Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa nr 7 w Gliwicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa nr 7 w Gliwicach"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa nr 7 w Gliwicach
Przyjaźń i tolerancja Szkoła Podstawowa nr 7 w Gliwicach

2 Przyjaźń

3 ,,Stworzyć jedno serce z dwóch serc - oto przyjaźń”

4 Złota myśl ,,Przyjaźń to największy skarb, który jest ukryty na dnie serca przyjaźń to niewidzialna nić, która łączy ludzi przyjaźń to pokój duszy, który daje poczucie potrzeby przyjaźń to rozległa przestrzeń, która prowadzi do jedności przyjaźń to wartość, której nie da się wycenić”

5 Głębia przyjaźni zależy od głębi, z jaką przyjaciele przeżywają własne życie, a sama przyjaźń - podobnie jak mądrość i radość - nie jest czymś obowiązkowym. Jest darem, który nas zaskakuje i zdumiewa.

6 Przyjaciele mają podobne horyzonty intelektualne, moralne i duchowe
Przyjaciele mają podobne horyzonty intelektualne, moralne i duchowe. Łączy ich podobna szlachetność, wierność, ofiarność, zaufanie.

7 Większość ludzi kontaktuje się z innymi po to, by wymieniać poglądy lub załatwiać jakieś interesy. Przyjaciele kontaktują się ze sobą po to, by się sobą cieszyć. Nie ma tu miejsca na nudę.

8 Przyjaźń to miejsce, w którym człowiek czuje się wyjątkowo bezpieczny
Przyjaźń to miejsce, w którym człowiek czuje się wyjątkowo bezpieczny. W kontakcie z przyjacielem nie muszę udawać kogoś innego i przekonywać go, że zasługuję na jego przyjaźń. Wszystko to jest oczywiste dla obu stron.

9 To właśnie przyjacielowi zwierzamy się z życiowych ciężarów i bolesnych przeżyć, o których nie mówimy nikomu innemu. To wobec niego jesteśmy najbardziej spontaniczni wtedy, gdy czujemy się silni i szczęśliwi, a także wtedy, gdy czujemy się bezradni, przemęczeni, rozgoryczeni. Przyjaciel jest zwykle jedynym świadkiem naszych łez.

10 Przyjaciel to ktoś, kto pozostaje ze mną wtedy, gdy inni mnie opuszczają. On w wyjątkowo silny sposób wpływa na moją sytuację życiową. Właśnie dlatego przyjaźń wiąże się z wielką odpowiedzialnością.

11 Kim jest dla mnie przyjaciel?
Mówiąc najprościej jest kimś, kto pozwala mi być takim, jakim jestem i nie myśli, że jestem niespełna rozumu. Ktoś, kto z wyrazu mojej twarzy odczytuje, że potrzebuje porozmawiać o tym, co się dzieje w moim życiu. Udziela mi wsparcia bez osądzania.

12 Przyjaciel – to ktoś, kto mnie potrzebuje, ufa mi i jest szczęśliwy, gdy przynoszę dobre nowiny - to ktoś, kto nigdy nie odejdzie.

13 Jeśli jest coś, co uszlachetnia duszę, to mieć przyjaciela
Jeśli jest coś, co uszlachetnia duszę, to mieć przyjaciela. Jeśli jest coś, co jeszcze bardziej uszlachetnia duszę, to samemu być przyjacielem.

14 Potwierdzeniem przyjaźni jest obecność
Potwierdzeniem przyjaźni jest obecność. Przyjaźń jest możliwa nawet wtedy, gdy przyjaciele są oddaleni o tysiące kilometrów, ale to sytuacja wyjątkowa. Na co dzień przyjaźń to radosne bycie razem. Dla przyjaciela zawsze znajduję czas i nie liczę spędzonych razem godzin.

15 Łatwo jest być „przyjacielem” od święta
Łatwo jest być „przyjacielem” od święta. Łatwo towarzyszyć innym ludziom w godzinach ich sukcesów, gdy wszystko układa się i cieszy. Tymczasem prawdziwa przyjaźń weryfikuje się w szarości powszednich dni, które przecież dominują w życiu człowieka. Ludzkie życie nie jest jedynie świętowaniem. Nieuniknione są dni smutku, nieporozumień, zniechęcenia, konfliktów, rozczarowań. W dni niepowodzeń mamy przyjaciół prawdziwych.

