Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

górnośląski rzeźbiarz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "górnośląski rzeźbiarz"— Zapis prezentacji:

1 górnośląski rzeźbiarz
AUGUST KAROL KISS górnośląski rzeźbiarz ur. w 1802 roku w Paprocanach zm. w 1865 roku w Berlinie

2 STRONA INTERNETOWA MIASTA MIKOŁOWA DZIAŁ: ZNANI MIESZKAŃCY
August Karol Kiss - urodził się 10 października 1802 roku w Paprocanach, dokąd przybył z Niemiec jego ojciec wywodzący się z rodu węgierskich protestantów. Jego matką była córka koniuszego dworu - Rudzkiego. Gdy ukończył 15 lat, Kissowie przenieśli się do Mikołowa. August Karol Kiss został rzeźbiarzem odlewnikiem. Tworzył m.in. ogromne konne pomniki władców pruskich w Królewskiej Hucie w Gliwicach. Jego wielkie rumaki wraz z monarszymi jeźdźcami zdobiły place Wrocławia, Królewca, Dessau, Poczdamu. Zamówienia przychodziły zewsząd dając Kissowi - jako członkowi Akademii Sztuki - stałe zatrudnienie. W ostatnich latach przed śmiercią rzeźbił nagrobne figury dla arystokratów. Zmarł w marcu 1856 roku, pozostawiając wielki zapis pieniężny na zakupy dzieł sztuki przez muzea. Źródło:

3 Wolna Encyklopedia WIKIPEDIA
Hasło: Tychy Znani Tyszanie W Tychach mieszkał Ryszard Riedel - muzyk, wokalista zespołu Dżem. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w dzielnicy Wartogłowiec. Co roku w ostatni weekend lipca nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego odbywa się festiwal jego imienia, na którym pojawia się kilkanaście tysięcy fanów rocka i bluesa z całej Polski. Inne postacie związane z miastem to: rzeźbiarz August Kiss, himalaista Krzysztof Wielicki, Jerzy Kukuczka, hokeiści NHL Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa, mim Ireneusz Krosny, malarz Stanisław Mazuś, muzyk Sebastian Riedel, aktorka Kamilla Baar, reżyser i malarz Sławomir Żukowski.

4 „Kiedy studiowałem na ASP natrafiłem na książkę pt. „Tychy
„Kiedy studiowałem na ASP natrafiłem na książkę pt. „Tychy. Monografia Historyczna”, w której była krótka wzmianka o fundacji na rzecz szkoły powszechnej w Paprocanach w parafii tyskiej, dla której słynny artysta rzeźbiarz August Kiss ustanowił w roku 1839 dość poważny kapitał (200 talarów) na zakup książek i pomocy szkolnych. Artysta chciał tym gestem wyrazić swoje przywiązanie do rodzinnej wsi, w której spędził lata dziecięce i przeznaczył cały dochód z urządzonej w Berlinie wystawy swoich dzieł dla „ubogiej dziatwy w Paprocanach”. Ten fragment książki spowodował moje zainteresowanie tym artystą. Chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o nim, zainteresował mnie człowiek, który żył na tej samej ziemi, z której pochodziłem ja, miał profesję, do której dążyłem a w dodatku miał to samo imię...” Fragment biografii rzeźbiarza Augusta Dyrdy z Paprocan

5 „Amazonka na koniu w walce z panterą” – Augusta Kissa,
rzeźba (3,70 m) w centrum Berlina, stojąca przed Muzeum Starożytnym i Katedrą Berlińską

6

7 „Mater Silesia” medalion wielkości 65 mm średnicy, zaprojektowany i zlecony przez Stowarzyszenie Plessiaków. W początkowych latach 90-tych model medalionu wykonał rzeźbiarz August Dyrda.

8

9

10 Czy August Kiss jest postacią znaną
w Tychach? Chcąc spróbować odpowiedzieć na to pytanie, moi uczniowie i ja sama, zapytaliśmy 300 tyszan. Odpowiedzi twierdzącej, popartej identyfikacją Kissa jako rzeźbiarza związanego z Paprocanami udzieliło 20 respondentów, co stanowi niecałe 7% badanych. Wśród tych 7% znalazły się osoby o rozległej wiedzy nie tylko związanej z twórcą „ Amazonki” ale także dotyczącej przeszłości Tychów w ogóle. Jeżeli chodzi o analizę respondentów pod kątem wieku i wykształcenia, to gdy odrzucimy grupę 7 osób znających Kissa- jako artystów plastyków i architektów, którzy z racji zainteresowań profesjonalnych i typu ukończonych studiów niejako ex definicione powinni znać nazwisko paprockiego rzeźbiarza- nie można zauważyć żadnej korelacji między wiekiem i wykształceniem odpowiadających, a ich wiedzą o Kissie. Czy próbką 300 badanych można uznać za reprezentatywną? Raczej tak, ponieważ 10% stanowili respondenci z wyższym wykształceniem (tu można mówić o pewnej nadreprezentacji i o wspomnianym wyżej wyższym udziale osób z wykształceniem artystycznym). (...) Jakie wnioski można sformułować na podstawie powyższego opisu rzeczywistości? 7% - dużo to, czy mało? Wypowiedź Nauczycielki z Tychów na stronie BRACTWA GOSPODARCZEGO ZWIĄZKU GÓRNOŚLASKIEGO


Pobierz ppt "górnośląski rzeźbiarz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google