Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jedną z maszyn prostych jest dźwignia jej zadaniem jest uzyskanie działania większej siły, przez zastosowanie siły mniejszej. Budowana jest ze sztywnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jedną z maszyn prostych jest dźwignia jej zadaniem jest uzyskanie działania większej siły, przez zastosowanie siły mniejszej. Budowana jest ze sztywnej."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jedną z maszyn prostych jest dźwignia jej zadaniem jest uzyskanie działania większej siły, przez zastosowanie siły mniejszej. Budowana jest ze sztywnej belki zawieszonej na osi. Dźwignia wchodzi w skład wielu mechanizmów, które również często nazywane są w skrócie dźwignią. Dźwignia wycieraczek

4 Dźwignia zmiany biegów Dźwignia hamulca

5 W zależności od położenia osi względem działających sił, rozróżnia się: - dźwignię dwustronną - dźwignie jednostronną

6 Dźwignia dwustronna jest to najczęściej stosowana maszyna prosta używana jako wzmacniacz siły. Na jednym końcu dźwigni działamy siłą o małej wartości, aby na jej drugim końcu otrzymać siły o dużej wartości.

7 Żeby dźwignia była w równowadze iloczyn długości lewego ramienia (r ) i wartości ciężaru zawieszonych na nim odważników (F ) musi być równy iloczynowi długości prawego ramienia (r ) i wartości ciężaru zawieszonych na nim odważników (F ). r F = r F

8 Huśtawka dla dzieci Kombinerki

9 Szlaban samochodowy Obcęgi Nożyczki

10 Dźwignia jednostronna różni się od dwustronnej miejscem położenia osi obrotu względem sił. W dźwigni jednostronnej siły znajdują się po tej samej stronie osi. Aby został spełniony warunek równowagi kierunek jednej z sił musi ulec obróceniu. Jeżeli dźwignia ta ma służyć np. do podnoszenia ciężarów wówczas należy siłą F działać w górę.

11 Dziadek do orzechów Gilotyna do cięcia papieru

12 Przekładnia – mechanizm lub układ maszyn służący do przeniesienia ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) z jednoczesną zmianą prędkości i siły. Ze względu na rodzaj wykorzystywanych zjawisk fizycznych, przekładnie dzielą się na: -przekładnie mechaniczne -przekładnie hydrauliczne -przekładnie pneumatyczne Łańcuch rowerowy

13 W urządzeniu tym na walec o promieniu r nawinięta jest lina, na końcu której zawieszony jest odważnik, który chcemy podnieść na daną wysokość. Walec obracamy za pomocą korby, na którą działamy siłą naszych mięśni. Zatem zgodnie z warunkiem równowagi dźwigni wartość siły F, jest tyle razy mniejsza od wartości ciężaru odważnika F ile razy promień walca r jest mniejszy od długości korby r.

14 Kierownica samochodowa Pokrętła przy kranie

15 Składa się on z krążka, posiadającego na swoim obwodzie rowek linowy zapobiegający ześlizgiwaniu się liny. Na jednym z jej końców zawieszone jest ciało, które chcemy podnieść na daną wysokość, a na drugim końcu działamy odpowiednią siłą.

16 W pracach budowlanych przy wciąganiu np. wiadra na daną wysokość.

17

18

19

20 Gabriela Łaniewska Kamila Mackiewicz Milena Malis Agata Ziobrowska ( 2F )


Pobierz ppt "Jedną z maszyn prostych jest dźwignia jej zadaniem jest uzyskanie działania większej siły, przez zastosowanie siły mniejszej. Budowana jest ze sztywnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google