Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALTRUIZM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALTRUIZM."— Zapis prezentacji:

1 ALTRUIZM

2 Altruizm - przeciwstawna egoizmowi
postawa bezinteresownej troski o dobro innych, w myśl której w przypadku kolizji dobra własnego z cudzym należy dążyć do realizacji dobra drugiego człowieka. Termin altruizm został wprowadzony przez A. Comte’a, a rozpowszechniony przez pozytywistów. Można mówić o altruizmie spontanicznym, spotykanym także w świecie zwierząt, altruizm może być również rezultatem swoistej refleksji - pojawiającej się w ramach rozmaitych, niekiedy odległych od siebie systemów religijnych - nad powinnością jednostki wobec innych.

3

4 Niektórzy uważają altruizm, ze względu na oczekiwane
zwykle niematerialne ekwiwalenty wdzięczności wywołanej zachowaniem altruistycznym lub też uzyskiwanie wskutek takiego zachowania lepszej oceny samego siebie, za subtelną formę egoizmu. Taka interpretacja podważa jednak istotę postawy altruistycznej. Altruizm oznacza zwykle każdy rodzaj działania, które jest ukierunkowane na przysparzanie korzyści komuś lub czemuś (sprawie, idei) innemu, z pominięciem własnych. Często związany jest z ponoszeniem kosztów, zarówno realnych (finansowych), jak i psychologicznych (głównie moralnych).

5

6 Badania ankietowe, z których wynikało, że kobiety najbardziej cenią u mężczyzn szlachetność charakteru, a nie przebojowość i wypchany portfel, na ogół traktowano dotychczas z niedowierzaniem. Grupa brytyjskich psychologów z University of Nottingham, kierowana przez dr. Tirna Phillipsa, postanowiła sprawdzić szczerość tych deklaracji. Okazało się, że podejrzliwość była nieuzasadniona – kobiety, które twierdzą, że najbardziej cenią u mężczyzn altruizm, rzeczywiście częściej wychodzą za mąż za krwiodawców lub panów spełniających inne dobre uczynki.

7

8 Prezentację wykonała :
Monika Marciniak Kl. III e ツ


Pobierz ppt "ALTRUIZM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google