Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko"— Zapis prezentacji:

1 pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko
Projekt edukacyjny pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko

2 W Naszej gminie znajduje się pięć obiektów wpisanych do rejestru zabytków
Pierwszym z nich jest : Kościół p.w. św. Józefa w Jedlni Letnisko. Jest on położony pomiędzy ulicami Wojciechowskiego i Płużańskiego. W północno-wschodnim narożniku muru znajduje się kamienna kaplica- grota z figurą Matki Boskiej. Kościół wybudowany został w dwóch fazach oraz r. Ponieważ na miejscu nie było kościoła (kościół parafialny św. Jana w Radomiu-14 km, kościół w Jedlni-5 km) - powstała myśl wybudowania kaplicy. Inicjatorami i fundatorami byli głównie: Hertel Franciszek, Wickenhagen Karol (protestant), Płużański Zygmunt, Żerański Ludwik, Sobecki Aleksander, Golczewski Czesław (ówczesny Prez.m.Radomia) i inni.

3 Drugi obiekt to: Dzwonnica przy kościele p.w. św. Józefa w Jedlni Letnisko. Jest drewniana w stylu zakopiańskim powstała w okresie rozbudowy kościoła ok. roku Założona na rzucie zbliżonym do kwadratu z wejściem od strony wschodniej. Ściany zewnętrzne drewniane obite gontem. Z kolei panowie Sędziowie: Suchański i Tyliński zaproponowali ufundowanie dwóch dzwonów. "Takiego oświadczenia i takiej ofiary proboszcz nie mógł zbagatelizować”. Wówczas, pomimo trudności finansowych, proboszcz zamówił trzeci dzwon.  Zostały wykonane w odlewni Braci Felczyńskich w Kaliszu i dostarczone 25 sierpnia 1928 roku.

4 Trzecim obiektem jest :
Park w Rajcu Poduchownym znajduje się w odległości 7km od centrum Radomia przy drodze Radom-Kozienice. Park został założony w 1926r. Na jego terenie znajduje się szereg zabudowań z różnych okresów najstarszy to dwór obecnie w stanie ruiny, budynki gospodarcze , szklarnia oraz studnia z okresu wojennego. Na terenie parku są trzy stawy . Park ze względu na bliskie położenie od Radomia spełnia ważną funkcje ekologiczną i krajobrazową.

5 Czwarty obiekt to: Krzyż na postumencie przy ul. Nadrzecznej 77 w Jedlni Letnisko. Zaprojektowany ok. roku Obiekt wykonany jest z piaskowca składa się z dosyć wysokiego dwuczęściowego cokołu, postumentu w formie stojącego prostopadłościanu.

6 Piątym obiektem jest: Stary kościół w Słupicy wzniesiony został około roku Jest on drewniany, prosty w formie i mały. Jego patronem został św. Andrzej Bobola. Kościół jest dziś nie używany możemy go zobaczyć przy głównej drodze przebiegającej przez wieś.

7 Gzowice Najstarszym zabytkiem w Naszej gminie jest kapliczka pochodząco z XVII w. Została ona zbudowana z inicjatywy Tomasza Zawiszy -Kroczowskiego . Do 1834r. Znajdowała się na terenie Piotrowic . W I poł. XIX w. została przeniesiona do Gzowic Folwark gdzie znajduje się do dziś. Jest to kapliczka w formie kolumny, murowana, wykonana z cegły, tynkowana z elementami kamiennymi. Obiekt złożony jest z prostopadłościennego cokołu, na którym posadowiony jest trzy częściowy trzon zakończony kapitelem podtrzymującym kamienną płytę na której znajduje się główna część kapliczki-prostopadłościan z trzema arkadowymi wnękami. Kapliczkę wieńczy czterospadowy daszek, kopuła, kula z której wyrasta metalowy ażurowy krzyż. Kapliczka pomalowana jest farbą w kolorze białym  niebieskim.

8 Zachowany zabytek techniki
Budynek młyna w Antonówce. Młyn pierwotnie wodny później elektryczny, wybudowany został w 1910 r. Budynek wykonany z cegły ceramicznej na fundamencie kamiennym, nie tynkowany. Od wschodu drewniana dobudówka na koło wodne. Obecnie nie używany.

9 Zalew Siczki W Zalewie żyją różne gatunki ryb: płocie, karasie, karpie, okonie, szczupaki, tołpygi i amury. Zalew w Jedlni leży w obszarze Natura W okresie wakacyjnym nad Zalewem w Jedlni funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, strzeżone kąpielisko oraz punkty gastronomiczne. W 2012 roku został oddany do użytku najdłuższy w regionie deptak oraz nowy plac zabaw dla dzieci. Ciąg pieszo-rowerowy ma nawierzchnię z ekologicznej masy żywicznej koloru czerwonego. Wydzielona jest część dla rowerzystów oraz pieszych. Nowa ulica Nadrzeczna jest także idealnym miejscem dla jeżdzących na rolkach. Zalew Siczki - zalew na rzece Gzówka, w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia-Letnisko (15 km na północny wschód od Radomia). Zalew w Jedlni powstał w 1976 r. w skutek spiętrzenia rzeki Gzówki. Zbiornik ma powierzchnię ok. 40 ha. Wzdłuż południowego brzegu biegnie ul. Nadrzeczna w Jedlni - Letnisku, natomiast na północnym brzegu rozpościera się Rezerwat Przyrody „Jedlnia” stanowiący część Puszczy Kozienickiej. Są tam zlokalizowane dwa źródełka, z których bije wysoko zmineralizowana woda.

10 Zdjęcia zalewu

11 Projekt przygotowały:
Natalia Waniek Kinga Borkowska Karolina Czyżewska Weronika Sikora Weronika Spasińska

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "pt. Moja gmina Jedlnia Letnisko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google