Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko."— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko

2 Pierwszym z nich jest : Kościół p.w. św. Józefa w Jedlni Letnisko. Jest on położony pomiędzy ulicami Wojciechowskiego i Płużańskiego. W północno-wschodnim narożniku muru znajduje się kamienna kaplica- grota z figurą Matki Boskiej. Kościół wybudowany został w dwóch fazach 1905-1906 oraz 1921-1924 r. Ponieważ na miejscu nie było kościoła (kościół parafialny św. Jana w Radomiu-14 km, kościół w Jedlni-5 km) - powstała myśl wybudowania kaplicy. Inicjatorami i fundatorami byli głównie: Hertel Franciszek, Wickenhagen Karol (protestant), Płużański Zygmunt, Żerański Ludwik, Sobecki Aleksander, Golczewski Czesław (ówczesny Prez.m.Radomia) i inni.

3 Dzwonnica przy kościele p.w. św. Józefa w Jedlni Letnisko. Jest drewniana w stylu zakopiańskim powstała w okresie rozbudowy kościoła ok. roku 1922. Założona na rzucie zbliżonym do kwadratu z wejściem od strony wschodniej. Ściany zewnętrzne drewniane obite gontem. Z kolei panowie Sędziowie: Suchański i Tyliński zaproponowali ufundowanie dwóch dzwonów. "Takiego oświadczenia i takiej ofiary proboszcz nie mógł zbagatelizować. Wówczas, pomimo trudności finansowych, proboszcz zamówił trzeci dzwon. Zostały wykonane w odlewni Braci Felczyńskich w Kaliszu i dostarczone 25 sierpnia 1928 roku.

4 Park w Rajcu Poduchownym znajduje się w odległości 7km od centrum Radomia przy drodze Radom-Kozienice. Park został założony w 1926r. Na jego terenie znajduje się szereg zabudowań z różnych okresów najstarszy to dwór obecnie w stanie ruiny, budynki gospodarcze, szklarnia oraz studnia z okresu wojennego. Na terenie parku są trzy stawy. Park ze względu na bliskie położenie od Radomia spełnia ważną funkcje ekologiczną i krajobrazową.

5 Krzyż na postumencie przy ul. Nadrzecznej 77 w Jedlni Letnisko. Zaprojektowany ok. roku 1900. Obiekt wykonany jest z piaskowca składa się z dosyć wysokiego dwuczęściowego cokołu, postumentu w formie stojącego prostopadłościanu.

6 Stary kościół w Słupicy wzniesiony został około roku 1939. Jest on drewniany, prosty w formie i mały. Jego patronem został św. Andrzej Bobola. Kościół jest dziś nie używany możemy go zobaczyć przy głównej drodze przebiegającej przez wieś.

7 Najstarszym zabytkiem w Naszej gminie jest kapliczka pochodząco z XVII w. Została ona zbudowana z inicjatywy Tomasza Zawiszy - Kroczowskiego. Do 1834r. Znajdowała się na terenie Piotrowic. W I poł. XIX w. została przeniesiona do Gzowic Folwark gdzie znajduje się do dziś. Jest to kapliczka w formie kolumny, murowana, wykonana z cegły, tynkowana z elementami kamiennymi. Obiekt złożony jest z prostopadłościennego cokołu, na którym posadowiony jest trzy częściowy trzon zakończony kapitelem podtrzymującym kamienną płytę na której znajduje się główna część kapliczki-prostopadłościan z trzema arkadowymi wnękami. Kapliczkę wieńczy czterospadowy daszek, kopuła, kula z której wyrasta metalowy ażurowy krzyż. Kapliczka pomalowana jest farbą w kolorze białym niebieskim.

8 Budynek młyna w Antonówce. Młyn pierwotnie wodny później elektryczny, wybudowany został w 1910 r. Budynek wykonany z cegły ceramicznej na fundamencie kamiennym, nie tynkowany. Od wschodu drewniana dobudówka na koło wodne. Obecnie nie używany.

9 Zalew Siczki - zalew na rzece Gzówka, w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia- Letnisko (15 km na północny wschód od Radomia). Zalew w Jedlni powstał w 1976 r. w skutek spiętrzenia rzeki Gzówki. Zbiornik ma powierzchnię ok. 40 ha. Wzdłuż południowego brzegu biegnie ul. Nadrzeczna w Jedlni - Letnisku, natomiast na północnym brzegu rozpościera się Rezerwat Przyrody Jedlnia stanowiący część Puszczy Kozienickiej. Są tam zlokalizowane dwa źródełka, z których bije wysoko zmineralizowana woda. W Zalewie żyją różne gatunki ryb: płocie, karasie, karpie, okonie, szczupaki, tołpygi i amury. Zalew w Jedlni leży w obszarze Natura 2000. W okresie wakacyjnym nad Zalewem w Jedlni funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, strzeżone kąpielisko oraz punkty gastronomiczne. W 2012 roku został oddany do użytku najdłuższy w regionie deptak oraz nowy plac zabaw dla dzieci. Ciąg pieszo-rowerowy ma nawierzchnię z ekologicznej masy żywicznej koloru czerwonego. Wydzielona jest część dla rowerzystów oraz pieszych. Nowa ulica Nadrzeczna jest także idealnym miejscem dla jeżdzących na rolkach.

10

11 Natalia Waniek Kinga Borkowska Karolina Czyżewska Weronika Sikora Weronika Spasińska

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google