Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fileo Sophia! Zuzanna Kawa kl.5c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fileo Sophia! Zuzanna Kawa kl.5c."— Zapis prezentacji:

1 Fileo Sophia! Zuzanna Kawa kl.5c

2 Fileo Sophia… a co to jest?
Fileo Sophia to po grecku umiłowanie mądrości. Natomiast filozof to osoba, która kocha mądrość całym sercem. On zawsze będą się dziwić światem. Nigdy się do niego nie przyzwyczai, dla niego będzie zawsze niezwykły. Poświęcają oni całe życie mądrości. Symbolem wiedzy dla niektórych jest sowa (była atrybutem greckiej bogini mądrości, Ateny)

3 Archimedes… …jeden z bardziej podziwianych i szanowanych filozofów. To właśnie on odkrył zasadę hydrostatyki – siły wyporu. A stało się to w dziwnych okolicznościach, gdyż podczas kąpieli. Tak się ucieszył z odkrycia, że aż wyskoczył z wanny i przebiegł do pałacu króla nago przez miasto. Krzyczał wtedy „Eureka!”, czyli po grecku „Znalazłem!”.

4 Platon… …najwybitniejszy filozof, odkrył system filozoficzny, zwany idealizmem platońskim. Był założycielem Akademii (od IV w. p.n.e. do V w. n.e.). Mieściła się ona w gaju nad rzeką Kefisos. Była to szkoła filozoficzna. Zamknięto ją przez Justyniana I Wielkiego.

5 Sokrates… … urodził się w Atenach, 4 czerwca 469 r. p.n.e. Codziennie chodził po mieście i pytał ludzi biednych, zamężnych i bogatych o poglądy na dany temat. Jego żoną była Ksantypa – kobieta zrzędliwa, kłótliwa i złośliwa. Była jednym z powodów, dla których Sokrates „wyrywał” się z domu – miał dość żony. W wieku 70 lat został oskarżony o psucie młodzieży. Został skazany na śmierć przez wypicie trucizny.

6 Arystoteles… …urodził się w 384 r. p.n.e., a zmarł w 322 r. p.n.e. Jest twórcą systemu filozoficznego. Astronomia, biologia, fizyka i logika dużo zawdzięcza temu filozofowi. Jednak niektóre z jego teorii na temat fizyki i astrologii były błędne. W wieku 17 lat został posłany do szkoły platońskiej, gdzie uczył się, był asystentem, a potem wykładowcą. Spędził tam łącznie 20 lat.

7 Pitagoras… … był matematykiem i filozofem Greckim. Urodził się w ok. 582 r. p.n.e., a zmarł ok. 507 r. p.n.e., a wyspie Samos. Założył słynną szkołę religijno-filozoficzną w Italii. Prawdopodobnie to on jako pierwszy zaczął się posługiwać twierdzeniami geometrycznymi i wprowadził figury geometryczne. Odkrył niewspółmierność odcinków.

8 Ślady filozofów we Wrocławiu
We Wrocławiu można znaleźć wiele śladów filozofów. Np. nazwy ulicy. Jedna z nich nazywa się od perskiego filozofa - Ibn Sina urodzonego w 980 r n.e. Był perskim lekarzem, filozofem i uczonym. Napisał 450 książek. Nazywano go „ojcem nowoczesnej medycyny”. Zmarł w 1037 r. n.e.

9 Zdjecia Filozofie:

10 Koniec! To niestety koniec pokazu o filozofii. Mam nadzieję, że zainteresuje, chociaż połowę z widzów. A na koniec…. Fileo Sophia!


Pobierz ppt "Fileo Sophia! Zuzanna Kawa kl.5c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google