Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."— Zapis prezentacji:

1 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie 1

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół Technicznych ID grupy: 97/83_P_G1 Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Projektowanie i zakładanie firmy w Internecie Semestr/rok szkolny: III/2010-2011

3 ... ::: CEL PREZENTACJI :::... Celem niniejszej prezentacji jest stworzenie koncepcji firmy, której cała działalność oparta będzie na wykorzystaniu narzędzi internetowych. Pragniemy przedstawić potencjalnym odbiorcom w jaki sposób stworzyć firmę, przynoszącą dochody, a opartą o wykorzystanie portalu społecznościowego.

4 O CZYM BĘDZIE MOWA ? Założenie firmy od strony prawnej Zaplecze techniczne - narzędzia e-biznesu Nasz pomysł na biznes w Internecie Podsumowanie pracy

5

6 WPIS DO REJESTRU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Zakładanie własnej firmy, czy to internetowej, czy prosperującej i wytwarzającej realny produkt - zawsze należy rozpocząć od wpisania tej działalności do rejestru działalności gospodarczej.

7 WPIS DO REJESTRU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Rzeczy które należy wziąć ze sobą w drogę do Urzędu Gminy: Dowód osobisty 100 zł na wpisowe Tytuł prawny lokalu w którym zamierzasz prowadzić firmę W roli wyjaśnienia: Jako że nasz projekt zakłada założenie firmy w Internecie, lokalem dla nas, będzie siedziba naszej firmy.

8 WPIS DO REJESTRU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Uwaga! Składając wniosek o wpis do ewidencji, możesz także złożyć wniosek o nadanie numeru REGON i zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne NIP. Urząd gminy w ciągu 3 dni od dokonania wpisu przesyła wniosek o REGON i twoje zgłoszenie do właściwego urzędu statystycznego i skarbowego.

9 REGON W URZĘDZIE STATYSTYCZNYM Jeżeli nie korzystasz z pośrednictwa gminy, musisz osobiście lub za pośrednictwem poczty-zgłosić się do urzędu statystycznego (w województwie, na terenie którego mieszkasz) i poprosić o przyznanie ci numeru identyfikacji statystycznej, tzw. REGON-u (formularz RG1). Masz na to 14 dni od uzyskania zaświadczenia o wpisie ewidencji ludności. Nie zapomnij wziąć ze sobą dowodu osobistego oraz zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. REGON powinnaś otrzymać w ciągu 7 dni.

10 FIRMOWA PIECZĄTKA Zanim pójdziesz do banku, musisz wyrobić pieczątkę. W punkcie usługowym zażądają od ciebie numeru REGON-u oraz NIP-u (jeżeli rejestrujesz firmę tylko na siebie, twój NIP jest identyczny z osobistym). Musisz też podać treść, która ma znaleźć się na pieczątce. Często pieczątki są wyrabiane od ręki, niekiedy trzeba poczekać 1-2 dni. Kosztuje to ok. 30-50 zł.

11 KONTO BANKOWE Teraz czeka cię założenie konta firmowego. Co prawda nie wszyscy przedsiębiorcy muszą posiadać rachunek bankowy (nie jest wymagany, gdy będziesz chciał rozliczać się z fiskusem kartą podatkową lub ryczałtem), ale z reguły lepiej takie konto posiadać, choćby ze względu na obowiązek bezgotówkowego rozliczania się z ZUS-em. Za pośrednictwem konta bankowego będziesz również mógł płacić swoje podatki.

12 SPRAWY PODATKOWE, CZYLI … URZĄD SKARBOWY Jeżeli w przeszłości składałeś zeznania podatkowe, to masz już swój numer NIP. Będzie on równocześnie numerem identyfikacji podatkowej prowadzonej działalności. Musisz jednak zaktualizować dane objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym- zgłaszając fakt rozpoczęcia działalności w ciągu 14 dni. Służy do tego specjalny druk NIP-1 z załącznikami (NIP-1A, NIP-B, NIP-C). Musisz też zdecydować się, w jakiej formie będziesz płacił podatek dochodowy. Masz do wyboru: Zasady ogólne, czyli księgę przychodów i rozchodów, Kartę podatkową, Ryczałt ewidencjonowany.

