Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korelacja rang. Ranga – lokata, kolejność Ten typ korelacji wykorzystujemy do korelowania cech niemierzalnych oraz mierzalnych, ale gdy nas interesuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korelacja rang. Ranga – lokata, kolejność Ten typ korelacji wykorzystujemy do korelowania cech niemierzalnych oraz mierzalnych, ale gdy nas interesuje."— Zapis prezentacji:

1 Korelacja rang

2 Ranga – lokata, kolejność Ten typ korelacji wykorzystujemy do korelowania cech niemierzalnych oraz mierzalnych, ale gdy nas interesuje lokata w próbie. Z tego też względu, muszą istnieć dwa kryteria wg, których możemy uporządkować elementy w próbie. Współczynnik korelacji rang rs Spearmana waha się w przedziale liczbowym od –1 do +1. Ten typ korelacji wykorzystujemy do korelowania cech niemierzalnych oraz mierzalnych, ale gdy nas interesuje lokata w próbie. Z tego też względu, muszą istnieć dwa kryteria wg, których możemy uporządkować elementy w próbie. Współczynnik korelacji rang rs Spearmana waha się w przedziale liczbowym od –1 do +1.

3 Zadanie: (Żuk, Biometria stosowana) Na wystawie zootechnicznej dwóch sędziów oceniało niezależnie od siebie, pokrój zwierząt i na podstawie tych ocen każdy z sędziów uszeregował stawkę 10 osobników od najlepszego do najgorszego. Sprawdź czy pomiędzy ocenami sędziów istnieje zależność między tymi ocenami? Na wystawie zootechnicznej dwóch sędziów oceniało niezależnie od siebie, pokrój zwierząt i na podstawie tych ocen każdy z sędziów uszeregował stawkę 10 osobników od najlepszego do najgorszego. Sprawdź czy pomiędzy ocenami sędziów istnieje zależność między tymi ocenami?

4 di – różnica pomiędzy lokatami uzyskanymi przez obiekt w dwóch ocenach n- liczba elementów w próbie

5 osobniksędzia1sędzia2 114 241 323 4710 582 636 7105 868 997 1059

6 rs = 0,261? Istnieje pewna zależność między ocenami sędziów, lecz nie wiadomo, czy taka zależność wystąpi w populacji (czy przy ocenie dalszych zwierząt przez tych sędziów będzie występować taka zgodność jak w pierwszej ocenie?). Istnieje pewna zależność między ocenami sędziów, lecz nie wiadomo, czy taka zależność wystąpi w populacji (czy przy ocenie dalszych zwierząt przez tych sędziów będzie występować taka zgodność jak w pierwszej ocenie?). Przeprowadzamy wnioskowanie statystyczne, weryfikujemy hipotezę o niezależności uporządkowań. Przeprowadzamy wnioskowanie statystyczne, weryfikujemy hipotezę o niezależności uporządkowań.

7 Wartości krytyczne odczytujemy dla n=10 i =0,05 i 0,01 (ale tylko do 10 obiektów). Wartości krytyczne odczytujemy dla n=10 i =0,05 i 0,01 (ale tylko do 10 obiektów). Wartość krytyczna równa się 0,64 zatem nie można odrzucić hipotezy zerowej, iż obydwa uporządkowania są niezależne. Wartość krytyczna równa się 0,64 zatem nie można odrzucić hipotezy zerowej, iż obydwa uporządkowania są niezależne.

8 SAS, Spearmana proc corr data=bibliotek.tabela SPEARMAN; var cecha1 cecha2; run; var cecha1 cecha2; run;


Pobierz ppt "Korelacja rang. Ranga – lokata, kolejność Ten typ korelacji wykorzystujemy do korelowania cech niemierzalnych oraz mierzalnych, ale gdy nas interesuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google