16 Przyjaciele, ty i ja. Jak przyprowadzisz nowego przyjaciela, będziemy w trójkę. Stworzymy grupę i będziemy paczką przyjaciół.

17 Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.

18 Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły
Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.

19 Teraz wiesz, że świat nie jest pełen obcych, lecz jest pełen ludzi czekających tylko na to, aby się do nich odezwać.

20 ,,Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście”

21 TOLERANCJA

22 Słowo tolerancja oznacza wyrozumiałość w stosunku do cudzych wierzeń, rasy, poglądów, postępków, postaw, choćby różniły się od własnych lub były z nimi sprzeczne. Oznacza także wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, upodobań, obyczajów.

23 Tolerancja rozumiana współcześnie to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją w imię demokratycznej wolności.

24 Tolerancja to poszanowanie czyichś zachowań lub poglądów mimo że nam się one nie podobają. Jest więc postawą, która umożliwia otwartą dyskusję. Bez tej postawy dyskusja zamienia się albo w zwykłą sprzeczkę albo prowadzi do aktów agresji. Agresji stop!

25 Każdy chciałby, aby ludzie byli w stosunku do niego tolerancyjni i nic w tym dziwnego, gdyż wszyscy pragniemy być akceptowani przez środowisko takimi jakimi jesteśmy.

26 Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie dlaczego tak bardzo często w społeczeństwie tolerancji brakuje. Nie lubimy żadnej inności, ciężko akceptujemy ludzi którzy „odstają” od ogólnie przyjętych zasad. ?

27 Każdy z nas ma prawo do prywatnego zdania i nie musimy pochwalać czyjejś postawy jeśli nie odpowiada naszym przekonaniom, ale to nie oznacza, że mamy prawo do osądzania innych, bowiem to nie kolor skóry, religia czy klub sportowy decyduje o tym, że ktoś jest złym człowiekiem.

28 Przeciwieństwem tolerancji jest nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia, fanatyzm w różnych sferach życia np. religijnej, politycznej, społecznej, obyczajowej.

29 Wszyscy spotykamy się z nietolerancją na co dzień, jednak zajęci swoimi sprawami, nie zawsze zadajemy sobie trud aby choć przez chwilę zastanowić się dlaczego tak się dzieje.

30 O „jawną” interwencję z naszej strony jeszcze trudniej, bo jeśli nawet jesteśmy oburzeni czyjąś nietolerancją, to łatwo jest to uczynić tak „po cichu”, nie zawsze bowiem starcza nam odwagi aby głośno wyrazić swoje zdanie, bowiem boimy się, że my również staniemy się obiektem nietolerancji.

31 Nie można jednak przechodzić obojętnie obok przejawów nietolerancji, bowiem aprobata takich zachowań jest jakby przyzwoleniem na dalsze takie zachowania. Nie dzielmy ludzi na czarnych i białych, nie dzielmy się na Katolików, Muzułmanów, Islamistów czy też Buddystów lecz na dobrych i złych, bowiem to nie religia jest zła, lecz ludzie, którzy wykorzystując uczucia religijne innych ludzi mogą uczynić z religii potężną broń.

32 Uczmy się tolerancji nawzajem
Uczmy się tolerancji nawzajem. Przy dobrych chęciach to nie jest takie trudne. Wystarczy tylko (a może aż) przestrzegać przykazania „nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”.

33 Nie robiąc drugiemu zła, pomagając słabszym, biedniejszym niezależnie od tego jakiego są wyznania, czy też jakiej są rasy damy dowód swej tolerancji i myślę, że wtedy będziemy mieli prawo oczekiwać, że nas również będą inni tolerować, jeśli w jakimś względzie będziemy mieli inne zdanie niż nasze otoczenie.

34 Zacznijmy więc od siebie samych!!!

35 Bądźmy asertywni, a więc otwarcie wyrażajmy swoje myśli, czucia, przekonania, poglądy, wartości, nie lekceważąc i  nie urażając rozmówców!!!

36 Prezentację do celów edukacyjnych opracowała Teresa Deryło
Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa nr 7 w Gliwicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google