13 ZUS-owe FORMALNOŚCI Kiedy już pomyślnie załatwisz wszystkie sprawy w urzędzie skarbowym, idź do ZUS-u (właściwy jest oddział, który znajduje się najbliżej twojej firmy). Masz bowiem obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie emerytalne, wypadkowe i zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Wysokość składki zależy od zadeklarowanej kwoty.

14 Musisz też złożyć formularz ZUS ZUA i ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego). Idąc do ZUS-u, nie zapomnij wziąć ze sobą kopii decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP, numeru REGON, numeru wpisu do ewidencji, numeru rachunku bankowego firmy. rozpoczęciu działalności powinieneś powiadomić ZUS w ciągu 7 dni ZUS-OWE FORMALNOŚCI CD. Dokumentacja naszej firmy

15 DOKUMENTY NASZEJ FIRMY ZUS ZFA ZUS ZUA VAT - 7

16 część I część II część III ZUS ZFA

17 ZUS ZFA CZ. I

18 ZUS ZFA CZ. II

19 ZUS ZFA CZ. III

20 część I część II część III ZUS ZUA

21 ZUS ZUA CZ. I

22 ZUS ZUA CZ. II

23 ZUS ZUA CZ. III

24 Strona 1/2 VAT-7 część I część II

25 VAT-7 CZ. I

26 VAT-7 CZ. II

27 Strona 2/2 VAT-7 część I część II część III

28 VAT-7 CZ. I

29 VAT-7 CZ. II

30 VAT-7 CZ. III

31

32 HARDWARE - SERWERY HOSTINGII ETC. W planowaniu własnego przedsiębiorstwa w Internecie należy przewidzieć jego rozwój. Na pewno na początku nie będziemy potrzebować własnego serwera dedykowanego do obsługi naszego e-biznesu, czy nawet VPS (Virtual Private Server). W zupełności na samym początku wystarczy nam hosting o przestrzeni dyskowej nie przekraczającej 10 GB.

33 Należy jednak pamiętać, żeby skorzystać z usług firmy, która gwarantuje nam rozszerzenie swoich usług w przyszłości tak, żeby nie okazało się, że za kilka lat nasz hosting będzie po prostu bezużyteczny. Plusem takiego działania jest fakt objawiający się mniejszym rachunkiem za utrzymanie hostingu. HARDWARE - SERWERY HOSTINGII ETC.

34 SERWER NASZEJ FIRMY Jako, że jesteśmy uczniami technikum o profilu informatycznym postanowiliśmy nie korzystać z usług żadnego hostingodawcy, tylko sami przygotować i skonfigurować cały potrzebny nam sprzęt – mowa tu oczywiście o serwerze dedykowanym.

35 ADMINISTRACJA INFRASTRUKTURĄ Gdy już zdecydujemy się na własny serwer dedykowany czy też VPS, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zajmować się jego pełną administracja łącznie z wstępnym zabezpieczeniem całej infrastruktury. Możemy także zdecydować się na zatrudnienie administratora i to jemu przekazać pałeczkę zarządzania naszym serwerem, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

36 OPROGRAMOWANIE NASZEGO SERWERA Dla celów tego projektu skorzystaliśmy z oprogramowania DirectAdmin, z kilku następujących powodów: Łatwa i szybka instalacja Posiada polski interfejs użytkownika Przyjemne zarządzanie serwerem przez panel www Jako oprogramowanie dodatkowe wykorzystaliśmy panel Webmin z mniej więcej tych samych przyczyn, co DirectAdmin :)

37 SOFTWARE - SPRAWY TECHNICZNE Ważna kwestia jest także dobór systemu operacyjnego, na którym będziemy świadczyć nasze usługi. Najpopularniejszymi SA platformy Windows i Linux. Popularniejszym systemem jest oczywiście Linux z jednego prostego powodu – jest to system darmowy :) Czasem jednak lepiej zapłacić trochę za licencję i wybrać platformę Microsoftu – Windows. Ma to ogromne znaczenie w wyborze technologii, w której będziemy pisać lub też jakiego CMSa będziemy używać. Jeżeli będzie to system napisany w języku ASP/ASPX, wybór może być tylko jeden – Windows. W wypadku PHP lepszą opcją będzie wybór Linux`a – np. popularnej do tego celu dystrybucji – Debian.

