Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy wiesz co i dlaczego jesz?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy wiesz co i dlaczego jesz?"— Zapis prezentacji:

1 Czy wiesz co i dlaczego jesz?

2 Jesteś pewien co jesz? Świadomość tego, co się je może być źródłem ograniczeń, jednak zdecydowanie pomaga ona dokonywać trafnych wyborów biorąc pod uwagę nasze zdrowie. Dzięki tej wiedzy nie tylko czujemy komfort psychiczny, ale również jesteśmy mniej narażeni na różne choroby.

3 Dzięki zakrojonym na szeroką skalę badaniom, wiemy już, że większość konserwantów, także tych pochodzenia naturalnego, mogą przyczyniać się do powstawania różnych chorób alergicznych. Alergie to jedna z chorób cywilizacyjnych występujących u około 30% społeczeństwa. Najczęstsze postaci tych chorób to pyłkowica odnotowana u około 20% populacji i astma oskrzelowa występująca u 5-9% całej populacji. Pytanie za co jeszcze przyjdzie naszej cywilizacji zapłacić?

4 Przemysł spożywczy często stosuje różnego rodzaju dodatki (food additives). Część z tych dodatków oznaczona jest na etykiecie produktu numerem poprzedzonym literą E. Są to tzw. polepszacze, których celem jest poprawa wyglądu, konserwacja oraz poprawa smaku produktu. E budzi jednak nieufność wśród konsumentów i to nie tylko z powodu braku jasnej ich interpretacji. Podświadomie czujemy, że nie są zdrowe, nawet jeśli opakowanie pieczywa krzyczy nam coś zupełnie odwrotnego.

5 Specjaliści żywieniowi obliczyli, że przeciętnie człowiek spożywa około 5,5 kg różnych dodatków typu E w ciągu roku. Wiele ludzi, ale także i przemysł spożywczy, zadali sobie pytanie, czy taka ilość chemii nie jest szkodliwa. Wtedy też powstał nowy segment zdrowej żywności (bio), na którego produkty wraz ze wzrostem naszej świadomości rośnie. Zdrowa żywność zwana także ekologiczną jest pozbawiona wszelkich dodatków, dzięki czemu jest zdrowsza. Poniżej znajduje się lista grup dodatków żywieniowych, których przebywa z miesiąca na miesiąc. Obecnie jest ich już ponad tysiąc.

6 Dodatki spożywcze dzielimy na:
E100 - E200 - barwniki, E200 - E300 - środki konserwujące, E300 - E400 - przeciwutleniacze, E400 - E500 - emulgatory, E400 - E500 - emulgatory i środki zagęszczające, E500 - E600 - dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu,

7 E600 - E700 - wzmacniacze smaku,
E700 - E800 - antybiotyki, E900 - E dodatki do żywności o różnym zastosowaniu, E E modyfikowane skrobie (środki zagęszczające), E E sztuczne wzmacniacze smaku.

8 Piramida zdrowej żywności

9 Powyższa generalna klasyfikacja daje nam tylko wskazówkę, jakiego typu polepszacz użyto w produkcji. Warto pamiętać, że dodatki, mimo nazewnictwa E, mogą być naturalne (np. część barwników). Ponadto wyróżnia się dodatki identyczne z naturalnymi, a więc takie, których skład chemiczny jest taki sam jak w przypadku jego naturalnego odpowiednika, jednak uzyskany sztucznie.

10 Zdecydowaną większość dodatków jest syntetyczna
Zdecydowaną większość dodatków jest syntetyczna. Pełna lista dodatków wraz z ich opisem (pochodzenie, funkcje i cechy charakterystyczne, dopuszczalne dzienne spożycie oraz efekty uboczne) dostępna jest na stronie Food-Info, pozycja menu "E-numery".

11 Dlaczego w ogóle jemy Dużo mówi się o tym co powinniśmy jeść, co jest zdrowe, jakie ma pierwiastki, na jaki organ działa itd.... Ale może zanim zagłębimy się w takie detale zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy się po co w ogóle jemy?

12 Jemy przede wszystkim, bo potrzebujemy energii
Jemy przede wszystkim, bo potrzebujemy energii. Jedzenie pokarmów jest jedną z metod produkowania energii, która potrzebna jest nam do wykonywania naszych czynności życiowych.

13 Jeśli jemy za dużo lub rzeczy ciężkostrawne, dużo energii tracimy też na trawienie tego co jemy. Wyliczono, że ludzie jedzą około 10 razy więcej niż potrzebują. A jak i co jesz ty? Warto jest też rozważyć koncept jedzenia i odżywiania się. Można jeść byle co (np. jedzenie z mikrofali, McDonalds etc.) ale wtedy nie jest to odżywianie.

14 Kiedy jeść : Jest oczywiste, że podczas jedzenia nie powinniśmy wykonywać innych czynności - jechać autobusem lub samochodem... robić zakupy lub prowadzić żarliwe dyskusje przy stole rodzinnym. Ja stosuję następujący zegar biologiczny mojego organizmu: 4.00 – 12:00 organizm eliminuje W tych godzinach najlepiej pić wodę i jeść owoce, aby wspomóc proces oczyszczania.

15 12.00 – 20:00 organizm trawi To jest dobry czas na jedzenie. Jedzenie poza tymi godzinami jest nienaturalne i spożyty pokarm zalegać będzie w większości niestrawiony w żołądku, powodując zaparcia, niestrawność i nerwówkę. organizm asymiluje

16 Co jeść ? Myślę, że jest błędem podawać, że to jest dobre na to a to jest dobre na tamto. Każdy powinien słuchać swojego ciała i jeść to o co prosi organizm – dokładnie tak jak to robią kobiety w ciąży. Człowiek jest tym co je. Czy wiemy co jest w naszym jedzeniu, czy wiemy gdzie i kto wyprodukował? Czy używał pestycydów itd.? Takie pytania warto sobie zadać przed każdym posiłkiem i każdymi zakupami.... i tak powoli szukać i zmieniać jedzenie na zdrowsze.

17 Jedyną poradą z mojej strony jest aby jeść naturalne rzeczy, i unikać chemii w każdej postaci.
Tak jak wspomniałem, istnieją też inne źródła energii. Energię można też pobierać z wody, chodząc boso po ziemi, modląc się, patrząc na Słońce tuż po wschodzie i tuż przed zachodem Słońca. Te metody wymagają pewnego treningu i przygotowania dydaktycznego.

18

19 Prezentację wykonała :
Weronika Grzempowska


Pobierz ppt "Czy wiesz co i dlaczego jesz?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google