Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strona internetowa liceum zestawienie kosztów i korzyści płynących z pojawienia się strony Autor: Marek Niemczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strona internetowa liceum zestawienie kosztów i korzyści płynących z pojawienia się strony Autor: Marek Niemczyk."— Zapis prezentacji:

1 Strona internetowa liceum zestawienie kosztów i korzyści płynących z pojawienia się strony Autor: Marek Niemczyk

2 Możliwe warianty umiejscowienia strony Strona www umieszczana jest w potocznie zwanym internecie. Ale tak naprawdę, zapisywana jest na komputerze-serwerze – włączonej całodobowo dostosowanej do pracy 24/h przez kilka lat jednostce. Jednak serwerem może też być zwykły komputer stojący w pracowni komputerowej. Wystarczy jedynie, by był włączony i podłączony do sieci cały czas.

3 Łącze Przy wybraniu wariantu z komputerem w pracowni, potrzebne byłoby jednak mocniejsze łącze internetowe. Najlepiej szerokopasmowe – 6 Mbit/s. Takie łącze przy ilości komputerów w pracowni wystarczałoby zarówno na obsłużenie serwera, jak i wszystkich komputerów w pracowni (przy obecnej prędkości, gdy liczba podłączonych do sieci komputerów rośnie powyżej 3 – 4 jednostek, prędkość łącza drastycznie spada powodując brak możliwości skutecznego korzystania z internetu)

4 Koszty łącza Według cennika TP - http://www.tp.pl/b/binaries/PL/356551/neo strada_tp_cennik_365108841.pdf http://www.tp.pl/b/binaries/PL/356551/neo strada_tp_cennik_365108841.pdf - Koszt miesięczny utrzymania takiego łącza (nie licząc pozostałych opłat jak instalacja, dodatkowy sprzęt itd.) wynosi prawie 300 zł.

5 Usługa hostingowa Jednak nie trzeba płacić tak wiele. Wiele firm oferuje usługi hostingowe – czyli sprzedają miejsce na swoich serwerach (umieszczonych najczęściej w specjalnych centrach na terenie Niemiec lub USA), podłączonych bardzo szybkimi łączami do internetu.

6 Koszty usług hostingowych Postanowiłem zebrać koszty 2 firm zajmujących się taką działalnością. Z oboma miałem do czynienia i uważam je za zaufane.

7 Plany ehost.pl Powierzchnia dysku do wykorzystania: 3 GB Transfer miesięczny: 20 GB/mc Koszt roczny: 425,78 zł z VAT Lub mniejszy, Powierzchnia dysku do wykorzystania: 1 GB Transfer miesięczny: 10 GB/mc Koszt roczny: 183 zł z VAT

8 Plany netlook.pl Powierzchnia dysku do wykorzystania: 5 GB Transfer miesięczny: 16 GB Koszt roczny: 199 zł z VAT Lub mniejszy, Powierzchnia dysku do wykorzystania: 2 GB Transfer miesięczny: 12 GB Koszt roczny: 159 zł z VAT

9 Porównanie Mimo znacznie niższych cen, serwery oferowane przez netlook.pl mają niższe wartości transferu (prędkość przesyłu jest niższa) niż w konkurencyjnym Ehoście. Nie widziałem także problemów z instalacją, choćby galerii, na serwerach Ehost.pl. Tak więc wszystko zależy od sumy, jaką szkoła będzie w stanie przeznaczyć na serwer www.

10 Tylko… Po co serwer? Pytanie Po co szkole serwer jest w dzisiejszych czasach dosyć oczywiste. Potencjalni uczniowie, a na pewno ich rodzice, chętnie odwiedzą stronę internetową szkoły. To, czy będzie zawalona tonami reklam (jak na darmowych serwerach) czy będzie ładna i zadbana, może zadecydować jaką szkołę wybiorą.

11 Po drugie, na serwerze można przechowywać różne pliki, jak choćby zdjęcia z wyjazdów szkolnych, filmy ze szkolnych świąt, różne prace, prezentacje, dokumenty… Zastosowań są tysiące, a strona www to tylko jedno z nich. Poprzez stronę można informować o zmianach planu, o dyżurach, znaleźć informacje o nadchodzących świętach? Wszystko jest tak naprawdę do ustalenia i wykonania.

12 Domena *.pl Pozostaje też kwestia domeny – adresu internetowego, który wpisujemy do przeglądarki aby wybrać szukaną stronę. To, jak będzie prosty, może znacząco ułatwić odnalezienie strony szkoły pośród tysiąca innych dokumentów. Nie jest to jednak wymagane. Koszt rejestracji domeny wynosi od 50 – 200 zł rocznie.

13 Podsumowanie Mam nadzieję, że przejrzyście przedstawiłem zagadnienia i potrzeby dotyczące serwera i strony www szkoły. Linki: www.ehost.pl www.tp.pl www.netlook.pl


Pobierz ppt "Strona internetowa liceum zestawienie kosztów i korzyści płynących z pojawienia się strony Autor: Marek Niemczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google