38 SYSTEM OPERACYJNY DLA NASZEGO PROJEKTU Nasz wybór, jeśli chodzi o system operacyjny był bardzo prosty, oczywiście Linux - Debian, dlaczego? Jest darmowy, Szybki i prosty w konfiguracji, Nie wymaga sprzętu z najwyższej półki, Pokaźna pomoc techniczna świadczona przez innych użytkowników systemu.

39 DOMENA – KLUCZ DO BIZNESU Często młodzi ludzie zakładający własna firmę nie zważają na jej nazwę w Internecie, co jest oczywiście błędem. W dobie Internetu owa domenę może założyć każdy z nas za odpowiednia opłatą, a nawet za darmo. Zdarza się czasem tak, że wybrana przez przedsiębiorcę nazwa domeny jest już zajęta. Staje on wtedy przed trudnym wyborem – może odkupić daną domenę od aktualnego jej posiadacza, jednak jest to droższe rozwiązanie.

40 DOMENA – KLUCZ DO BIZNESU Alternatywa jest porostu wymyślenie nowej domeny, która nie została jeszcze zarejestrowana. Ważny jest także wybór końcówki domeny (*.pl, *.com, *.org). Świadczy to niejednokrotnie z jakiego kraju pochodzi dana firma, jaka branżą się zajmuje, lub też w jakim języku jest prowadzona.

41 ASIKSITE.TK – NASZA DOMENA Jako, że nie dysponowaliśmy żadnymi środkami finansowymi zdecydowaliśmy się na darmową domenę, która może zarejestrować praktycznie każdy z nas.

42 CMS`Y – JAKIE I DLA KOGO Dobór rodzaju CMSu jest bardzo ważny. Fundamentalną sprawą jest przemyślenie, do czego i jaki portal będziemy prowadzić. Należy, podobnie jak w sprawie hostingu – patrzeć w przyszłość.

43 CMS`Y – JAKIE I DLA KOGO Bardzo dobrym rozwiązaniem jest napisanie własnego systemu zarządzania treścią na stronie, co oczywiście wymaga pewnych mniej lub bardziej zaawansowanych umiejętności w styczności z informatyką, jednak – opłaca się. W stworzonym przez nas systemie możemy z edytować wszystko i stworzyć dokładnie to czego potrzebujemy. W systemach uniwersalnych, których pełno w Internecie – są bardzo często niedostosowane do naszych indywidualnych umiejętności.

44 NASZ SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ Mimo, że jesteśmy przyszłymi informatykami nie pokusiliśmy się o napisanie własnego systemu – skorzystaliśmy z gotowego, ale jak rozbudowanego skryptu firmy BOONEX – Dolphin. Strona projektu: http://boonex.com/http://boonex.com/ Strona polskiego wsparcia technicznego: http://dolphin-forum.pl/http://dolphin-forum.pl/

45 ZABEZPIECZENIA OD STRONY INFORMATYCZNEJ Zabezpieczenia są bardzo ważną kwestią w prowadzeniu własnego e-biznesu. Niejednokrotne ataki konkurencji na witrynę danej firmy to w dzisiejszych czasach smutna rzeczywistość. Trzeba się jednak przed tym bronić. Najłatwiej jest zatrudnić specjalistę do spraw bezpieczeństwa stron internetowych jednak wiąże się to z kosztami.

46 ZABEZPIECZENIA OD STRONY INFORMATYCZNEJ Gdy sami chcielibyśmy martwić się o bezpieczeństwo naszej działalności, należy pamiętać o aktualizacjach do najnowszych wersji używanego przez nas oprogramowania. Gdy będziemy to robić, zapewniamy chociaż podstawową sferę bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że zabezpieczanie takiej działalności jest swoistym wyścigiem z przestępcami internetowymi i wymaga od nas nie rzadko wielu spędzonych przed monitorem godzin na szukaniu luk w oprogramowaniu i jego łataniu.

