Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Olecku – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi ID grupy: 96/46_P_G1 Opiekun: Jadwiga Zdan Kompetencja: przedsiębiorczość Temat projektowy: Razem czy osobno? Semestr/rok szkolny: semestr II, rok szkolny 2010/2011

3 Skoro jesteśmy grupą o kompetencji przedsiębiorczość, to zajmiemy się... Nikogo nie zaskoczę – po prostu przedsiębiorstwami. Może dowiedzmy się najpierw podstawowych informacji na ich temat.

4 CO TO PRZEDSIĘBIORSTWO? Potocznie przedsiębiorstwo nazywamy firmą. Jednostka prawna prowadząca działalność gospodarczą. Jego głównym celem jest osiągnięcie zysków lub zaspokojenie potrzeb konsumentów (klientów). Siedziba Piekarni-Cukierni, oleckiego przedsiębiorstwa cukierniczego.

5 PODZIAŁ PRZEDSIĘBIORSTW Przedsiębiorstwa na podstawie charakteru ich działalności dzielimy na: produkcyjne, usługowe. Ze względu na liczbę pracowników: mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników), małe przedsiębiorstwa (10-49 pracowników), średnie przedsiębiorstwa (50-249 pracowników), duże przedsiębiorstwa (ponad 250 pracowników).

6 PODZIAŁ PRZEDSIĘBIORSTW Z punktu widzenia form własności: przedsiębiorstwa państwowe, prywatne, spółdzielcze, komunalne, będące własnością pracowników. PKP jest przykładem przedsiębiorstwa państwowego.

7 Prowadzenie firmy może dawać dużo korzyści i potrafi zaspokoić nasze potrzeby. Zobaczmy to na przykładzie piramidy Maslowa.

8 Przedsiębiorcy zwracają uwagę głównie na te potrzeby.

9 Jeżeli chcemy już coś stworzyć, pojawia się pytanie...

10 Razem…

11 …czy osobno?

12 Aby na nie odpowiedzieć, musimy się co nieco dowiedzieć na temat komunikacji oraz współpracy w grupie.

13 RODZAJE KOMUNIKACJI Komunikacja werbalna – przekazywana za pomocą słów. Komunikacja niewerbalna – przekazywana za pomocą gestów, mimiki itp.

14 EFEKT SYNERGII Pracując w odpowiednio dobranej grupie, możemy osiągnąć o wiele lepsze efekty, aniżeli pracując oddzielnie. Efekt osiągamy przez kooperację (współpracę) i synchronizację. Przykład: gdy dwie firmy decydują się na współpracę, to oprócz zwiększenia zasięgu rynkowego redukuje się koszty w dziedzinie badań czy rozwoju. Także poprzez łączenie wydziałów wydatków jest mniej. 1+1+1+1 > 4

15

16 SYNDROM APOLLA Grupa złożona z samych ekspertów i specjalistów jest często gorsza od złożonej z przeciętniaków. Tę zasadę nazywamy syndromem Apolla. Przykład syndromu – drużyna piłkarska Real Madryt. W każdej grupie jej członek powinien odgrywać jakąś rolę. Może to być np. szef, ekspert, mediator, krytykant, buntownik, generator pomysłów itp.

17 W naszej grupie występuje podział ról.

18 Jeżeli nadal nie czujesz się przekonany do pracy grupowej, spójrz na różne przedsiębiorstwa na przykładzie Olecka.

19 Przedsiębiorstwa w Olecku

20 USŁUGI KRAWIECKIE DOBRY STYL Jednoosobowa firma działa od czerwca 2010 roku. Pieniądze na rozkręcenie biznesu uzyskano z UE. Aktualnie jedyny zakład w tej części miasta.

21 KWIACIARNIA RÓŻA Biznes już piętnastoletni (rodzinny) – założony przez Mieczysława Andrzejewskiego. Od trzech lat kwiaciarnią zarządza żona – Teresa.

22 CUKIERNIA U LUDWIKI Asortyment serwuje Piekarnia-Cukiernia Jana Staniszewskiego. Nazwa sklepu pochodzi od imienia córki. Rozpoczęcie działalności – 1994 r.

23 PIEKARNIA-CUKIERNIA Ta pięćdziesięcioosobowa firma serwuje wyroby cukiernicze już od 30 lat na terenie Mazur. Wyroby rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Asortyment można zakupić w oficjalnym sklepie – cukierni U Ludwiki.

24 Jak widać na przykładach, praca w grupie daje naprawdę pokaźne efekty i potrafi zdziałać cuda. Gdy już wiesz, jaką drogę obrać, pamiętaj o tym, że dobry przedsiębiorca powinien mieć kilka ważnych cech.

25 Człowiek przedsiębiorczy Cechy: otwartość, stanowczość, aktywność, energiczność, sprawność, skuteczność. Umiejętności: działania, przewidywania, rozwiązywania, usprawniania, uzgadniania, decydowania. wykazywanie inicjatywy, przekonywanie innych, wykorzystanie możliwości, poszukiwanie dobrych rozwią- zań. Działania:

26 Konkluzja wynika taka, że współpraca się opłaca!

27 Bibliografia Fiała U.M.: Nowe trendy w orientacji i doradztwie zawodowym w gimnazjum, Poznań 2009; Filipowicz G.: Komunikacja. Opracowanie; Jak żyć z ludźmi (umiejętności interpersonalne) - program profilaktyczny dla młodzieży, MEN 1989; Kania I.: Jak towarzyszyć uczniom w rozwoju społeczno- zawodowym?, Warszawa 2010; Leksykon szkolny pod redakcją B. Bodzioch-Bryła, Wydawnictwa ARTI; Pakulniewicz-Błońska S.: Społeczne aspekty porozumiewania się;

28 Bibliografia Rau K., Ziętkiewicz E.: Jak aktywizować uczniów. Burza mózgów i inne techniki edukacji; Wielki Słownik Ucznia, pod redakcją M. Bańko, Wydawnictwa PWN.

29 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google