruchliwość. Zachodzą w niej wszystkie procesy tektoniczne. Płaszcz dolny, zwany też wewnętrznym - zbudowany głównie z niklu (Ni), żelaza (Fe), krzemu (Si) i magnezu (Mg). W płaszczu Ziemi zachodzą prawdopodobnie zjawiska związane z powolnym przemieszczaniem się w górę plastycznych mas materii pod wpływem ciepła (ruchy konwekcyjne).

42 SKORUPA ZIEMSKA Skorupa ziemska - część litosfery ograniczona od góry atmosferą i hydrosferą, a od dołu granicząca z górną warstwą płaszcza ziemskiego. Składa się w głównej mierze z minerałów. Grubość skorupy ziemskiej wynosi od ok. 10 km do 70 km.

43 Atmosfera To powłoka gazowa otaczająca Ziemie. Składa się z 78% azotu, 21% tlenu i 1% innych gazów np. dwutlenku węgla i pary wodnej.

44


Pobierz ppt "DANE INFORMACYJNE (DO UZUPEŁNIENIA)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google