47

48 SITEBULIDERY – STRONA DLA KAŻDEGO W dzisiejszych czasach informatyka posiada bardzo wysoki poziom rozwoju. Pozwala to na tworzenie bardzo skomplikowanych i pomocnych użytkownikom aplikacji internetowych. Jedną grupą takich aplikacji są wszelkiego rodzaju SiteBulidery, które pozwalają na tworzenie stron internetowych bez znajomości tematyki webmasterskiej. Oczywiście strony te nie są zaawansowanymi portalami posiadającymi mnóstwo funkcji od strony użytkownika odwiedzającego, jednak dla początkującego przedsiębiorcy poszukującego systemu, który stworzy za nich prostą stronę własnej firmy – w zupełności wystarczy

49 Bardzo często zdarza się też tak, że sam hostingodawca udostępnia własny SiteBulider za darmo. Jest to jak najbardziej pozytywna cecha każdego hostingu, gdyż przedsiębiorca może w bardzo krótkim czasie stworzyć własną stronę www, bez prawie żadnych nakładów pieniężnych. Poniżej dla przykładu zamieszczamy reklamę takiego właśnie hostingu. SITEBULIDERY – STRONA DLA KAŻDEGO SiteBuilder - własna strona internetowa w 3 minuty! Kreator Stron WWW - SiteBuilder jest to prosty i przydatny program do tworzenia stron internetowych. Każdy, kto zakupi u nas serwer może stworzyć stronę swoją lub swojej firmy w parę minut!

50 JĘZYKI PROGRAMOWANIA – CZY ICH WYBÓR JEST KLUCZOWY? Pisząc własny system zarządzania treścią na potrzeby własnej strony należy pamiętać o odpowiednim doboru języka programowania do stworzenia tej strony. Ma to ogromny wpływ w jej optymalności jak i działaniu. Optymalność objawia się co prawda dopiero przy dużej liczbie odwiedzających, jednak należy o tym pomyśleć już przy tworzeniu strony – na samym początku. Często też o poziomie jaki prezentuje dana strona, świadczy technologia w jakiej jest napisana. Potocznie przyjęło się, że strony napisane w technologiach ASP i ASPX są bardziej zaawansowane od tych napisanych w PHP, jednak nie koniecznie jest to prawdą.

51 NAJWAŻNIEJSZE JAK ZAWSZE BEZPIECZEŃSTWO Jak zawsze nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Gdy korzystamy z systemu udostępnianego publicznie i dostępnego dla każdego (bezpłatnego), należy ogromną uwagę zwracać na jego aktualizację, jak i wprowadzane poprawki przez developerów. Gdy piszemy własny system, jesteśmy narażeni na brak wsparcia technicznego (sami dla siebie jesteśmy wsparciem technicznym). Ma to jednak też swoje dobre strony. Napisane przez nas systemy zawsze są mniej skomplikowane przez co posiadają mniej luk. Złożoność systemu odgrywa tu ogromną rolę – im większy system tym więcej luk umożliwiających włamanie na naszą stronę.

52

53 POMYSŁ NA BIZNES Realizując projekt, znaleźliśmy pewną niszę na rynku i wspólnie wymyśliliśmy wizję portalu społecznościowego, łączącego różnego rodzaju specjalistów branży IT z organizatorami szkoleń, spotkań i konferencji tematycznie związanych z informatyką.

54 POMYSŁ NA BIZNES Portal daje możliwość odnalezienia przez przedsiębiorcę lub organizatora imprezy informatycznej specjalistów, którzy interesują się, lub pracują w odpowiedniej branży. Przedsiębiorca ma też możliwość poszukiwania wykwalifikowanych pracowników, którzy na pewno spełnią jego oczekiwania. http://asiksite.tk/

55 NA CZYM ZARABIAĆ? Podstawową opłatę od każdego nowo zarejestrowanego użytkownika będziemy zbierać po zebraniu 10 aktywnych użytkowników i przynajmniej 250 przedsiębiorców lub organizatorów – wtedy dopiero tak naprawdę nasz portal rozpocznie swoją działalność.

56 Do czasu osiągnięcia opisanego wyżej progu startu w przyszłość, portal będzie zarabiał na swoje utrzymanie przez zamieszczone w nim reklamy (wyświetlanie reklam zleceniodawców, jak i sprzedaż przestrzeni reklamowej na stronie). Przykładowa reklama zamieszczona poniżej. NA CZYM ZARABIAĆ?

