Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LUCYNA SANDACZ. Turystyka i hotelarstwo to w naszym kraju dziedziny zdecydowanie dobrze rokujące na przyszłość. Wciąż powstają nowe hotele, a nawet całe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LUCYNA SANDACZ. Turystyka i hotelarstwo to w naszym kraju dziedziny zdecydowanie dobrze rokujące na przyszłość. Wciąż powstają nowe hotele, a nawet całe."— Zapis prezentacji:

1 LUCYNA SANDACZ

2 Turystyka i hotelarstwo to w naszym kraju dziedziny zdecydowanie dobrze rokujące na przyszłość. Wciąż powstają nowe hotele, a nawet całe ich sieci, to dowód, że zagraniczni inwestorzy oczekują ożywienia w tej branży. Doskonale rozwijają się również małe rodzinne firmy: pensjonaty, motele, bary i zajazdy. Turyści co raz częściej szukają rodzinnej atmosfery, regionalnej kuchni i naturalnej przyrody.

3 Hotelarstwo jest światem posiadającym własną specyfikę, kodeks i obyczaje. To środowisko specjalistów różnych dziedzin – również menedżerów, szefów kuchni, dekoratorów wnętrz. Praca w której dobry fachowiec ma ogromne pole do popisu. A jeśli trafi do renomowanego hotelu, ma szansę przyjmować królów, cesarzy, prezydentów i gwiazdy show biznesu.

4 Czy znasz dobrze dwa języki obce? Czy znasz obsługę komputera i innych urządzeń biurowych? Czy jesteś odporny na stres? Czy masz zdolność przekonywania? Czy myślenie logiczne to Twój atut? Czy łatwo nawiązujesz kontakty? Czy masz dobrą pamięć? Czy jesteś towarzyski? Czy trudno Cię wyprowadzić z równowagi? Czy lubisz wymyślać nowe rozwiązania?

5 7-10 pkt to zawód dla Ciebie 4-6 pkt zastanów się być może są zawody lepiej dopasowane do Twoich predyspozycji 0-3 pkt lepiej szukaj innego zawodu, lub mocniej popracuj nad swoimi umiejętnościami i kompetencjami

6 Hotelarstwo to działalność usługowa. Jej specyfiką jest gotowość personelu do obsługi gości w każdej chwili przez całą dobę. To goście hotelowi są najważniejsi. Dlatego poziom usług jest, obok ceny podstawowym kryterium wyboru hotelu. Wszystko to sprawia, że poprzeczka wymagań co do kwalifikacji stale się podnosi. Już nie wystarczy chęć szczera, konieczna jest wiedza, wszechstronne umiejętności i wysoka kultura osobista.

7 W środowisku hotelarskim panują trzy święte zasady: Etyka Estetyka Etykieta Choć na zewnątrz obyczaje się zmieniają, środowisko hotelarskie tworzy enklawę, gdzie obowiązują tradycyjne kanony savoir vivree. Przestrzega się rygorystycznie zasad ubioru, nakrycia stołu, prowadzenia rozmowy.

8 W obecności gościa niedopuszczalne jest np. ziewanie, podpieranie się pod boki, jedzenie, czy prowadzenie prywatnych rozmów. W rozmowie z gościem trzeba panować nad gestami, mimiką, tonem głosu, używać poprawnej polszczyzny. Hotelarz powinien też odznaczać się uczciwością i odpowiedzialnością. Personel nie może zawieść zaufania gości, powinien zapewnić prywatność i poczucie swobody. Niezwykle ważna jest dyskrecja i takt.

9 Nie wystarczy jednak hall w marmurach, jacuzzi. Nie wystarczy wykształcenie i znajomość języków. Niezbędny w tym zawodzie jest uśmiech. Pogodne usposobienie, życzliwość, uprzejmość i zaangażowanie. Bez względu na sytuację nie można dać ponieść się emocjom. Bardzo ważna w tym zawodzie jest cierpliwość i opanowanie.

10 W sytuacjach konfliktowych trzeba postępować delikatnie, szukać rozwiązania aby nie urazić gościa. Nawet jeśli sam jest niegrzeczny, trzeba okazywać mu szacunek. Warto być dobrym psychologiem i umieć właściwie postępować z ludźmi.

11 Naturalny sposób poruszania się Unikanie sztywnej postawy Sylwetka wyprostowana Podczas stania jedna noga ugięta druga wyprostowana Wyraz twarzy nie powinien być ani smutny ani zbyt wesoły

12 KOBIETA Umiarkowania długość spódnicy Buty zakrywające palce, rajstopy zbliżone do koloru ciała Włosy umyte, uczesane, jeśli długie powinny być spięte, nie zakrywające twarzy Dyskretny makijaż Zadbane dłonie, nie krzykliwe paznokcie Skromna biżuteria

13 MĘŻCZYNA Klasyczne ubranie, najlepiej garnitur Buty kryte Włosy uczesane, ostrzyżone Twarz ogolona lub z zadbanym zarostem Bez biżuterii, kolczyków Unikać wód toaletowych o silnym zapachu

14 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie Wyższa Szkoła Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie wiele innych

15 Organizator usług hotelarskich Recepcjonista Szef służby hotelowej Menedżer pensjonatu Zawody związane z turystyką Zawody związane z organizacją usług gastronomicznych

16


Pobierz ppt "LUCYNA SANDACZ. Turystyka i hotelarstwo to w naszym kraju dziedziny zdecydowanie dobrze rokujące na przyszłość. Wciąż powstają nowe hotele, a nawet całe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google