57 INFRASTRUKTURA SPRZĘTOWA Omówimy też pokrótce rozwojową infrastrukturę serwerową naszej firmy. Po lewej stan na dzień dzisiejszy, po prawej, jej przyszłościowy zarys

58 INFRASTRUKTURA SERWEROWA Jak prosto zauważyć infrastruktura po prawej stronie jest o wiele bardziej rozwinięta. ISA Server stanowi swoisty firewall strzegący ruchu i dostępu do maszyn produkcyjnych. Switch jest urządzeniem pozwalającym podłączyć dla jednego interfejsu ISA Server`a, kilka interfejsów. SQL Server to serwery baz danych, zawierających m.in. loginy, e-maile, zaszyfrowaną wersje haseł, sumy kontrolne plików itd. Files Server zawiera wszystkie pliki obsługujące portal. Zdjęcia skrypty filmy udostępnione przez użytkowników itd. BackUp Server, jak sama nazwa wskazuje służy do tworzenia i przechowywania kopii zapasowych z dwóch powyższych serwerów. * Należy zaznaczyć tutaj, że jeden prostokąt na schemacie nie oznacza tylko jednego serwera tego typu w infrastrukturze, jest to pula danych serwerów, gdzie np. w przypadku Files Server – fizycznych maszyn może być nawet i 50 i więcej.

59 PRZYSZŁOŚĆ FIRMY W KRÓTKIM OPISIE Jak widać pomysł na naszą firmę jest całkiem spory. Po stworzeniu poniższej prezentacji osobiście zastanawiamy się, czy nie stworzyć jej według przedstawionego planu i założeń przedstawionych w prezentacji. Możliwe że za kilka lat, lub za jakiś czas powstanie właśnie taki portal, jednak jak na razie stoi nam na drodze jedna rzecz, którą trudno nam przeskoczyć i są to fundusze na start firmy jak i dostępny wolny czas – nie zapominając jesteśmy nadal uczniami szkoły średniej.

60

61 … A MOŻE JEDNAK FIRMA W REALNYM ŚWIECIE? Młody przedsiębiorca w dzisiejszych czasach zawsze staje przed trudnym wyborem – prowadzić firmę w Internecie, czy realną działalność. Obie te formy maja swoje plusy jak i minusy. Dla przedsiębiorstwa w Internecie należy łatwe zarządzanie nim jak i dostęp do szerokiego grona ludzi. Prawdę jednak mówiąc prowadzenie takiej działalności jest raczej trudniejsza formą zarabiania, natomiast prowadzenie firmy w realnym świecie ciągnie za sobą potrzebę zatrudnienia pracowników jak i odpowiedni sprzęt, który wspomaga produkowanie naszego produktu. Zdecydować, którą działalność wybrać, musi zdecydować każdy młody przedsiębiorca.

62 … ALE I TAK NAJWAŻNIEJSZY JEST … … : : : POMYSŁ : : : … Nasz pomysł na e-biznes, podobnie jak zwykły biznes powinniśmy dogłębnie przemyśleć, nie ważne na jaką skalę zakładamy go prowadzić. Ważne jest także napisanie własnego biznes-planu, jak i analizy wstępnych zysków i kosztów. Nie należy też zapominać o przemyśleniu kwestii na czym będziemy zarabiać.

63 … I POZYCJONOWANIE … Pozycjonowanie własnej domeny jest jedną z najważniejszych czynności reklamowych własnej działalności w Internecie. Pozwala to na uzyskanie jak najwyższej pozycji w takich wyszukiwarkach jak np. Google. Pozycjonować stronę można samemu, lub zlecić to komuś, zlecając tę żmudna pracę komuś innemu, musimy liczyć się jednak z poniesieniem za to wysokich kosztów proporcjonalnych do naszych oczekiwań, jakie ma przynieść pozycjonowanie.

64 ... ::: DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ :::... Uważamy, że każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i pragnie zarabiać poprzez telepracę może wykorzystać niniejsze opracowanie, które niewątpliwie ułatwi jej to zadanie.

65 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie 22/22 65


Pobierz ppt "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google